e-Bülten Haberleri

image 28 02 20 10 54 7Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında hayata geçirdiği birçok proje ile farkındalık yaratan Mamak Belediyesi, daha iyi bir gelecek ve daha temiz bir çevre için  “Gülümseyen Sokaklar Projesi”ni hayata geçiriyor. ‘’Mutlu Yarınlar’’ sloganıyla desteklenen proje özellikle geri dönüşüme katkı sağlamak, vatandaşlara çevre bilincini aşılamak ve toplum kurallarına dikkat çekiyor.

Projenin ilk aşamasında, ‘’Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak’’ sloganı ile Mamak’ta bulunan her haneye, atık sorunu ve geri dönüşüme dikkatleri çeken bir bilgilendirme kiti ve ücretsiz çöp poşetleri verilecek. Aynı zamanda proje kapsamında üzerinde bilinçlendirici mesajlar bulunan tişörtler de sokak aralarına asılarak projenin daha geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve çevre kirliliğini de önlemek amacıyla uygulanan projenin bir diğer aşaması da gürültü kirliliği. Mamak’taki mahallelerin duvarlarının graffiti çalışmalarıyla rengarenk olduğu proje de sokak hayvanları da unutulmuyor. Mamak Belediyesi sokak hayvanlarına yardımcı olmak amacıyla proje kapsamında her sokakta konumlandırdığı mama ve su kapları ile hem çevre kirliliğinin önüne geçecek hem de vatandaşların sokaktaki hayvanlar için mama ve su takviyesi yapmasına olanak sağlayacak.

headline 280x198 equalGeri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği  Sıra No:1’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No:2) 05.02.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği

ambalaj bilgi ssitemi

23.01.2020 tarihi itibariyle Ambalaj Bilgi Sistemi kullanıma açılmıştır.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 2019 yılında piyasaya sürmüş olduğunuz ambalajlarınızdan oluşan 2020 yılı bildirim yükümlülüğünüzü, yasal süre olan Mart ayı sonuna kadar T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Bilgi Sistemi üstünden tamamlamanız gerekmektedir.

Ambalaj Bilgi Sistemine erişiminizi http://atikambalaj.csb.gov.tr adresinden firma kodunuz/kullanıcı adı ve şifreniz ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bildiriminize istinaden oluşacak geri kazanım yükümlülüğünüzü ÇİP (ÇEVKO İletişim Portalı)  https://ps.cevko.org.tr/Login sistemimiz aracılığı ile Vakfımıza devredebilirsiniz.

 

secilen 1inci tetrapakSürdürülebilirlik yaklaşımı ve çevreye duyarlı çalışmalarıyla Türkiye’ye ve çevreye katkılarını sürdüren Tetra Pak, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından 2019 yılının en çevreci şirketi seçildi.

2001 yılından bu yana verilen EBSO Çevre Ödülleri’nde bu yıl birinciliğe ÇEVKO Vakfı’nın da üyesi olan Tetra Pak layık görüldü.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından 2001 yılından bu yana farkındalık oluşturmak ve çevreye duyarlı davranan ve gerçekleştirdikleri projelerle örnek teşkil eden sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla verilen EBSO Çevre Ödülleri, bu yıl 13 Ocak’ta sahiplerini buldu. EBSO Çevre Ödülleri’nde birinciliği Tetra Pak aldı.

Küresel sürdürülebilirlik politikaları kapsamında üretim ve tüketimin her evresinde çevre, gıda ve insanı korumayı esas alan Tetra Pak; yeni projeleri, geri dönüşüm ve atık önlemeye yönelik çalışmalarıyla çevresel kalkınmaya katkı sağlıyor. Tetra Pak, 2012 ile 2018 yılları arasında dünya çapında geri dönüşüm altyapısına ve dünya çapında iş birliğine dayalı ortaklık ağının kurulmasına 20 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Geri dönüşüm rakamlarını daha yukarı çıkarmak amacıyla faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de belediyeler, geri dönüşümcüler, müşteriler ve tüketicilerle birlikte çalışan Tetra Pak, bu kapsamda Türkiye’de 1995 yılından bu yana 8 milyarın üzerinde Tetra Pak paketinin geri dönüştürülmesine katkı sağladı.

Kemalpaşa’da bulunan Tetra Pak İzmir Fabrikası’nda 1999 - 2019 yılları arasında karbon salımını yüzde 53, milyon standart paket başına enerji tüketimini yüzde 33 azaltıldı. Fabrika 2014 yılından bu yana üretim firesini yüzde 15, milyon standart paket başına su tüketimini de yüzde 20 oranında azalttı.

AmbalajAmbalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, her yıl piyasaya sürdükleri ürün ambalajlarına ilişkin bildirim yapmakla yükümlü kılınan ekonomik işletmelerin, bildirim dönemlerinde tereddüt etmelerine neden olan bir konu vardır: “ Bu bir ürün mü, yoksa ambalaj mı?” başka bir deyişle “Bildirecek miyim, bildirmeyecek miyim ?”

ÇEVKO’dan 20 ülkeyi kapsayan çözüm

Değişen tüketim alışkanlıkları ve gelişen ambalaj teknolojilerine bağlı olarak her yıl daha da karmaşıklaşan bu soruya sağlıklı bir cevap verebilmek için ÇEVKO, kurucu üyesi olduğu EXPRA, Extended Producer Responsibility Alliance ile işbirliği içerisinde 20 ülkeyi kapsayan bir çalışma yaparak, tartışmalı kabul edilen 200 ürün ambalajı belirledi.

Nasıl faydalanabiliriz?

ÇEVKO ile işbirliği yapan tüm firmalar, bildirim yapma aşamasında 20 ülkede o ürünün ambalaj olup olmadığını ÇEVKO aracılığı ile haritalar üzerinden öğrenebilecekler.

Düzenli güncelleme

20 ülkede benzer şekilde kullanılan sistem, ihtiyaçlar doğrultusunda düzenli olarak güncellenecek. Örneğin sizin ambalajınız mevcut veri tabanında yoksa ÇEVKO, diğer EXPRA üyesi ülkelerle iletişime geçerek gerekli araştırmaları yapacak ve sonuçları sizlerle paylaşacak.

                                               ÇEVKO OLARAK, BİZİMLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLAN DEĞERLİ PAYDAŞLARIMIZA DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE HİZMET EDEBİLECEĞİMİZ İÇİN MUTLUYUZ.