Haberler

cin DE.cevko webEllen MacArthur Vakfı, Çin’de Kentsel ve Endüstriyel İnovasyon için Döngüsel Ekonomi Fırsatları’nı ortaya koymak üzere çeşitli vakıf ve kurumların desteği ve Çin'deki kamu kurumları, akademisyenler ve iş çevrelerinden gelen geri bildirimlerle bir rapor hazırladı.

Hazırlanan rapor Eylül 2018'de, Çin'in Tianjin şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun Yeni Şampiyonlar Yıllık Toplantısı'nda katılımcılar ile paylaşıldı.

Rapor, özellikle Çin’in büyük kentlerinde döngüsel ekonomi ilkelerinin uygulanmasının, mal ve hizmetleri vatandaşlar için daha ekonomik hale getirirken aynı zamanda şehirleri daha yaşanabilir kılabileceğinin altını çiziyor. Döngüsel ekonomi ile 2040 yılına kadar, ince parçacıklı madde emisyonlarının %50, sera gazı emisyonlarını % 23 ve trafik sıkışıklığının % 47 azaltılması mümkün.

Mamur çevre (built environment), ulaşım, gıda, tekstil ve elektronik olarak 5 odak alanında gerçekleştirilen ve bu alanlardaki döngüsel ekonomi fırsatlarını belirleyen rapora göre; döngüsel ekonomi ilkelerinden yararlanılarak hazırlanacak planlar ile işletmeler ve hane halkları 2040 yılına kadar yaklaşık 70 trilyon CNY (Çin’in tahmin edilen GSYİH'sının %16'sı) tasarruf elde edilebileceği öngörülüyor.

Çin’de döngüsel ekonomi ilkelerini uygulayan şehir modellerini yaratmada bir yol haritası niteliğinde olan raporda, ülke yönetimi tarafından desteklenen döngüsel ekonomi politikaları, hızla devam eden şehirleşme, dijital teknolojilerdeki hızlı gelişim, paylaşım platformlarının yüksek etkisi ile Çin'deki şehirlerin döngüsel ekonomiye geçişte örnek uygulamalar haline gelmesinin mümkün olacağı belirtiliyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız. 

foxtv kFox Group Networks çatısı altında faaliyet gösteren medya çalışanları 27 Eylül'de, ÇEVKO Vakfı ve Kartal Belediyesi işbirliği ile Aydos Ormanı'nda çevre temizliği gerçekleştirdiler. 

Fox'un tüm dünyada eş zamanlı olarak hayata geçirdiği ve çalışanlarının çevre ile ilgili konularda farkındalık uyandırmaya çalıştıkları #21CFImpactWeek etkinlikleri kapsamında hafta boyunca Fox TV çalışanlarına ÇEVKO tarafından geri dönüşüm eğitimleri verildi. Eğitimlerin ardından düzenlenen Aydos Ormanı temizliğine yaklaşık 100 Fox TV çalışanı katıldı ve bir tonun üzerinde ambalaj atığı toplanarak geri dönüşüme yönlendirildi. 

Geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarının çevresel yararları ise şöyle;

• 140 kg kâğıt, karton ve kompozit ambalaj atığının geri dönüşümüyle 2 ağaç kesilmekten kurtuldu.

• 350 kg plastik ambalaj atığının geri dönüşümü ile yaklaşık 263 litre benzin tasarrufu sağlandı. Bu yaklaşık 6 aracın deposunu doldurmaya yetecek bir miktar.

• Geri kazanımı sağlanan kâğıt-karton/kompozit ambalaj atıkları ile 4 m3 su tasarrufu sağlandı.

• Geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarıyla 3.740 kW.saat elektrik tasarrufu sağlandı. Bu rakam; 4 kişilik bir ailenin yıllık elektrik tüketiminden daha fazla.

• Ambalaj atıklarının depolama sahalarına gömülmek yerine geri dönüştürülmesi ile 6 m3 depolama alanından tasarruf edildi.

mm calistay 1 kDünya gündeminde önemli yer tutan ve Avrupa genelinde tasarruf geliriyle 600 milyar Avro’ya kadar net kazanç sağlama potansiyeline sahip olduğu öngörülen döngüsel ekonomi modelinin, ülkemiz gündeminde daha yaygın yer tutması için yapılan çalışmalara önderlik eden ÇEVKO Vakfı, döngüsel ekonomiye geçiş için mali mekanizmalar çalıştayında konunun uzmanlarını bir araya getirdi.

Ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk kuruluş olan ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı, öncüsü olduğu sürdürülebilir ve sistematik geri kazanım için çalışmalarına 27 yıldır artan bir ivmeyle devam ediyor. ÇEVKO Vakfı, bu alanda ortak akıl – ortak eylem odaklı çalışmalarda da öncülüğü üstleniyor.

ÇEVKO Vakfı, küresel toplumun çevreye uyumlu sürdürülebilir gelişimi açısından dünya gündeminde önemli yer tutan döngüsel ekonomi modelinin, ülkemiz gündeminde daha yaygın yer tutması için yapılan çalışmalara önderlik ediyor. Geçtiğimiz yıl Döngüsel Ekonomi konusunda Türkiye’de uluslararası bir kongre düzenleyen ÇEVKO Vakfı, kongrenin ardından, düzenlediği bir dizi çalıştayla fikir ve eylem odağında devamlılığı hedefliyor.

ÇEVKO Vakfı çalıştaylarının üçüncüsü, “Döngüsel Ekonomi İçin Mali Mekanizmalar” başlığı altında gerçekleşti. Çalıştaya, sürdürülebilir çevre ve kalkınma konusunda uzman finans ve danışmanlık kurumlarının yanı sıra, İstanbul Sanayi Odası yetkilileri, ÇEVKO Vakfı üye kuruluşlarının temsilcileri, çeşitli kuruluş, birlik ve derneklerin yöneticileri katıldı.

Çalıştayın ilk bölümünde, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer’in yanı sıra, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Analisti Bengi Su Kılıç, Andoka Danışmanlık Kurucusu Hande Sezer, Şekerbank Sürdürülebilir Kalkınma Bankacılığı Yöneticisi Elif Neslihan Sezgin, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Mühendislik ve Teknik Danışmanlık Yöneticisi Çağla Eker Altınkulp birer sunum gerçekleştirdiler. Döngüsel Ekonomi İçin Mali Mekanizmalar konusu, çalıştayın ikinci bölümünde İkinci bölümde katılımcıların soru ve katkılar ile derinlemesine ele alındı.

wrc rally 2Uzun bir aranın ardından ülkemizde yeniden düzenlenen Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) Türkiye ayağı, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Marmaris Belediyesi iş birliğinde örnek bir çevre dostu uygulamaya sahne oldu. Yarışın yapıldığı Marmaris çevresinde, yarış, seyir ve servis noktalarında atık kumbaraları ile toplanan 22,5 ton ambalaj atığı ile, önemli çevresel yarar edildi. 3 dönümden fazla orman alanının kurtulması, 46 ailenin bir yıllık enerji ihtiyacının karşılanması gibi rakamlarla ifade edilebilecek çevresel yararların yanı sıra, çevre koruma ve geri dönüşüm konularında farkındalık artırıcı etkinlikler gerçekleştirildi.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 10’uncu ayağı, Türkiye Rallisi, dünyanın bu en büyük otomobil sporları organizasyonunu tekrar ülkemize getirdi. Ülkemizin tanıtımına büyük katkı yapan yarış, aynı zamanda ÇEVKO, TOSFED ve Marmaris Belediyesi iş birliği sayesinde çevrenin korunmasına ölçülebilir katkı sağladı.

13-16 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen müsabaka boyunca, yarış, seyir ve servis noktalarına yerleştirilen yaklaşık 90 adet geri dönüşüm kumbarası, pet toplama kafesi, cam kumbarası, özel atık kumbaraları ve iç mekân geri dönüşüm kutuları sayesinde ambalaj atıkları kaynağında ayrı toplandı ve 22,5 ton ambalaj atığının geri dönüşümüyle ölçülebilir çevresel yararlar elde edildi.

DMFU3259Sarıyer Belediyesi’nin Kilyos’ta düzenlediği Türkiye ve dünyadan birçok çevrecinin, sanatçının ve STK’nin katıldığı Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri’nin ikincisi 7-8 Eylülde düzenlendi.

İstanbul’un dört bir yanından yüzlerce katılımcı ile ikincisi gerçekleşen Sarıyer Çevre ve Sanat Günleri’nin ikincisi dün (10 Eylül) sona erdi. 8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen festivale aralarında ÇEVKO Vakfı’nın da bulunduğu, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden etkili çevreci sivil toplum kuruluşları katıldı. Sarıyer Kilyos’ta düzenlenen festivalde çevre aktivistleri, ressamlar, heykeltraşlar, öğrenciler, sanatseverler, çevreci dernekler, sivil toplum kuruluşları, platform ve inisiyatifler doğa için bir araya geldi. Festivalde vegan kek yapımından Kumdan Sanat’a, Kum Zambakları’ndan “doğa için pedal”a, kıyı temizliğinden konser ve atölyelere kadar tüm çevreci etkinlikler yer aldı.

Festivalde stant açarak bilgilendirme çalışması yapan ÇEVKO Vakfı aynı zamanda ileri dönüşüm atölyelerine Zeliha Sunal’ın Atıksız Yaşam Platformu çerçevesinde gerçekleştirdiği çalışması ile destek oldu. Sunal, geri dönüşümün önemini anlatarak pet şişe, cam şişe, kavanozlar, gazoz kapakları, içecek kutuları gibi atıkların nasıl değerlendirilebileceğini uygulamalı olarak anlattı.

1537529598 DSC1245ÇEVKO Vakfı üyesi L’Oréal’in 2010 yılından beri dünya çapında düzenlediği ve çalışanların yılın bir gününde topluma ve çevreye katkı sağlamasına fırsat verdiği Citizen Day, Türkiye’de bu yıl 19 Eylül 2018 Çarşamba günü gerçekleşti. L’Oréal Türkiye çalışanları her yıl Citizen Day’de, yetenek ve enerjilerini, bir tam gün boyunca gönüllülük esasıyla ortak bir fayda yaratmak amacıyla ortaya koyuyor. L’Oréal Türkiye çalışanları da bu yıl, İstanbul Kınalıada’da çevre ve kıyı temizliği ve adada yaşayan sokak hayvanları için barınaklar kurdu.

L’Oréal Türkiye’nin 185 çalışanı, günün ilk yarısında İstanbul’dan tekne ile hep birlikte Kınalıada’ya giderek günün ilk yarısında belirlenen dört farklı rotada temizlik yaptı. Orman yolu ve kıyı şeridinde temizlik yapan çalışanlar, yaklaşık 1 ton çöp topladı. Çalışanlar öğleden sonra Kınalıada’daki sokak hayvanları için yeni barınaklar yaptı, bu barınakları boyadı ve bisikletlerle adadaki mevcut sokak hayvanı beslenme noktalarına mama dağıtımı yaptı.

Roche CEO Severin Schwan kRoche, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) “İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri” endüstrisi alanında arka arkaya onuncu kez en sürdürülebilir şirket seçildi. Şirketlerin ekonomik, sosyal ve çevre ile ilgili performansının derinlemesine analizine dayanan endeks, portföylerinde sürdürülebilirliği de faktör olarak dikkate alan yatırımcılar için bir kıstas teşkil ediyor.

Roche, şirket çalışmaları ve kültürü ile tamamen entegre hale gelen mükemmel sürdürülebilirlik stratejisi yoluyla, endeksin özellikle Pazarlama Uygulamaları, Çevre ve Sosyal Raporlama ve Sağlık Sonlanımı Katkısı kategorilerinde üstün başarı sergiliyor.
Sürdürülebilirlik alanındaki çabalarının 10. kez liderlik getirmesinin gururunu yaşadıklarını belirten Roche CEO’su Severin Schwan, “Roche olarak topluma sağladığımız en önemli katkı, insanların yaşamlarını önemli ölçüde iyileştiren ilaçlar ve tanı araçları geliştirmemiz. Diğer şirketler, üniversiteler, hekimler ve hastalar ile kurduğumuz açık ve yapıcı diyalog, sağlık sektörü paydaşlarımızın ihtiyaçlarını anlamamızda temel rol oynuyor ve bize, daha hedef odaklı tıbbi çözümleri daha hızlı bir biçimde sunabilmek için birlikte çalışabilme yeteneği kazandırıyor,” dedi.

Roche ve Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilirlik, 120 yılı aşkın bir süredir Roche’nin faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası konumunda bulunuyor. Sürdürülebilirliğin yönetilmesinde bütünsel bir yaklaşım izleyen Roche’nin şirket stratejisi, sağlık hizmetlerine erişimi artırmanın yanında sosyal sorumluluk, çevrenin korunması, tedarik zincirinin sürdürülebilirliği, yeni yetenekleri çekme ve elde tutma gibi alanlarda sürekli iyileşme sağlanmasına da odaklanıyor. Roche, böylelikle toplum için değer üretmekle kalmayıp kendisi için sürdürülebilir ekonomik büyümeyi de güvence altına alıyor.

GUS.cevko webGenişletilmiş Üretici Sorumluluğu (GÜS), atık yönetiminde geri dönüşüm hedeflerinin yerine getirilmesinde etkili bir modeldir. GÜS, sanayinin, sürece mali, teknik, operasyonel ve iletişimsel katkı sağlamasını mümkün kılar. Bu yazıda ÇEVKO Vakfı’nın GÜS modeliyle yaptığı geri kazanım çalışmalarının iklim değişikliği ile mücadele amacıyla sera gazı salımlarının azaltılmasına olan katkısı hakkında veriler paylaşılmaktadır.

Geri dönüştürülebilir atıkların hacim ve ağırlık bakımından önemli bir bölümü
• cam,
• metal,
• plastik,
• kağıt/karton,
• kompozit,
• ahşap
malzemelerden oluşan ambalaj atıklarından meydana gelir.

Ambalaj atıklarının yönetimine ilişkin GÜS modelini açıklamak için öncelikle ambalajın yaşam döngüsüne göz atmak yararlı olacaktır (Bkz. Şema 1). Döngüsel ekonomide kullanılmış ambalajlar, tüketicilerden kaynağında ve diğer atıklardan ayrı toplanarak, gerekli ayırma işlemlerinden sonra geri dönüştürülerek yeni ürünler yapımında kullanılır.

tekirdag festÇEVKO Vakfı, Keşan Belediyesi iş birliği ile 3-4-5 Ağustos tarihlerinde Erikli’de düzenlenen Trakya Müzik Festivali’nde çevre bilincinin aşılanması ve geri dönüşüm bilincinin arttırılması için bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılarıyla, birbirinden farklı, eğlenceli ve anlamlı etkinlikleriyle, sahne alan sanatçı ve müzik gruplarıyla ve gördüğü yoğun ilgiyle karşılanan Trakya Müzik Festivali, çevreci yaklaşımı ile dikkat çekerken ÇEVKİ de festivalcilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

100 binin üzerinden katılımcıyı misafir eden organizasyon seneye de düzenlenecek. ÇEVKO Vakfı olarak iş birliği içerisinde olduğumuz belediyelerle birlikte bu tip etkinliklere destek vererek geri dönüşüm konusunda tüketicilere ulaşmaya devam edeceğiz.

loreal mikro siteÇEVKO Vakfı üyelerinden L’Oreal Türkiye, sürdürülebilirlik ile ilgili hedeflerini hazırladığı www.guzelligiherkeslepaylasmak.com mikro site ile kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.

2013 yılında başlatılan L’Oréal Güzelliği Herkesle Paylaşmak (Sharing Beauty With All) Sürdürülebilirlik Programı, L’Oreal’in sosyal sorumluluk yaklaşımının önemli bir parçası ve tüm dünyada bu program ile toplum ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratılması amaçlanıyor.

Güzelliği Herkesle Paylaşmak Programı, L’Oréal’in 2020 için planladığı sürdürülebilirlik taahhütlerini dört ana başlıkta belirliyor: Sürdürülebilir İnovasyon, Sürdürülebilir Üretim, Sürdürülebilir Yaşam ve Sürdürülebilir Gelişim.

2017 yılı L'Oréal sürdürülebilirlik raporlarına, detaylı bilgiler ve rakamlar içeren Global ve Türkiye sonuçlarına siteden ulabiliyor.

L’Oreal Global 2020 Sürdürülebilirlik Hedefleri:
• Ürünlerin %100 ’ü olumlu çevresel ve sosyal özelliklere sahip olacak.
• 2005’e oranla fabrikalar ve dağıtım merkezlerinden kaynaklanan CO2 emisyonları mutlak olarak %60 oranında azaltılacak.
• 2011’e oranla ürünlerin taşınmasından kaynaklanan CO2 emisyonlarında %20 oranında bir azalma sağlanacak.
• 2005’e oranla her bir satış ürünü için su tüketimini %60 oranında azaltılacak.
• 2005’e oranla her bir satış ürünü için atık oranı %60 azaltılacak.
• 2020 yılına kadar imkanları sınırlı olan toplumlarda 100.000’den fazla kişinin çalışmaya başlaması sağlanacak.