e-Bülten Haberleri

copernicus 2021Verilere göre 2021 yılı çok az farkla kayıtlardaki en sıcak beşinci yıl olurken, son yedi yıllık dönem ise açık ara kayıtlardaki en sıcak yıllar oldu.

2021’deki ortalama sıcaklıklar, sanayi devrimi öncesindeki 1850-1900 yılları ortalamasının 1,1 ila 1,2°C üzerinde gerçekleşti.

ABD ve Kanada’nın bazı bölgeleri, Orta ve Kuzey Afrika ile Orta Doğu’nun büyük bir kısmı sıcaklıkların son 30 yıllık dönem ortalamasının en fazla üstüne çıktığı bölgeler oldu. Avrupa da kayıtlardaki en sıcak yaz mevsimini yaşadı.

Alaska ve Büyük Okyanus’un ortası ve doğusu, Avustralya’nın çoğu ve Antarktika’nın bazı bölgeleri de sıcaklık değerlerinin ortalamanın en fazla altına indiği bölgeler oldu.

Bununla birlikte karbondioksit ve metan gibi sera gazı etkisi yaratan gazların atmosferdeki yoğunlukları da hızla artmaya devam etti. Atmosferdeki karbondioksit seviyesi 414,3 ppm ile nisan ayında en yüksek seviyeye ulaşırken, metan seviyesi de 1876 ppb’e ulaştı.

Kaynak: Yeşil Ekonomi Bülteni

Avrupa Birliği, şirketleri ve tüketicileri daha yeşil alternatifler seçmeye teşvik etmeyi amaçlayan iklim hedefleri üzerinde çalışmaya başlarken, birlik ve enerji endüstrisi, bahislerini hidrojenden yana koruyor.

Ancak temiz hidrojen, iklim nötrlüğünün sağlanmasının cevabı olabilir mi?

Avrupa2Temiz hidrojen veya yeşil hidrojen, fosil yakıtlar olmadan yapılır ve yenilenebilir enerji teknolojilerinden elektrik kullanır. Ama aynı zamanda gazı üretmenin pahalı oluşu ve maliyeti de bir engel teşkil ediyor.

Şu anda, gazı üretmenin en çok kullanılan yolu 'gri hidrojen' denilen şey, ancak en kirletici yöntemlerden biri. Buhar metan reformasyonu yoluyla doğal gaz kullanarak çalışır ancak emisyonu tutmaz.

Uluslararası kuruluşlar ve enerji devlerinden oluşan bir araştırma ortaklığı olan Hydrogen4EU tarafından hazırlanan bir rapora göre, temiz hidrojen, sanayi, ağır yük taşımacılığı ve mevsimlik depolama gibi sektörlerin karbondan arındırılmasına yardımcı olmak için vazgeçilmez olacak.

Ancak rapor, bunun iklim sorununun tamamını çözmede sihirli değnek olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Daha ziyade, elektrifikasyon yoluyla kolayca karbondan arındırılamayan sektörlerin kayıp halkası.

Petrol ve gaz şirketleri ve hükümetler de temiz hidrojeni geleceğin gazı olarak görüyor ve bu da Avrupa'nın 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Avrupa’nın hidrojen planı

Avrupa Komisyonu, 14 Temmuz'da, bloğun karbon emisyonlarını azaltmaya ve 27 AB ülkesini fosil yakıtlardan uzaklaştırmaya yönelik en iddialı tekliflerinden bazılarını içeren Fit for 55 iklim paketini açıkladı.

cevko 30 yasında 01ÇEVKO Vakfı, 30 yıldır çevre konusunda uzmanlaşmış sanayi inisiyatifi ve etkin sivil toplum kuruluşu kimliklerini bünyesinde bir araya getiriyor.

Ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine katkı sağlamak için çalışmalarımızı artan bir ivmeyle sürdürüyoruz.  Toplumda iklim krizine karşı farkındalığı arttırmak, hem iklim kriziyle savaşımı hem de döngüsel ekonomiye geçişi hızlandırmak ve genişletilmiş üretici sorumluluğu ilkesinin önemini anlatmak 30. yılımızda odaklandığımız konulardır.

Başta kurucu üyelerimiz olmak üzere tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Dünyada sürdürülebilir bir gelecek yolunda, hep birlikte nice 30 yıllara!

ÇEVKO Vakfı Üyeleri

AKÇANSA ÇİMENTO SAN. VE TİC. A.Ş.

AMCOR FLEXIBLES İSTANBUL AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

AMWAY TÜRKİYE LTD. ŞTİ.

karbon emisyonRhodium Group tarafından yapılan bir analize göre, 2020'de düşüş gösteren ABD sera gazı emisyonları, 2021 yılında, kömürden elektrik üretimindeki %17'lik artışın da etkisiyle %6,2 arttı. Analizde, ABD'de elektriğin beşte biri yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği belirtilirken, sera gazı emisyonlarındaki bu artışın ABD’yi 2025 ve 2030 yılları iklim hedeflerinden uzaklaştırdığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: TSKB Bülteni

bungevstamekÇEVKO Vakfı olarak aramıza yeni katılan üyemiz BUNGE GIDA ve TAMEK GRUP’a hoş geldiniz diyor ve birlikte nice başarılara imza atmayı diliyoruz.