bogazici yuzme 18 4Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 30. kez düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 52 ülkeden yüzücülerin katılımıyla gerçekleşti.
Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına 30 yıldır önemli katkı sunan ve "Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Organizasyonu" seçilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı için yerli ve yabancı toplam 2 bin 400 yüzücü katıldı.

Asya’dan Avrupa’ya doğru 30 yıldır yapılan ve Kanlıca’dan başlayıp Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan, dünyada iki kıta arasındaki tek yarış Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 21-22 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Etkinlik alanında binlerce sporsever yarışı takip ederken organizasyonda ambalaj atıkları ÇEVKO Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi iş birliği ile toplandı. ÇEVKO Vakfı iki gün boyunca kurduğu stant ile sporcu ve sporseverleri geri dönüşüm konusunda bilgilendirdi. Ayrıca “Ambalaj atığını getir, şapkanı götür” etkinliği ile geri dönüşümün önemine dikkat çekti.

Yarışlar boyunca 240 kg plastik, 280 kg kâğıt/karton, 20 kg. metal, 60 kg. cam atık toplandı. Bu atıkların geri kazanımı ile sağlanan çevresel fayda şu şekilde hesaplandı;

- 2835 kWh elektrik tasarrufu
- 7 m3 su tasarrufu
- 5 ağaç kazanımı
- 0,4 ton CO2 azaltımı (Ortalama bir otomobilin 1493 km kullanılmasına denk )

Yarışma “Seyirci Kalmayın” Kamu Spotu Çekimlerine de Ev Sahipliği Yaptı

ÇEVKO Vakfı’nın Güven İslamoğlu ile birlikte her yıl hazırladığı ve CNN Türk ekranlarında yayınlanan “Seyirci Kalmayın” kamu spotlarının çekimleri de Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışlarında gerçekleştirildi.

İnsanlar tarafından bilinçsizce denize atılmış pet şişenin, istemeden Asya’dan Avrupa’ya geçerek yarış birincisi olduğu kamu spotunda, denizde değil geri dönüşüm kutusunda olmak isteyen pet şişenin haklı isyanına şahit olacağız. Ardından da Güven İslamoğlu, pet şişeyi geri dönüşüm kutusuna atarak ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve deniz kirliliğinde ne derece rol oynadığı ile ilgili bilgiler verecek. Hazırlıkları süren kamu spotu yakında CNN Türk ekranlarında yayınlanmaya başlayacak.

bogazici yuzme 18 3