e-Bülten Haberleri

Vodafone suelVodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, "Kapsayıcı bir dijital toplum yaratarak dünya çapında 1 milyar insanın hayatına dokunmayı ve operasyonlarımızdan kaynaklı çevresel etkimizi yarıya indirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Süel'in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Vodafone Türkiye, 1 Nisan 2018 - 31 Mart 2019 mali yılı boyunca çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetimsel konulardaki uygulamalarını ve performansını şeffaf bir şekilde paylaştığı "2019 Sürdürülebilirlik Raporu"nu yayınladı.

Raporda, Vodafone'un "Dijitalleşme", "Kadının Güçlenmesi", "Gençlerin Becerileri ve İstihdamı" ile "Enerji İnovasyonu" alanlarında hayata geçirdiği sürdürülebilirlik çalışmaları paylaşıldı.

Raporun içeriğine ilişkin bilgi veren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

"Kapsayıcı bir dijital toplum yaratarak dünya çapında 1 milyar insanın hayatına dokunmayı ve operasyonlarımızdan kaynaklı çevresel etkimizi yarıya indirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefle, Türkiye'de de sürdürülebilirlik çalışmalarımızla toplum için yarattığımız olumlu dönüştürücü etkiyi kalıcı hale getirmek için çalışıyoruz.

2010 yılından bu yana yayımladığımız sürdürülebilirlik raporlarımızla şirketimizin çevresel, sosyal, ekonomik ve yönetimsel alanlardaki uygulamalarını ve performansını kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşıyoruz. Vodafone Türkiye olarak, operasyonlarımızı insana ve kaynaklara saygılı olarak yürütmeye ve performansımızı şeffaflıkla paydaşlarımıza aktarmaya devam edeceğiz."

Enerji alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Süel, Vodafone Türkiye olarak, enerji inovasyonu alanında yaptıkları çalışmalarla Vodafone Grubu’nun 2025'e kadar elektrik tüketiminde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçme ve sera gazı salımını yüzde 50 azaltma hedefine destek verdiklerini söyledi.

Vodafone Türkiye'nin, baz istasyonları enerji yoğunluğunu 2016 yılına göre yüzde 64 azalttığını belirten Süel, son 2 yılda 3 bin 728 hanenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer 148 bin GJ enerji tasarrufu sağlayan Vodafone Türkiye'nin, Adana Bulut Teknoloji Merkezi'nde kurduğu güneş enerjisi sistemiyle 2 bin 765 GJ elektrik enerjisi üretmeyi ve karbon salımını 389 ton azaltmayı hedeflediğini aktardı.

Süel, merkezde, öz tüketim amacıyla yıllık ortalama 768 bin kWh elektrik enerjisi üretilmesinin, 10 yıllık toplam üretimin ise 7,4 milyon kWh'ye ulaşmasının hedeflendiğini bildirerek, "Yatırım tamamlandığında, merkezin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 20'si güneş enerjisiyle karşılanacak." dedi.

E-atıklardan elde edilen gelirle, kodlama sınıfı açıldı

Toplantıda verilen bilgilere göre, enerji verimliliği çalışmalarını ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kapsamında yöneten Vodafone Türkiye, 5 teknoloji merkezine ek olarak 4 bin 261 baz istasyonunu da sertifika kapsamına dahil etti.

Şirket, son 3 yılda, verimi olmayan klimaların kapatılması, sıcaklık ayarlarının yeniden düzenlenmesi, sistemlerin optimize edilmesi ve yeni sistemlerle değiştirilmesi gibi çalışmalarla 2 bin 67 arabanın yıllık tüketimine eşdeğer 46 bin 800 GJ tasarruf sağladı.

Geçen yıl 45 şehirde 17 bin baz istasyonunu ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi'ne dahil eden Vodafone, bu yılın sonuna kadar 81 şehirde 25 bin baz istasyonunu ve tüm Vodafone binalarını sisteme dahil edecek.

Diğer yandan atık yönetimi sayesinde e-atıkların yüzde 99'unu geri dönüştüren veya yeniden kullanımını sağlayan Vodafone Türkiye, şirket çalışanlarının desteğiyle topladığı yüzlerce kiloluk elektronik atığın geri dönüşümünden elde edilen gelirle Mardin ve Samsun'da kodlama sınıfları açtı.

22 milyon evrak dijitale taşınarak, 376 yetişkin ağacın kesilmesi önledi

Bir “teknoloji iletişimi şirketi” olmayı hedefleyen, nesnelerin interneti alanında sunduğu ve V-Çocuk Saati, V-Pati, V-Araba ve V-Çanta'dan oluşan V-Yaşam ürünleriyle 40 bin kullanıcıya ulaşan Vodafone, "Dijital Skor" uygulaması kapsamında verdiği destek ve danışmanlık hizmetleriyle de 53 olan Türkiye genel skorunu 69'a yükseltti.

Biyometrik İmza ile 3 milyon, Dijital Kimlik ile 6 milyon işlem tamamlayan Vodafone Türkiye, bu sayede toplam 22 milyon evrağı dijitale taşıyarak 376 yetişkin ağacın kesilmesini önledi.

plastik poset Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre, 2019 yılında plastik poşetlerin ücretli hale getirildiği 1 Ocak'tan itibaren plastik poşetlerin kullanım oranları yüzde 77,27 düştü.

Bakanlık yetkilileri, 11 ayda yaklaşık 150 bin ton plastik tasarrufu sağlandığını söyledi.

Türkiye'de yılda 35 milyar plastik poşetin piyasaya sürüldüğünü ve kişi başına ayda ortalama 35 plastik poşet kullanıldığını belirten yetkililer, bu ortalamanın 10'a düştüğünü söyledi.

Bakanlık, 1 Ocak'tan bu yana 2 bin 160 plastik poşet denetiminde, kurallara uymayan marketlere ve plastik poşet üreticilerine 121 bin 411 lira ceza kesti.

Fransa, Yunanistan, İrlanda, Hollanda, İsveç ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde de plastik poşetlerden ücret alınıyor.

Türkiye’de 2025’te kişibaşı poşet tüketiminin yıllık 40 adete düşürülmesi planlanıyor. Almanya’da yıllık kişi başı poşet tüketimi 20 adet iken, Danimarka ve Finlandiya’da 4 adet.  

Uygulamanın ilk günlerinde büyük poşet 50, küçük poşet ise 25 kuruşa satılıyordu. Yapılan düzenlemeyle birlikte farklı boyutlardaki tüm poşetler tüketiciye 25 kuruşa satılmaya başlandı. Bazı perakende markalar ise 25 kuruşa plastik poşet satmak yerine, tüketiciye 25 kuruşa bez torba ya da ücretsiz olarak karton poşet sundu.

Ayrıca sektör temsilcileri yine de logolu poşet almak istemeyen tüketiciler için kendi alternatif taşıma kaplarını elinde bulundurması gerektiğini belirtti. Tüketiciler marketlerde 25 kuruşa poşet almak yerine sebze - meyve reyonunda ücretsiz sunulan ‘hışır’ poşetlere ilgi göstermeye başladı. Bu poşetlerden birkaç adet alan tüketiciler, taşıyabilecekleri eşyaları hışır poşetlerde taşımaya başladı.

25 kuruşa devam

2020 yılında plastik poşetler perakende satış noktalarında 25 kuruştan satılmaya devam edecek. Bakanlık ilgili sektör temsilcilerinin görüşünü de dikkate alarak 2020 için plastik poşetlerin satış ücretlerinde zam yapmama kararı aldı.

IMG 5947İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın atık yönetimi faaliyetlerinin Sıfır Atık’a entegrasyonu amacıyla ISG, Pendik Belediyesi ve ÇEVKO Vakfı tarafından ortak bir çalışma düzenleniyor. Bu amaçla ilk olarak, Eylül 2019 ayında, havaalanındaki mevcut durumun saptanması amacıyla incelemeler yapıldı. İncelemeler doğrultusunda uygulanacak sistemin saptanması ve işletmelere duyurulmasının ardından, 7, 9, 10 ve 13 Ocak tarihlerinde ilgili işletmelerin çalışanlarına, ÇEVKO Vakfı tarafından Sıfır Atık eğitimi verildi.

Geri kazanımın önemi; atık türleri, geri kazanım ve toplama yöntemleri; Sıfır Atık Yönetmeliği ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uygulanacak Sıfır Atık sisteminin detaylıca anlatıldığı eğitimlere, işletmelerde çeşitli pozisyonlarda görev yapan toplam 389 çalışan katıldı.

Karsiyaka 6457Karşıyaka Belediyesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve Kent Konseyi; daha sağlıklı bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya için “Atık Değerdir” başlıklı bir sempozyum düzenledi. ÇEVKO Vakfı’nın da davet edildiği 15 - 16 Ocak tarihlerinde; akademisyenler, çevre mühendisleri ve alanında uzman isimlerin katılımlarıyla gerçekleşen zirvede; atıkların kaynağında ayrılarak toplanması ve geri dönüşüm başta olmak üzere, çevre sorunları ve çözüm yolları konuşuldu. Karşıyaka Çocuk Belediye Başkanı Lara Saybaşılı’nın “Biz çocuklar olarak, değerli atıkların denize ve toprağa karışmaması için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyor, herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz” sözleri büyük alkış aldı.

“DAHA AZ TÜKETMELİ, DAHA AZ ÇÖP ÜRETMELİYİZ”

Karşıyaka Zübeyde Hanım Nikah Evi’nde halka açık olarak düzenlenen sempozyumda açılış konuşması yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da şunları kaydetti: “Atık yönetimini, atığın bir değer olduğunu ve atığın değere dönüştürülmesi ile ilgili yapılabilecekleri konuşmak için buradayız. Sevgili Lara’nın konuşması ve ‘Bu tabloya neden olan insanları kınıyorum’ sözleri çok doğru. Ne yazık ki hem ülkemizde hem de dünya genelinde çevre konusunda kınanmayı hak eden uygulamalar yapılıyor ve bu tablo gittikçe daha da kötüleşiyor. Hepimizin çevreye ve dünyamıza karşı sorumluluğu var, yapılabilecek çok basit şeyler var. En önemlisi daha az tüketmek ve daha az çöp üretmek. İki mahallemizde başlattığımız atıkları kaynağında ayrıştırma ve toplama sistemini aksatmadan bütün Karşıyaka’ya yayma konusunda çok kararlıyız. Bir anda mükemmel sonuçlara ulaşılamıyor ama birlikte çalıştığımız atık dönüşüm firması ile birlikte sorunları çözeceğiz. Bu mesajın ulaştığı herkesten rica ediyorum. Lütfen bireysel yaşamınızda ve çevrenizde insiyatif alın, ülkemizi ve dünyamızı kurtaralım. Bu sempozyumun gerçekleşmesi için büyük emek harcayan Meclis Üyemiz Saadet Çağlın’a, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay’a, Çevre Müdürümüz Aylin Eroğlu’na, Kent Konseyi Başkanımız Selman Boyacıoğlu’na ve tüm katkı sağlayanlara çok teşekkür ediyorum.”

4Ataşehir Belediyesi, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği Ticari İşletmesi (AGİD), Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), DEHA Biodizel, Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY)  ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) iş birliğiyle Ataşehir’de sıfır atık bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla yeni bir proje hayata geçiriliyor.

Çevreye duyarlı ve koruyucu çalışmalarını aralıksız sürdüren ve geliştirdiği projelerle Türkiye’de pek çok kuruma örnek olan Ataşehir Belediyesi Ataşehir’in tüm mahallelerinde atıkların kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla yeni bir proje hazırladı. Proje, 15 Ocak – 15 Eylül tarihleri arasında Ataşehir’in 17 mahallesinde muhtarların, lisanslı firmaların ve yetkilendirilmiş kuruluşların desteğiyle düzenlenecek.

Teknolojik gelişmeler ve yenilikler ile birlikte hızla artan nüfus ve şehirleşme beraberinde bireylerin yaşam standartlarının ve tüketim alışkanlıklarının değişmesine yol açıyor. Bunun sonucunda başta doğal kaynaklar ve çevre büyük zarar görüyor. Kaynakların daha verimli kullanılması, çevreye zarar veren atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması önem arz ediyor.

Doğal kaynakların sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde korunması için; doğal ve ekolojik dengeyi bozmayacak şekilde atıkların geri kazanılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi Ataşehir Belediyesi’nin en önem verdiği konular arasında yer alıyor.

Ataşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, kurulduğu günden bu yana, Ataşehirlilerin yaşam kalitesini en yüksek düzeye çıkarmak ve çağdaş yaşanabilir bir çevre sunmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

2017 yılının Ekim ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” ne Ataşehir Belediyesi’de geliştirdiği yeni projelerle destek oluyor.

“Muhtarlar Arası Sıfır Atık Projesi” ile Ataşehir’in 17 mahallesinde mahalle sakinlerinin, evlerinde biriktirdikleri ambalaj atıklarını (kağıt-karton-kompozit, cam, plastik ve metal), atık pilleri, atık lambaları, atık elektrikli ve elektronik eşyaları ile bitkisel atık yağları, mahalle muhtarlıklarına götürmeleriyle tüm mahallelerde atıkların kaynağında ayrı toplanması sağlanacak.

Ataşehir’in Barbaros, Yeni Sahra, Örnek, Esatpaşa, Fetih, Mustafa Kemal, Aşık Veysel, Atatürk, Yenişehir, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, İnönü, Mevlana, Mimar Sinan, Yeni Çamlıca ve Ferhatpaşa mahalle muhtarlıklarında bulunan atık toplama kutularında Ataşehirlilerin topladıkları atıklar belirli periyotlarla alınarak belediyenin toplama sistemine dahil edilecek.