Haberler

dusuk karbon kahramanlariSürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği karbon muhasebesini iyi tutarak iklim değişimiyle mücadele eden 29 kurum ve kuruluşu Düşük Karbon Kahramanı
ilan etti

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl karbon ticareti ve ülkemizin iklim değişimiyle mücadelesine odaklanan 6. İstanbul Karbon Zirvesi’ni gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirilen Zirve kapsamında ‘Düşük Karbon Kahramanı Ödülleri’ sahiplerini buldu.

Düşük karbonlu büyüme desteklenmeli

Sanayide düşük karbonlu büyümenin mümkün olduğunu belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, bu alandaki girişimlerin ve uygulamaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, SÜT-D olarak karbon muhasebesini iyi tutan yani sera gazı salımlarını azaltarak, karbon yönetimini başarıyla gerçekleştiren kurumları teşvik etmek üzere Düşük Karbon Kahramanı Ödülü sunduklarına dikkat çekti.
2015 yılından bu yana verdikleri ödüller için bu yıl rekor başvuru aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Karaosmanoğlu, başvuruların bu kadar yoğun olmasının yeşil ekonominin ülkemizde giderek daha da önem kazandığının bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Başvuruları SÜT-D’nin sürdürülebilir yaşam kültürü kazandırılması ve yaygın karbon yönetimi bilinci oluşturma hedefine göre değerlendirdiklerini açıklayan Prof. Dr. Karaosmanoğlu, teknik uygulamalar ile karbon azaltımı konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını ödüllendirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bu yıl seçilen 29 SÜT-D 2019 Düşük Karbon Kahramanı’nın her biriyle gurur duyuyoruz açıklamasını yaptı.

kati yakitTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan geçen yılın aralık ayına ilişkin katı yakıt istatistiklerine göre, aralıkta katı yakıtların toplam satılabilir üretim miktarları linyitte 5 milyon 999 bin 316 ton, taş kömürü kokunda 382 bin 563 ton ve taş kömüründe 90 bin 747 ton oldu. Teslimat miktarları ise linyitte 6 milyon 438 bin 199 ton, taş kömüründe 3 milyon 269 bin 420 ton ve taş kömürü kokunda 422 bin 600 ton olarak hesaplandı.

Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı yüzde 2,8 ile en düşük taş kömüründe gerçekleşti. Bu oran, taş kömürü kokunda yüzde 90,5 ve linyitte de yüzde 93,2 oldu. Katı yakıtları teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde, taş kömürü teslimatının yüzde 60,7'si termik santrallere, yüzde 15,7'si kok tesislerine, yüzde 5,7'si demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Linyit teslimatının yüzde 88,1'i termik santrallere ve yüzde 7,7'si demir-çelik haricindeki sanayiye, taş kömürü koku teslimatının yüzde 99,3'ü de demir-çelik sanayisine gerçekleştirildi.

su kitligiBarilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN), 1,6 milyar kişinin su sıkıntısı çektiği ve su kıtlığının dünya çapında artış gösterdiği günümüzde Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü kapsamında hazırladığı araştırmasını yayımladı. BCFN’in yeni araştırmasına göre kişi başı günlük ortalama 2 litre su tüketiyoruz. Ancak gün içinde tükettiğimiz gıdaların üretiminde kullanılan su miktarı da dahil edildiğinde bu rakam 5 bin litreye ulaşıyor. Küresel nüfusun 2050 yılında 9 milyara ulaşacağını belirten uzmanlar, su tasarrufu etmek için acil olarak gıda sisteminde değişiklikler yapılması gerektiğini vurguladı.

Dünyada gıda ve beslenmeye ilişkin sorunları analiz etmek ve somut çözüm önerileri geliştirmek amacıyla kurulan Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN), 22 Mart Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü kapsamında hazırladığı yeni araştırmasını yayımladı. Su kıtlığının dünya çapında artış gösterdiği günümüzde uzmanlar, gıda tüketiminde sebze ağırlıklı beslenme tercihinin kişi başı su ayak izini yarı yarıya indirdiği sonucuna ulaştı.

1,6 MİLYAR KİŞİ SU SIKINTISI ÇEKİYOR

Araştırmaya göre dünya nüfusu ve ortalama gelirdeki artış, iklim değişikliğiyle birlikte, su talebinde artışa neden oluyor. Dünya nüfusunun üçte ikisi yahut 4 milyardan fazla insan, her yıl en az bir ay boyunca su kıtlığı çekilen bölgelerde yaşıyor ve altyapı eksikliği nedeniyle 1,6 milyar kişi su sıkıntısı çekiyor. Yapılan araştırmalar, küresel nüfusun 2050’de 9 milyara ulaşacağını ve su tasarruf etmek için gıda sisteminde değişiklikler yapılması gerektiğinin aciliyetini vurguluyor.

polar bear14 Mart 2019’da Climate Action’da Rachel Cooper tarafından kaleme alınan haberde, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan yeni bir araştırmada, Paris Anlaşması’na uygun olarak salımlar azaltılsa dahi, Kuzey Kutbu’nda kış aylarındaki sıcaklık artışları 2050’de 3,5 C’yi, 2080’de 5,9 C’yi aşacak! Araştırma raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

BM’ye göre sıcaklık artışı çevre için mahvedici sonuçlar doğuracak. Bu sonuçlardan birisi deniz/okyanus düzeylerinin artması olacak. Bir başkası ise kutuplardaki donmuş toprak parçalarının %45 oranında azalması olacak. Donmuş toprak parçalarının 1.672 milyar tonluk karbonu tuttuğu düşünülürse, erimenin ciddi karbon dioksit ve metan gazı salımlarına neden olması bekleniyor.

Geçen yıl Global Carbon Project’in yayımladığı raporda ise okyanusların asitleşmesinin özellikle kutuplarda yaşayan deniz canlılarını olumsuz etkilendiğinin bulunduğu belirtilmiş; sanayi devriminden bu yana dünyanın okyanuslarının %30 daha asitli hale geldiği bildirilmişti.

sera gazi emisyonuAlmanya Federal Çevre İdaresi tarafından yapılan kesin olmayan ilk hesaplamalara göre ülkenin 2018 yılı emisyonları 2017’e göre %4,2 oranında azaldı.a’nın sera gazı emisyonlarının, dört yıllık yavaşlama sürecinin ardından 2018’de önemli oranda gerilediği bildirildi.

38 milyon tona denk gelen bu azalış ile ülkenin 2018 yılı emisyonları 868,7 milyon ton olarak gerçekleşti. Gerileme oranı 1990 yılına göre ise %30,6 oldu.
İdarenin açıklamasına göre gerilemede fosil yakıt kullanımının azalırken, yenilenebilir kaynaklı elektrik üretiminin artması ile birlikte hava koşulları etkili oldu.

38 milyon tonluk bu azalışta en yüksek pay 15 milyon ton ile konutlarda gerçekleşti. Enerji sektörünün payı 14 milyon ton, ulaşım sektörünün 5 milyon ton, sanayi sektörünün 4 milyon ton olurken, tarım sektörü ise %0,7 ile emisyonların arttığı tek alan oldu.

Açıklamadaki hesaplamalara göre Almanya’nın yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi 2018 yılında 184 milyon ton karbondioksit salımının önüne geçerken, bu hesaplamada en büyük pay ise 75 milyon ton ile rüzgar enerjisi santrallerinin oldu.

İdare ülkenin 2018 yılı emisyonlarına dair kesin sonuçları 15 Ocak 2020 tarihinde yayınlanacak.

Almanya sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 yılı seviyesinin %55 altına çekmeye hedefliyor.

Kaynak: www.yesilekonomi.com

plastic bagKaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 10.12.2018 tarih 30621 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla yapılan düzenleme ile plastik poşetler 01.01.2019 itibariyle satış noktalarında kullanıcıya/ tüketiciye ücret karşılığı verilmektedir.

9/1/2019 tarihli ve 66745475-145.07-6267 sayılı sayılı olur ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulmuştur.

09.01.2019 tarih ve 66745475-145.07-6267 sayılı Olur ile güncellenmiş olan Usul ve Esaslarda uygulamada karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak gerekli değişikliklerin yapılabilmesini teminen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25.03.2019 tarihinde ise “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” yayımlanmıştır.

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar: [25/03/2019]
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar [09/01/2019]

pinar su Pınar Su, ürünlerinde yaptığı iyileştirmelerle doğal kaynakların etkin ve verimli kullanımını odak noktasına alarak 2018’de karbon emisyon değerini bir önceki yıla göre %1,5 ton/ürün azalttı.

Pınar Su, Türkiye’de su tasarrufuna dikkat çekmek ve herkesin yaşamını daha sağlıklı şartlarda sürdürebilmesi için yatırımlar yapıyor. 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu, “Son 8 yılda ambalaj Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere üretim alt yapımıza yaptığımız yeni teknolojik yatırımlar, karbon ayak izimizin birim başına ağırlığını oldukça düşürdü ve hem birim başına üretimde hem de birim başına taşımada çevreye olan etki oldukça azaltıldı. 2016’dan 2017’ye %13,5, 2017’den 2018’e %1,5 olarak karbon emisyon değerimiz ton/ürün başına azaltıldı. 2010 baz yılı dikkate alındığında ise 2018 yılında karbon emisyon değerimizin ton/ürün başına yaklaşık %35 azaldığını görüyoruz” dedi.

ATIKLAR İÇİN ÇEVKO VAKFI İLE ÇALIŞIYORUZ
Karamehmetoğlu, bardak su ürününde yaptıkları iyileştirmelerle ambalaj tüketimini ve streç kullanımını azalttıklarını ve karton ambalaj kullanımını düşürdüklerini söyledi. Ambalaj atıklarının geri toplanması ve değerlendirilmesi noktasında kurucu üyelerinden oldukları ÇEVKO Vakfı ile çalıştıklarını kaydeden Karamehmetoğlu, üretim hatlarında gerçekleştirilen otomasyona dayalı uygulamalarla atık su miktarını Aydın Bozdoğan Tesisleri’nde yüzde 19, Sakarya Tesisleri’nde yüzde 16 oranında azalttıklarını ifade etti.

Idai hurricane 678x381Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik’i vuran Idai kasırgasının iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, dünya için ‘tehlike çanı’nın çaldığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Idai kasırgasının, Afrika tarihindeki iklim kaynaklı en kötü felaketlerden biri olduğunu söyledi. Kasırga nedeniyle Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de en az 700 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin ise kayıp olduğunu dile getiren Guterres, olaydan 3 milyon kişinin etkilendiğini ve bir milyar dolarlık altyapı zararının yaşandığını kaydetti

Guterres, en az bir milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumdan yaklaşık 282 milyon dolarlık insani yardım çağrısını desteklemesini istedi. Kasırganın iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkati çeken Guterres, ”Idai kasırgası tehlike çanıydı” dedi.

Guterres, “İklim değişikliğine neden olan emisyonların %80’i G20 ülkelerinden geliyor ve iklim değişikliği sorununun daha da kötüleşmemesi için sorumluluk da büyük ekonomilere düşüyor. Açık konuşmak gerekirse bu yarışı kazanmıyoruz ve durum daha da kötüye gidecek. Bu eğilimin tersine çevrilmesi gerek” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: www.iklimhaber.org

fransa komur santraliFransız hükümeti ve kamu enerji şirketi EDF tarafından 1200 MW gücündeki Cordemais kömür santralinin biyokütle santraline dönüştürmesi değerlendiriliyor. İklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında kömür yakıtlı enerji santrallerinin kapatarak % 75 orana sahip nükleer enerji bağımlılığını ise azaltmayı planlayan Fransa, enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik ise bazı çalışmalarını sürdürüyor.

Fransa Enerji Bakanlığı’nın açıklamasına göre; Fransız hükümeti ve kamu enerji şirketi EDF’nin 1.2 gigawattlık (GW) Cordemais kömür santralinin arz güvenliğini sağlamaya yönelik öneminden ötürü biyokütle yakma olasılığını inceleyeceği belirtildi. Ayrıca hükümet, Harve kömür santralinde de biyoyakıt sürecini uygulama konusunun değerlendirilerek konuya yönelik kararın sonbahar içinde alınacağı açıkladı.

Macron hükümeti, karbon salımını ve küresel ısınmayı önlemek için önlemlerin bir parçası olarak, Fransa’nın kalan kömür yakıtlı elektrik santrallerinden gelen elektrik üretimini 2022’ye kadar sonlandırmayı hedeflerken hükümet ayrıca, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimini artırarak Fransa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 75’inden fazlasını karşılayan nükleer enerjiye bağımlılığını azaltmayı da amaçlıyor.

Kaynak: https://www.enerjigazetesi.ist

ford elektrikli aracABD'li otomobil üreticisi Ford Motor, ABD Michigan Eyaleti Flat Rock kentindeki fabrikasında elektrikli araç üretecek.
ABDli otomobil şirketi Ford Motor Company, Kuzey Amerika'da elektrikli araç ürettiği fabrika sayısını ikiye yükseltme kararı aldı. Şirket 11 milyar dolar tutarındaki yatırım programı çerçevesinde Michigan'ın Flat Rock kentindeki fabrikasında 900 milyon dolar yatırım ile elektrikli araç üretim hattı ekleyecek.
2023 yılına kadar yapılacak yatırım 900 kişiye istihdam sağlayacak.