Haberler

iklim kriziİKLİM KRİZİ KONUSUNDA ZAMAN KAYBETMEDEN AKSİYON ALMAK GEREKİYOR

ÇEVKO Vakfı, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) iş birliğinde geçen yıl başlattığı ÇEVKO Vakfı Söyleşileri ile iklim krizi konusunu tüm yönleriyle masaya yatırmaya devam ediyor.  2022 yılı ÇEVKO Vakfı Söyleşileri’nin ilki, Türkiye’de Öncü Sanayi Kuruluşlarının İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışmaları başlığıyla gerçekleştirildi.  EGD Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ünsalan moderatörlüğünde ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer’in de katılımıyla gerçekleşen söyleşide, Akçansa ve GCA’nın uygulamaları aktarıldı.

Özellikle son beş yıldır “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel ekonomiye geçiş”e odaklanan ÇEVKO Vakfı, ÇEVKO Vakfı Söyleşileri ile iklim krizi konusunu tüm yönleriyle ele alıyor.

ÇEVKO Vakfı İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu’nun EGD Küresel Isınma Kurultayı Komitesi iş birliğiyle, Vakfın 30. Yılı kapsamında 2021’de başlattığı ÇEVKO Vakfı Söyleşileri, 2022 yılı boyunca da sürecek.  Bu yılın ilk söyleşisi, “Türkiye’de Öncü Sanayi Kuruluşlarının İklim Değişikliği ile Mücadele ve Sürdürülebilirlik Çalışmaları” başlığıyla düzenlendi.  EGD Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ünsalan moderatörlüğünde ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer’in de katılımıyla gerçekleşen söyleşide, Akçansa Sürdürülebilirlik Müdürü Burcu Otman Bektaş ve GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, kurumlarındaki uygulamalar hakkında bilgi aktardılar.

 

egitim gorselAMBALAJ ATIKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDA ÇEVKO VAKFI’NDAN EĞİTİM VİDEOLARI

Ambalaj atıklarımızı değere dönüştürmek elimizde…

ÇEVKO Vakfı, geri dönüşüm kültürünün gelişimine desteğini sürdürüyor. Türkiye’de sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin öncüsü olan ÇEVKO Vakfı, hazırladığı 7 eğitici video ile, günlük yaşamımızda oluşan ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda bilgiler aktarıyor.

ÇEVKO Vakfı, cam, plastik, metal, kompozit, kağıt/karton ve ahşap malzemelerden üretilmiş ambalajların atıklarının, geri dönüşümle değerlendirilmesi konusunda hazırladığı 7 eğitim videosunu, YouTube kanalında yayına soktu. Videolarda, geri dönüşüm süreçleri konusunda bilgiler aktarılıyor.

ÇEVKO Vakfı Eğitim Videoları, vakfın YouTube kanalındaki oynatma listesinden izlenebiliyor: https://youtube.com/playlist?list=PLULlBUyY5bb1zVR9yeyf3514UwQIDqqB2ÇEVKO Vakfı YouTube kanalına https://www.youtube.com/user/CEVKOVAKFI adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

nereye atiyim 001ÇEVKO VAKFI BELEDİYE TEMİZLİK İŞLERİ BÜTÇESİNDE ÜÇTE BİRE VARAN ORANDA TASARRUF SAĞLIYOR

ÇEVKO Vakfı, geliştirdiği “Nereye Atayım” yazılımıyla belediyelerin Sıfır Atık yönetimi kapsamındaki yükümlülüklerine bütünsel çözüm sunuyor. “Nereye Atayım” yazılımı, Sıfır Atık konusunda pilot ilçe seçilen Burdur Bucak Belediyesi Temizlik İşleri bütçesinde %35’e varan oranda iyileşme sağladı.

Uzman sanayi inisiyatifi ve etkin sivil toplum kuruluşu kimliklerini bünyesinde bir araya getiren ÇEVKO Vakfı, çevrenin korunmasına ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaya 30 yılı aşkın süredir artan bir ivmeyle devam ediyor. Özellikle son beş yıldır “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel ekonomiye geçiş” konularına odaklanan ÇEVKO Vakfı, bu alanlardaki öncülüğünü, iş dünyası kuruluşlarına ve yerel yönetimlere sunduğu danışmanlık hizmetlerinden dijital çözümlere uzanan bir yelpazede pekiştiriyor.

ÇEVKO Vakfı’nın ‘ÇEVKO Dijital Çözümleri’ şemsiyesi altında geliştirdiği ve belediyelerin Sıfır Atık yönetimi kapsamındaki yükümlülüklerine bütünsel çözüm sunan ‘Nereye Atayım’ yazılımı, Sıfır Atık konusunda pilot ilçe seçilen Burdur Bucak Belediyesi’nde önemli tasarruf ve verimlilik artışı sağladı.

Temizlik İşleri bütçesinde %35’e varan oranda iyileşme

Belediyelerin Sıfır Atık Yönetmeliği hükümlerini uygulayabilmeleri ve saha kontrolünü gerçekleştirilebilmeleri amacı ile oluşturulan ‘Nereye Atayım’ yazılımı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2018 yılında Sıfır Atık konusunda pilot ilçe seçilen Burdur’un Bucak Belediyesi’nde, aynı yılın haziran ayında Belediye ve ÇEVKO Vakfı arasında imzalanan protokolle uygulamaya alındı.

Bucak Belediyesi, Mali İşler Müdürlüğü kesin hesap bütçe verilerine göre, 2020 yılında bir önceki yıla göre yapılan harcamalarda, yüzde 20’ye yaklaşan oranda iyileşme ve 700 bin TL’yi aşan düzeyde tasarruf sağlandı. 2020 yılı enflasyon verileri de dikkate alındığında belediyenin “Sıfır Atık” uygulamalarından dolayı sağladığı verimlilik artışı, yıllık bazda yaklaşık yüzde 35 düzeyinde hesaplandı.

Toplum ve İş Dünyasının Gereksinimleri Doğrultusunda Güncel Hizmetler

Vakfın özellikle son beş yıldır ‘iklim krizi ile savaşım’ ve ‘döngüsel ekonomiye geçiş’ konularına odaklandığını ifade eden ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Bu alanlarda iş dünyasına ve yerel yönetimlere danışmanlık hizmetleri ve dijital çözümler sunuyoruz. Geliştirdiğimiz ‘ÇEVKO Dijital Çözümleri’ paydaşlarımız olan belediye, lisanslı toplama-ayırma tesisleri ve sanayi kuruluşlarının Sıfır Atık kapsamında yaptıkları çalışmalara destek oluyor; operasyonlarını daha verimli, yönetmeliklerle uyumlu, izlenebilir ve raporlanabilir hale getiriyor,” dedi.

Bucak Belediyesi’nde elde edilen tasarruf ve verimlilik artışının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Mete İmer, “Bucak Belediyesi’nde kısa sürede gelen başarı, “Sıfır Atık” projesine inanan yöneticilerin desteği ile yapılan çalışmalar sayesinde elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar, çevreye olan katkısının yanı sıra, Bucak halkına ait 700 bin TL’den fazla paranın tasarruf edilmesini sağladı. Belediye Başkanı Sayın Emrullah Ünal ve Temizlik İşleri Müdürü Sayın Haşim Çevik başta olmak üzere, tüm Bucak Belediyesi çalışanlarını kutluyor; işbirliğimizin artarak süreceğine inanıyoruz,” şeklinde konuştu.

 

YNO 22 12 2021Bu yıl ilk kez verilen ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri ve bu yıl 10’uncu kez verilen Yeşil Nokta Basın Ödülleri, 22 Aralık 2021 Çarşamba günü dijital ortamda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, 30’uncu kuruluş yılını kutladığı 2021’de, Yeşil Nokta Ödülleri’nin kapsamını Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri ile genişletti. 22 Aralık 2021 Çarşamba günü dijital ortamda günü gerçekleştirilen törende, bu yıl ilk kez verilen Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nin yanı sıra Yeşil Nokta Basın Ödülleri de sahiplerini buldu.

Türkiye’de ÇEVKO Vakfı’nın temsil ettiği Yeşil Nokta markasının 31 ülkede, 540 milyonu aşkın tüketicinin katılım sağladığı ambalaj atığı geri dönüşüm sistemlerinin işareti olduğunu belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin bu sorumluluğa gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. ÇEVKO Vakfı, 10 yıldır vermekte olduğu Yeşil Nokta Ödülleri ile sanayi kuruluşları ve basın-yayın kuruluşlarını ödüllendirmektedir. Kuruluşumuzun 30’uncu yılı olan 2021 yılı itibarı ile de, üniversite öğrencilerinin ambalaj tasarımı, atık yönetimi ve çevre konulu sosyal sorumluluk alanlarında, ürün, uygulama ve proje geliştirmelerinin teşvik edilmesi amacıyla Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri vermeye başlıyoruz.” dedi.

ÇEVKO Vakfı’nın sahip olduğu bilgi birikimi, yurt içi ve yurt dışı ilişkileri, deneyimli insan kaynağı, özel sektör-kamu ve yerel yönetimler-akademik kurumlar ve toplumsal iş birlikleriyle, Türkiye’de sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlamakta olduğunu ifade eden Mete İmer: “Günümüzün ve geleceğimizin en büyük tehlikesi olan iklim krizi ile savaşımda bireylere, kamu otoritelerine, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Dünyanın karşı karşıya olduğu diğer bir önemli risk, nüfus artışı ve sınırlı kaynaklar nedeniyle sürdürülebilir gelişmenin nasıl sağlanacağıdır. Bu konuda yeni bir iş yapma modeli olarak döngüsel ekonomi bir çözüm önerisi sunuyor. İşte bu gerekçelerle, 1991 yılında ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle; çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla yola çıkan ÇEVKO Vakfı, son yıllarda, iklim kriziyle savaşım ve döngüsel ekonomiye geçişe odaklanmış durumda” dedi.

cevko 30 yasında 01ÇEVKO Vakfı, 30 yıldır çevre konusunda uzmanlaşmış sanayi inisiyatifi ve etkin sivil toplum kuruluşu kimliklerini bünyesinde bir araya getiriyor.

Ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine katkı sağlamak için çalışmalarımızı artan bir ivmeyle sürdürüyoruz.  Toplumda iklim krizine karşı farkındalığı arttırmak, hem iklim kriziyle savaşımı hem de döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmak ve genişletilmiş üretici sorumluluğu ilkesinin önemini anlatmak 30. yılımızda odaklandığımız konulardır.

Başta kurucu üyelerimiz olmak üzere tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Dünyada sürdürülebilir bir gelecek yolunda, hep birlikte nice 30 yıllara!

ÇEVKO Vakfı Üyeleri

AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.

AMCOR FLEXIBLES İSTANBUL AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

AMWAY TÜRKİYE LTD. ŞTİ.

kazakistancevkoTürkiye’de sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin kurucusu kimliği taşıyan ÇEVKO Vakfı, sahip olduğu bilgi ve deneyim birikimini Kazakistan’a ihraç edecek. Kazakistan Hükümeti, atıklardan enerji elde etme projesi için ÇEVKO Vakfı’nın bilgi birikiminden faydalanmak istiyor. Bu kapsamda bir Kazakistan heyeti ÇEVKO Vakfı Genel Merkezi’ne üst düzey bir ziyaret gerçekleştirdi ve bu ziyaret sırasında bir mutabakat metni imzalandı.

Uzman sanayi inisiyatifi ve etkin sivil toplum kuruluşu kimliklerini bünyesinde bir araya getiren ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 30 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor. İklim Değişikliği ve Döngüsel Ekonomi konularında da düşünsel önderlik yapan kuruluşlar arasında yer alan ÇEVKO Vakfı, sahip olduğu bilgi ve deneyim birikimini Kazakistan’a ihraç etmeye hazırlanıyor.

Kazakistan yetkililerinin atık yönetimi ve yeşil ekonomi gündemiyle İstanbul’a gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında, ÇEVKO Vakfı’nın deneyimlerinden yararlanmak istemesiyle başlayan süreçte ilk adım, uluslararası bir işbirliği protokolü ile atıldı.

Protokol metni kapsamında, ‘Ambalaj atıklarının toplanması, geri dönüşümü, bununla ilgili teknolojiler ve bunların Kazakistan Cumhuriyeti’nde uygulanabilirliği konusunda uluslararası deneyim aktarımı’, ‘bu bağlamda ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin atık yönetimi alanında AB standartlarına mümkün olan en üst düzeyde uyum gösterebilmesi amacıyla danışmanlık sağlanması’, ‘ilgili konularda finansman modelleri ve kaynakları konusunda danışmanlık sağlanması’ ve ‘bu konularda yakın iş birliği’ gibi ifadelere yer verildi.

Kazakistan Cumhuriyeti Ekoloji, Jeoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Akhmetzhan Pirimkulov, EPR Operatörü (Genişletilmiş Üreticileri Taahhütleri Operatörü) Başkanı Medet Kumargaliyev ve beraberlerindeki heyet, ÇEVKO Vakfı Genel Merkezi’ne bu bağlamda bir ziyaret gerçekleştirdiler. Bu ziyaret sırasında, ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar ve Kazakistan EPR Operatörü Yönetim Kurulu Başkanı Medet Kumargaliyev, iş birliği konusunda hazırlanan işbirliği protokolünü imzaladılar.

Ziyaret kapsamında Kazakistan heyetine ÇEVKO Vakfı’nın çalışmaları ve iki taraf arasında iş birliği olanaklarını içeren bir sunum yapıldı ve sonrasında taraflar arasında iş birliği odaklı görüşme gerçekleştirildi.

ÇEVKO Vakfı’nın, çalışmaları ve uluslararası alandaki faaliyetleri ile alanında benzersiz bir bilgi ve deneyim birikimine sahip olduğunu ifade eden Okyar Yayalar, “Çevre ve ekonominin yanı sıra, yurt içinde kurum ve kuruluşlar için faydaya dönüştürmekte olduğumuz bu bilgi ve deneyim birikimiyle, kardeş ülke Kazakistan’ın atık yönetimini geliştirme ve yeşil ekonomiye geçiş odaklı azmine katkı sağlayacak ve bilgi ihracatı gerçekleştirecek olmaktan gurur duyacağız” şeklinde konuştu.

Kazakistan heyetinin ÇEVKO Vakfı ziyareti ve işbirliği protokolünün imzasında, Kazakistan’dan EPR Operatörü Temsilcisi Asel Nazirova ve Kazakh Invest Türkiye Temsilcisi Asiljan Mirzaliyer, ÇEVKO Vakfı’ndan Genel Sekreter Mete İmer ve Kamu, Uluslararası İlişkiler ve Projeler Müdürü Alphan Eröztürk de hazır bulundular.

TMMOBTMMOB İstanbul Çevre Mühendisleri Odası, 9-11 Aralık 2021 tarihleri arasında, 14. Ulusal 2. Uluslararası Çevre Mühendisliği Kongresi (İklim Krizi ve Çevre Politikaları)


Sponsorluk dosyası için tıklayınız.

 

yesil nokta ogrenci odulleri

Üniversitelerimizden gelen yoğun talep üzerine, Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri son başvuru tarihi 15 Kasım 2021 tarihine uzatılmıştır.

Üniversite öğrencilerinin ambalaj tasarımı, atık yönetimi ve çevre konulu sosyal sorumluluk alanlarında, özgün çevre dostu ürün, uygulama ve proje geliştirmelerinin teşvik edilmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin sağlanması amacıyla düzenlenen yarışmada, başarı elde eden öğrenciler ödüllendirilecektir.

Yarışmada aşağıda belirtilen üç farklı kategoride başvuru yapılabilecek olup öğrenciler bireysel veya grup olarak başvurabileceklerdir:

  • Ambalajda Önleme Uygulamaları
  • Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları
  • Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

Ödüllendirilmeye değer bulunacak ürün, uygulama ve projeler için her kategoride ayrı ayrı verilebilecek ödül tutarları aşağıda belirtilmiştir:

1.lik Ödülü:    5.000 TL

2.lik Ödülü:    3.000 TL

3.lük Ödülü:   2.000 TL

Teşvik Ödülü: 1.000 TL

Yarışma takvimimiz ise aşağıdaki gibidir:

Son Başvuru Tarihi 15 Kasım 2021
1.Jüri Değerlendirmesi 24 Kasım 2021
2.Jüri Değerlendirmesi 8 Aralık 2021
Ödül Töreni 22 Aralık 2021

Yarışma başvuruları ve jüri değerlendirmesi COVID-19 salgını nedeniyle elektronik ortamda yapılacaktır. Yarışma şartnamesinde belirtilen kriterlere göre hazırlanmış başvurular www.yesilnoktaogrenci.org ağ sayfası üzerinden kabul edilmektedir.

Yarışmamızın şartnamesinin linkini bilgilerinize sunarız: (Yarışma şartnamesi için lütfen tıklayınız.)

Mobil 127Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında;  ilçe sıfır atık yönetim sistemi kurduğunu “Sıfır Atık Belgesi” alarak belgeleyen; geçen yıl çalışmalarında birlikte olduğumuz Çayırova - Kocaeli ,Sincan - Ankara ve Tepebaşı- Eskişehir ilçe Belediyelerimiz çevreyi korumak ve gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir bırakmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Sıfır atık; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir

Bu hedeflerine ulaşan belediyelerimizi çabalarından ötürü tebrik ederiz. Yönetmelik ile tüm belediyelerin 2022 sonuna kadar Sıfır Atık Yönetim Sistemini oluşturması gerekecek.

yesilnokta 01ÇEVKO Vakfı tarafından sürdürülebilir gelişmemize katkılarıyla öne çıkan ve Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, 1 Aralık 2020 dijital ortamda günü gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

ÇEVKO, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl beşinci kez düzenlenen Yeşil Nokta Ödülleri, 1 Aralık 2020, Pandemi tedbirleri gereği dijital ortamda gerçekleştirilen törende yapıldı.

ÇEVKO Vakfı’nın, Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu ve çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede, 540 milyon tüketiciyi kapsayan Yeşil Nokta markasının, genişletilmiş üretici sorumluluğu modelinin en başarılı uygulama örnekleri arasında yer aldığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin sorumluluğa gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. Çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarında, belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirirken; aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.