Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2018

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2018

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri", Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmalar arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmaların katılabildiği bir ödül törenidir. Ödül süreci, PRO Europe - Packaging Recovery Organization Europe tarafından desteklenmektedir.

2014, 2015 ve 2016 yıllarında aralarında Abdi İbrahim, Akçansa, Anadolu Efes, Boyner, Coca-Cola, Eczacıbaşı Girişim, Frito Lay, Kurtsan İlaçları, Nestle Waters, PepsiCo Türkiye, Procter & Gamble, Şişecam, Tetra Pak, Tofaş ve Unilever gibi firmaların ödül aldığı Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri'nin 2018 yılı başvuruları 5 Mart-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yarışmanın amacı her geçen gün ülkemizde de büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için Yeşil Nokta üyeleri arasından ödül sürecine katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmektir.

Yarışmaya başvurular 5 Mart 2018 tarihinde başlayacaktır.
Son başvuru tarihi 11 Mayıs 2018 Cuma Saat 17:00'dır.

Sadece ÇEVKO ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecine başvurular; Atık Yönetimi Uygulamaları, Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları ve Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorilerinde gerçekleştirilebiliyor.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Kasım ayı içerisinde, İstanbul'da, tüm davetliler ve basın önünde sahiplerini bulacak.

Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılabildiği bir yarışma hakkında detaylı bilgi için www.yesilnoktaodulleri.org  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Nokta ilk olarak 1990 - 1991 yıllarında Almanya'da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

Kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında "Packaging Recovery Organization Europe - PRO Europe" kurulmuştur. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir. Yeşil Nokta; sanayi sorumluluğu simgeleyen, uluslararası bir model haline gelmiştir.Bir ambalajın üzerinde yer alan "Yeşil Nokta" işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yeri getirdiği anlamına gelmektedir.

ÇEVKO Vakfı, 2003 yılında PRO-Europe'la yaptığı sözleşme ile uluslararası "Yeşil Nokta" markasının Türkiye'deki kullanım hakkını elde etmiştir. ÇEVKO, Avrupa'da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de kullanmak isteyen piyasaya sürenlerle alt lisans sözleşmesi yaparak kullandırmaktadır.

Yeşil Nokta Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

  • Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
  • 150.000'den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
  • Yeşil Nokta'nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 400 milyar adede ulaşmıştır.
  • Yeşil Nokta sistemi 540 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.
  • Yeşil Nokta 140'dan fazla ülkede tescilli bir markadır.

Yeşil Nokta markasının kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için :

pdfYeşil Nokta Markasının Kullanım Kılavuzu