Haberler

Dünyanın En Kirli Şehirleri Açıklandı
Dünya genelinde binlerce kenti çeşitli kategorilerde istatistik olarak değerlendiren Numbeo uluslararası derecelendirme merkezi dünyadaki en kirli şehirleri açıkladı.
Numbeo tarafından oluşturulan şehirlerin kirlilik endeksi listesine Türkiye'den İstanbul, Ankara ve İzmir de yer aldı.
Kirlilik endekslerine göre 73,66 puan ile Ankara 74., 67,11 puan ile İstanbul 106. Ve 62,75 puan ile İzmir ise 126. Sırada yer alıyor.

ÇEVKO Vakfı Yeni Yönetmelik Toplantısı 6 Martta Yapıldı01.01.2018 tarihinde yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin ekonomik işletmeler üzerindeki etkilerinin tartışıldığı "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin Ekonomik İşletmelere Etkileri" toplantısı T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıkları Şube Müdürlüğü'nün katılımı ile 06 Mart 2018 tarihinde İstanbul Barbaros Point Hotel'de 13:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. 

Yeşil Nokta Ödülleri 2018 için Start VerildiÇEVKO tarafından sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan ve Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri için başvuru süreci başladı. Bu yıl 4'üncü kez düzenlenen ödüller için başvuru süreci, 11 Mayıs 2018 günü sona erecek. Başvurular www.yesilnoktaodulleri.org  internet sitesi üzerinden online yapılabiliyor.

Atık Sisteminde Alman Belediye Deneyimi Toplantısı DüzenlendiAlman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının Federal Almanya Çevre, Doğa Koruma, İmar ve Reaktör Güvenliği Bakanlığı Çevre İhracat İnisiyatifi ile birlikte gerçekleştirdiği "Atık Sisteminde Alman Belediye Deneyimi" toplantısı 14 Şubat'ta İstanbul'da düzenlendi.

2018 Eğitici Eğitimleri Ataşehir İle BaşladıÇEVKO Vakfı tarafından "Gelecek İçin Geri Dönüşüm" konulu eğitim semineri Ataşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Eğitim seminerine Ataşehir'deki ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin yanı sıra, Ataşehir mahalle muhtarları ve belediyesi zabıta komiserleri de katıldı.

Sıfır Atık Seminerlerinin İlki Antalya’da GerçekleştirildiGeçtiğimiz Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kaynak israfını azaltmak ve kaynakları daha verimli kullanmak için başlatılan "Sıfır Atık" projesi kapsamında, 10 ilde düzenlenmesi planlanan "Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Seminerleri"nin ilki 23 Şubat'ta Antalya'da gerçekleştirildi.

PepsiCo, Net Sıfır Atık Vizyonuyla Naturalis Projesini Başarıyla SürdürüyorÇEVKO Vakfı üyesi PepsiCo, "Net Sıfır Atık" vizyonuyla kendi gübresini üreten ve cipslik patates üretimi yapılan tarlalarda kullanan dünyadaki ilk ve tek örnek ülke projesi olma özelliğini taşıyan Naturalis (Organomineral gübre) projesini başarıyla sürdürüyor. PepsiCo, Naturalis projesi ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri'nin Atık Yönetimi kategorisinde birincilik ödülü de aldı.
Fayda Gözeten Performans adını verdiği sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda, faaliyet gösterdiği her noktada çevresel, sosyal ve ekonomik olarak pozitif etki yaratma misyonuyla çalışmalarına devam eden PepsiCo, Türkiye'de de toprağın, enerjinin, suyun ve ambalajların daha verimli kullanılmasına odaklanıyor. Naturalis projesi ile, PepsiCo'nun İzmit yiyecek fabrikalarında ortaya çıkan patates kabuğu, nişasta gibi organik atıklar anaerobik çürütme tesisinde önce biyogaza, akabinde elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Elektrik üretimi sonrasında kalan çamur önce kurutuluyor, ardından patates bitkisinin ihtiyaç duyduğu mineraller eklenerek Naturalis adı verilen organomineral gübre elde ediliyor. Üretilen enerji, fabrikaların ihtiyaçlarının yaklaşık %40'ını karşılarken, PepsiCo çiftçilerine taban gübresi olarak verilen Naturalis ile gübre üretiminde kullanılan kimyasallar %40, gübreden kaynaklı karbon salımı ise .5 azaltılmış oluyor.

rewstanbul2018 sonu gorsel0314. Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul, İFO Fuarcılık tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın destekleriyle 15-17 Şubat tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü'nde gerçekleştirildi. Üç gün boyunca yurt içi ve yurt dışından 9 bin 748 profesyoneli ağırlayan fuarda, çöpten enerji üretiminden geri dönüşüm tesis ve ürünlerine, atık toplama ve taşıma araçlarından araç üstü ekipmanlara ve konteynerlere, kentsel temizlik çevre araç ve gereçlerinden yeni nesil atıkmatiklere ve çöp kumbaralarına, atık su arıtımından arıtma tesis ekipmanlarına kadar pek çok yenilik sergilendi.

ÇEVKO Vakfı Eğitim Çalışmalarına Millî Eğitim Bakanlığı Desteği ile Devam EdecekÇEVKO Vakfı olarak, 2009 yılından beri sürdürdüğümüz Eğiticinin Eğitimi programımıza 2018 yılından itibaren Millî Eğitim Bakanlığı'nın desteği ile devam edeceğiz. Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve ÇEVKO Vakfı arasında imzalanan iş birliği protokolü ile 3 yıl sürecek proje kapsamında yapılacak çalışmalar toplamda 36 ilçede yürütülecek.

İklim Değişikliği ile Mücadelede Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Modeli

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (GÜS), atık yönetiminde geri dönüşüm hedeflerinin yerine getirilmesinde etkili bir modeldir. GÜS, sanayinin, sürece mali, teknik, operasyonel ve iletişimsel katkı sağlamasını mümkün kılar. Bu yazıda ÇEVKO Vakfı'nın GÜS modeliyle yaptığı geri kazanım çalışmalarının iklim değişikliği ile mücadele amacıyla sera gazı salımlarının azaltılmasına olan katkısı hakkında veriler paylaşılmaktadır.