e-Bülten Haberleri

rb fotoTürkiye’nin suyunu korumayı misyon edinen bulaşık makinesi deterjanı Finish, 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel projesiyle, bir ilke imza attı. Televizyon ekranlarında ana haberlerden sonra izlediğimiz hava durumunda bu kez “Su Durumu” paylaşıldı. Finish’in reklamlarında oynayan Ada Şahin ve Çınar Babiz hava durumunun sunulduğu sırada aniden stüdyoya girerek, hava durumunu Su Durumu’na çevirdi. Çocuklar, 2040 yılıyla birlikte Türkiye’de yaşanabilecek su kıtlığına doğru giden su stresi durumuna dikkat çekti.

Finish, Dünya Su Günü’nde gelecek yıllardaki kuraklığa dikkat çekmek için daha önce hiç yapılmamış projeyle yine bir farkındalığa imza attı. Hava durumunun yayınlandığı saatlerde dokuz ayrı kanalda Finish’in reklamlarında oynayan Ada Şahin ve Çınar Babiz stüdyoya girerek bu kez hava durumunu değil Su Durumu’nu anlatmaya başladılar. Son yıllarda en önemli sorunların başında su stresi geldiğini, tasarrufa hemen başlamazsak gelecekte karşı karşıya kalacağımız kuraklık riskini anlattılar ve izleyicilere “Suyu böyle harcamaya devam edersek Türkiye su fakiri bir ülke haline gelebilir” mesajını verdiler.

Finish, World Resource Institute’in 2040 yılı projeksiyonlarında hiç de iç açıcı bir tablo ile karşılaşılmadığını görünce su kullanım alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini bir kez daha söyleme ihtiyacı duydu. Rapora göre küresel iklim krizinin de etkisiyle çok ciddi bir su kriziyle karşılaşmamızın hiç şaşırtıcı olmayacağı, ülkemizin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını hane içi, sanayi ve tarım alanlarındaki harcamamıza oranladığımızda Marmara Bölgesi’nin neredeyse tamamında %80’in üstünde tüketimle İleri Su Stresi hattına girdiği görülüyor.

Ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için sudan geçirmeye son verip tatlı su kaynaklarımızı kurtaralım çağrısı yapan ve biz el ele verirsek akan sular durur mesajıyla dikkat çeken çocuklar, “Böyle harcamaya devam edersek, Türkiye'nin suyu yakın gelecekte tükenebilir. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmayabilir. Bugün duştan bulaşığa tüm alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme vakti. Gün, harekete geçme günü. Yarının suyunu kurtarmak için, hemen. Bugün.” mottosuyla Türkiye’nin suyunu birlikte koruma çağrısında bulundu.

OMO Cocuk GorselOMO, plastik atıkların geri dönüşümünü merkezine alan yeni projesi “İyilik için Kirlenmek Güzeldir” ile bir iyilik hareketi başlatıyor. “Değişim Sensiz Olmaz” sloganıyla Ümraniye, Üsküdar ve Beykoz Belediyeleri ve Aktif Yaşam Derneği iş birliğinde hayata geçirilen proje kapsamında tüketicilerle birlikte toplanan ve gezegenin iyiliği için geri dönüştürülen plastikler, Türkiye’nin bir şehrinde oyun parkı olmayan çocuklar için yapılacak oyun parklarının üretiminde kullanılacak.OMO proje kapsamında yapacağı çalışmalarla geri dönüşüm konusunda farkındalığı artırmayı, endişeli çocukların değişim inancını kuvvetlendirmeyi ve davranış değişikliği yaratmayı hedefliyor.

OMO, ürün ve ambalajlarındaki gezegen dostu dönüşüm yolculuğuna tüketicileri de harekete geçirmeyi hedefleyen yeni amaç odaklı projesi “İyilik için Kirlenmek Güzeldir” ile devam ediyor. “Değişim sensiz olmaz” sloganıyla hayata geçirilen projeyle OMO, herkesi gezegenin iyiliği için harekete geçmeye ve değişim için geri dönüşüm yapmaya çağırıyor. Yaklaşık 20 yıldır “Kirlenmek Güzeldir” yaklaşımıyla ebeveynlere çocuklarının gelişiminde keşfetmeye, deneyimlere ve kirlere yer vermeye çağıran OMO, bu projeyle çocukların gezegenin karşı karşıya olduğu sorunlara dair endişesinden yola çıkarak yaklaşıma yeni bir katman ekliyor. Proje oyuncu Uraz Kaygılaroğlu moderatörlüğünü üstlendiği, Unilever Türkiye Çamaşır Bakım Pazarlama Direktörü Duygu Dal ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Yankı Yazgan’ın katılımıyla gerçekleştirilen online bir toplantı ile tanıtıldı.

TSKBEBRD tarafından TSKB’ye sağlanan toplam 53,5 milyon Euro tutarındaki Yeşil Ekonomi Finansman Fonu çerçevesinde, Türkiye genelinde enerjiverimliliği ve yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere yeşil dönüşüme yönelik teknoloji ve hizmetlere finansman sağlanacak.

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), yeşil ekonomiyi destekleyen yeni bir kredi anlaşmasına imza attı. EBRD tarafından TSKB’ye sağlanan toplam 53,5 milyon Euro tutarındaki Yeşil Ekonomi Finansman Fonu (“GEFF”) çerçevesinde Türkiye’de yeşil ekonomiyi destekleyen teknoloji ve hizmetlere finansman sağlanacak. GEFF kapsamında kullanılacak kredi Temiz Teknoloji Fonu tarafından da desteklenecek.

Kredi ile Türkiye genelinde firmaların iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gerçekleştirdikleri enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere, yeşil ekonomi yatırımlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

EBRD ile gerçekleştirilen kredi anlaşmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “İklimle bağlantılı risk ve fırsatların etkin yönetimi için reel sektörün, yeşil dönüşüm olarak ifade ettiğimiz sürdürülebilir iş modellerine geçişi kritik önem taşıyor. Bu geçişte, etki odaklı kalkınma finansmanı araçları, tüm sektörleri kapsayan bir dönüşümü mümkün kılıyor. Biz de TSKB olarak sunduğumuz sürdürülebilirlik kriterli finansman modellerimizle bu alanda etkili bir rol üstleniyoruz. Değerli iş ortağımız EBRD ile imzaladığımız ve yeşil ekonomi yönündeki kararlı adımlarımızı güçlendiren bu yeni kredi anlaşmasıyla, sürdürülebilir yatırımlara ilave kaynak sağlamaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ise: “EBRD olarak, TSKB'nin, firmalara yeşil finansman sağlamanın yanı sıra, Türk finans kuruluşlarının kurumsal iklim yönetişimi uygulamalarını geliştirmeyi ve faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini artırmayı da amaçlayan yenilikçi GEFF çerçevesi kapsamındaki ilk fon alıcısı olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

CDPTÜRKİYE’DE RAPORLAMA YAPAN ŞİRKETLERİN %97’Sİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLI RİSK ÖNGÖRÜYOR

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun 2010 yılından bu yana Türkiye çalışmalarını üstlendiği CDP’nin 2021 yılı Türkiye sonuçları ve lider şirketler, 19 Nisan’da yapılan “CDP Türkiye 12. İklim Değişikliği Sanal Konferansı ve Ödül Töreni” ile kamuoyuna açıklandı.

CDP kapsamında olan 117 ülke arasında Türkiye, iklim değişikliği ve su güvenliği konusunda şirketlerin en kapsamlı açıklamalar yaptığı en şeffaf 20 ülke arasında yer alırken, CDP Global Su A listesine bu yıl Türkiye’den 3 şirket girdi.

Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun üstlendiği dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP, 19 Nisan 2022, Salı günü CDP Türkiye 12. İklim Değişikliği Sanal Konferansı ve Ödül Töreni’ni gerçekleştirdi. Garanti BBVA’nın ana sponsoru olduğu konferansta, CDP İklim Değişikliği & Su Programı 2021 Türkiye Sonuçları ve CDP Liderleri açıklandı.

 

wecycleSoyer: “Bu fuar bir uyanış ve farkındalık yaratacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı”nın tanıtım toplantısına katıldı. Başkan Soyer, “İnanıyorum ki bu güzel fuar, birçok iş birliği ve anlaşmayı da beraberinde getirecek, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, atık yönetimi gibi alanlarda ülkemizde bir uyanış, farkındalık yaratacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 12-14 Mayıs tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek “We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı’nın tanıtım toplantısına katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 12-14 Mayıs tarihleri arasında İZFAŞ ve EFOR Fuarcılık tarafından düzenlenecek fuarın tanıtım toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, EFOR Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen ve geri dönüşüm sektörü temsilcileri de yer aldı.

Soyer: “İklim krizi yaratıyoruz”

Toplantıda konuşan Başkan Tunç Soyer insanların doğadan üstün bir güçmüş gibi doğaya hükmetmeye çalıştığını ifade ederek, “İklim krizini yaratıyoruz. Bunun sonucunda dünyamızla birlikte biz de hastalanıyoruz. Bu zihin tutulmasından, çok büyük gibi görünen bu sorundan aslında düşünme biçimimizi değiştirerek kurtulabiliriz. We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarımız, işte böyle bir düşünce değişiminin örneği olan ‘döngüsel ekonomi’ kavramının bir sonucu. Döngüsel ekonominin değerini ancak tüketim sonucu ortaya çıkan atıkları tekrar üretimde kullanarak anlatabiliriz. Bu yüzden, We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, bizim için çok büyük bir fırsat. Sektörün önde gelen geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, atık su, kirlilik kontrol firmaları gibi birçok şirket fuarımızda yer alacak. Atık yönetimi, sıfır atık projeleri, geri dönüşüm teknolojileri, çevreye duyarlı ürün ve uygulamaların sergileneceği bu fuar, döngüsel düşünmenin bir ürünü. İnanıyorum ki bu güzel fuar, birçok iş birliğini ve anlaşmayı da beraberinde getirecek ve dahası bir uyanış farkındalık yaratacak” dedi.