×

Bilgilendirme

Lack of access rights - File '/images/2-METE_IMER_14_04_2020.png'

e-Bülten Haberleri

Quarantine Donation PackYaşamları iyileştiren çözümleri ve farklı alanlarda hayata geçirdiği projelerle 33 yıldır Türkiye’de topluma katkı sağlamak için çalışan Procter & Gamble Türkiye, COVID-19 salgını süresince 3 önemli konuyu önceliğine aldı: çalışanlarının sağlığını korumak, tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik ürün üretimini devam ettirmek, bu süreçte etkilenen insanlara ve faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına destek olmak.

Bu doğrultuda P&G Türkiye, karantinadaki vatandaşların konakladığı KYK yurtlarına iletilmek üzere 2015 yılından beri düzenli bağışta bulunduğu Türk Kızılayı’na, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde ivedi biçimde ürün desteklerini ulaştırdı. P&G Türkiye, karantina altındaki 10 binden fazla vatandaşa kapılarını açan 23 farklı ildeki yurtların temizlik ve hijyen ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1.500 paket Ariel çamaşır deterjanı, 5.250 adet Fairy bulaşık deterjanı ve 600 kutu Flash hijyenik yüzey temizleyici teslim etti.

Buna ilave olarak yine Türk Kızılayı ile iş birliği içerisinde Türkiye genelinde 20’den fazla yurtta vatandaşlara Head & Shoulders ve Pantene saç bakım ürünleri, Oral-B diş fırçaları, İpana diş macunları, Gillette tıraş ürünleri ve Orkid pedleri gibi ürünleri içeren hijyen kitlerini ulaştırdı. Ayrıca Head & Shoulders, erişebildiği tüm karantina yurtlarındaki vatandaşların ve sağlık çalışanlarının saç bakım ihtiyaçlarını karşılamak üzere on binlerce şampuan bağışında bulunmak üzere taahhüdünü açıkladı.

P&G Türkiye’nin hijyen kitleri aynı zamanda Valilik tarafından yürütülen Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmaları kapsamında yine Kızılay tarafından 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bu dönemde destek olmak üzere ulaştırıldı.

P&G, bu desteğinin yanı sıra dünya çapında da önemli desteklerde bulunuyor. Bu kapsamda P&G; aileler, yaşlılar ve sağlık çalışanları da dahil olmak üzere ihtiyacı olanlara yardımcı olmak ve günlük gereksinimlerini karşılamak üzere toplam 15 milyon ABD doları tutarında kişisel sağlık ve hijyen ürünü, ev bakım ürünü ve finansal destek sağlayacağını duyurdu.

Bu çabanın bir parçası olarak P&G, salgının başlangıcından bu yana uzun süredir iş birliği yaptığı organizasyonlarla birlikte, toplulukları, yardım kuruluşlarını ve bu küresel acil durumdan etkilenenleri en iyi şekilde nasıl destekleyeceklerini anlamak için de çalışmalara başladı. Bu kapsamda P&G, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu'nun (IFRC) COVID-19 yardım çağrısının yanı sıra Avrupa’daki ulusal Kızılhaç ve Kızılay derneklerinin, bu zor zamanlarda kıtadaki savunmasız insanların yaşamlarını iyileştirme çabalarına destek olmak için 1 milyon ABD doları bağışlıyor.

PEPSICOPepsiCo,   COVID- 19’un toplum üzerindeki etkilerini azaltmak üzere yapılan  çalışmalar kapsamında  Türkiye’ye 12 Milyon TL’nin üzerinde katkı yapacağını açıkladı. PepsiCo Türkiye,  geçen hafta PepsiCo Vakfının, toplulukların bu krizi aşmalarına yardımcı olmak amacıyla küresel düzeydeki programlara yapacağını bildirdiği 45 milyon Dolar değerindeki desteğe ilave edilen fonla, ‘Yemek Ver Umut Ver’ girişimi çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine gıda ulaştırılmasına yardım edecek.

PepsiCo Türkiye’de de ihtiyaç sahiplerine gıda bankaları aracılığıyla 12 Milyon TL’yi aşan değerde gıda ve temizlik malzemesi yardımında bulunacak. Bu destekler Türkiye genelinde 3 milyondan fazla kişiye ulaşacak.

PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel şöyle dedi:“Bu olağanüstü dönemde en büyük önceliğimiz insanlarımızın sağlığı. PepsiCo olarak, gıda konusundaki uzmanlığımızı kullanarak ulusal yardım girişimlerine destek oluyoruz. Gıdaya ihtiyacı olan insanlarımızın, bu dönemi daha kolay atlatmalarını sağlayacak şekilde  gıdaya erişimlerine katkıda bulunmak istedik. Farklı gıda bankaları aracılığıyla Türkiye’nin her bölgesinde 3 milyondan fazla kişiye  gıda ve temizlik malzemesi sağlayarak ülkemize destek oluyor, bu zor günleri birlikte aşacağımıza inanıyoruz.

PepsiCo Avrupa CEO’su Silviu Popovici ise şunları söyledi: “Bu günler Avrupa’daki pek çok insan için zorlu bir dönem… Virüsün tüm dünyada çok ağır bir etkisi oldu. PepsiCo olarak, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için elimizden geleni yapmamız gerektiğine inanıyorum. Gıda bizim en iyi bildiğimiz konu. Bu nedenle, gıdaya en fazla ihtiyaç duyan insanlara yiyecek sağlamak için Avrupa’nın birçok ülkesinde toplumsal dayanışma gruplarıyla, hayır kuruluşlarıyla ve STK’larla birlikte çalışacağız. Faaliyet gösterdiğimiz toplumlara katkı yapmak istiyoruz.”

Kriz zamanında PepsiCo çalışanlarının bulundukları bölgelerde yardım çalışmaları yapacağı gerçeğinden hareket eden PepsiCo Vakfı da, ayrıca önümüzdeki dört hafta boyunca çalışanlarının COVID-19 salgınıyla mücadele eden ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapacakları bağışların iki katının Vakıf tarafından bu kuruluşlara yapılacağını bildirdi. Böylece çalışanların seçtiği kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 13 milyon TL’den fazla destek sağlanacağı öngörülüyor. 

2 METE IMER 14 04 2020COVID-19 tehdidinin çevre sektörü üzerindeki etkilerine dair ihtiyaçları anlamak ve uygun eylemler planlayabilmek amacıyla Akademi Invest Holding grup şirketlerinden Akademi Çevre markasının bir projesi olan "Sürdürülebilir Sohbetler" Youtube kanalı projesini hayata geçirdi. Akademi Çevre , bulunduğumuz ekosistemde, adıyla müsemma olarak, Akademik ve birleştirici bir misyonu var. Bu misyonlarında yola çıkan; sektörü bu kez dijital bir platformda birleştiren Akademi çevre, . özellikle üniversite öğrencileri için arşiv niteliğinde istedikleri zaman açıp bilgi alabilecekleri bir açık kaynak oluşturdular. Bu süre boyunca yaptıkları sosyal medya iletişimi ile yaklaşık 25 bin kişiye erişerek , Youtube canlı yayınların da da 10 binin üzerinde izlenme aldılar. Herkesin yoğun olarak kullandığı Youtube üzerinden, Sürdürülebilirlik, İklim, Döngüsel Ekonomi, Geri Dönüşüm, Sıfır Atık gibi konulara ilgi duyan herkesin evlerine konuk olarak değer kattılar..

ÇEVKO Genel Sekreteri Sn. Mete İMER, Çevre ve Atık Yönetimi Direktörü Sn. Cem Ferda TUNÇER moderatörlüğünde, hafta içi sabah kuşağına konuk oldu. GEKAP ve Sıfır Atık yönetmeliği ile ilgili değerli görüşlerini paylaşan Sn.İMER, ÇEVKO olarak belediyeler ve lisanslı toplama ayırtma tesisleri ile yürüttükleri çalışmalar ile özellikle okullarda düzenledikleri eğitim faaliyetlerinin COVID19 sebebiyle nasıl etkilendiğini ve bu yöndeki çalışmalarından bahsetti. Ambalaj atıklarını toplayan ayıran ve geri kazanan lisanslı tesislerin şu anki durumlarına değinen Sn.İMER, bu yılın sonunda yürürlüğe girmesi beklenen depozito sistemi hakkında da değerli açıklamalarda bulundu. Aşağıdaki linkten programın tamamına ulaşabilirsiniz.

 http://y2u.be/ufBrSC-cZf0

ÇEVKO Kurumsal İletişim Müdürü Sn. Dilek USLU, Akademi Çevre Kurumsal Sürdürülebilirlik Yöneticisi Sn. Kübra ENGİN moderatörlüğünde, hafta içi akşam kuşağına konuk oldu. Sıfır Atık farkındalığının oluşturulması kapsamında ilgili bakanlıklarla işbirliği içinde ilkokul hem de okul öncesi gruplara verdikleri eğitimlerin COVID19 ile beraber nasıl bir değişime uğradığından bahseden Sn.USLU, ÇEVKO Vakfı için COVID19 sürecinin olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirdi. Yeşil Nokta ‘nın başarısını, toplum ve çevre konusunda geldiği noktayı değerlendiren Sn. Uslu ’nun konuşmasının tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://y2u.be/wQ8GvxqRhl0

MigrosMigros mağazalarında, dağıtım merkezlerinde, online hizmet kanalları ile müşterilerinin hijyen ve temel ihtiyaç malzemesi ihtiyaçlarını karşılamak için, 24 saat tam kapasite ile çalışan Migros, Üreticileri ile birlikte güçlü tedarik zincirine sahip. Yoğun talep gören ürünleri en uygun fiyatlarla karşılamaya devam ediyorlar..

Çalışanlarının, daha güvenli ortamlarda bu önemli görevi yerine getirebilmeleri için dünyadaki en gelişmiş hijyen uygulamalarını ve her türlü önlemi ilk günden itibaren devreye alarak, Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesi doğrultusunda hareket ediyorlar.

Mağazalarında  müşteri ile teması olan tüm çalışanları maske uygulamasının yanında gıda perakende sektöründe bir ilk ve ilave önlem olarak siperlik kullanıyor. Tüm çalışanların kişisel dezenfektanı ve kolonyası, el kremi bulunuyor. Her çalışanına C vitamini deposu meyveler temin ediyorlar. Mağazalarında ve dağıtım merkezlerinde standart temizlik prosedürlerine ek olarak alanında uzman ekipler tarafından dezenfeksiyon uygulamaları düzenli bir şekilde yapılıyor. Ayrıca  günde 5 kere kasalar, pos makinaları, alışveriş araba ve sepetleri ve servis reyonları temizleniyor. Migros Sanal Market için kullanılan toplama kasası, toplama arabası, tablet, barkod okuyucu gibi tüm ekipmanlar ile nakliye araçları düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Araçlarda dezenfektan el sıvıları yerleştirilmiş durumda. Her teslimat öncesi ve sonrasında çalışanlar ellerini dezenfekte ediyor.

Sosyal mesafenin korunması için mağazalara aynı anda belli sayıda müşteri alınıyor. Her mağazanın  kapısında, metrekaresi doğrultusunda bir seferde kaç kişinin kabul edilebileceği yazıyor. Müşteriler maske ile  giriş yapıyor. Kasa çevrelerinde kasa ve önceki müşteri ile 1,5 metre mesafeyi belirleyen şeritler var. Kredi veya banka kartı ile temassız ödeme öneriliyor. Mağaza giriş çıkışlarda müşterilerin de kullanabilmesi için sıvı dezenfektanları bulunuyor.

 

unnamedDünya ile birlikte Türkiye’de de yoğunlaşan koronavirus (COVID-19) salgını ile mücadelede, bir güvence de Gıda Sektöründen geldi. TGDF’nin “BirileriVar” etiketiyle hazırladığı videoda, hijyenik koşullarda yapılan üretimle gıda ve içecek tedarikinin süreceği ve market raflarının boş kalmayacağı mesajı veriliyor.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra kısa sürede çok sayıda ülkeye yayılan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs (COVID-19) salgını, sosyal ve ekonomik hayatta daralmalara yol açarken, yaşamın devamı için vazgeçilmez sektörleri öne çıkarıyor.

Bu sektörlerin başında sağlık gelirken, gıda sektörü de, kesintisiz gıda ve içecek tedariki için kapılarını kapatamayacak sektörler arasında yer alıyor. Uzmanların, virüsten korunmada hijyen gibi beslenme yoluyla güçlü bir bağışıklık sisteminin önemini vurgulamaları da, sektörün önemini gözler önüne seriyor.