e-Bülten Haberleri

oxfamBuna göre, geçtiğimiz yıl kıtlık, sel, orman yangınları gibi afetlerin toplam ekonomik maliyeti 329 milyar dolar oldu. Söz konusu tutar, bağış yapan ülkelerin topladığı toplam yardımın yaklaşık iki katı. Çalışma aynı zamanda son 20 yılda Birleşmiş Milletler’in afetlere ilişkin yardım fonlama ihtiyacının %800 arttığını ortaya koyuyor.

Kaynak: TSKB Bülten

europeancommissionAvrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin (AB) fosil yakıt ithalatının azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadele için yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasını hızlandırmayı amaçlayan “REPowerEU” paketini açıkladı

Komisyon, Avrupa Yeşil Mutabakatı mevzuatının “Fit for 55” paketi kapsamında bağlayıcı enerji verimliliği hedefinin %9'dan %13'e çıkarılmasını teklif etti. Komisyon ayrıca yenilenebilir enerji için 2030 ana hedefini %40'tan %45'e çıkarmayı önerdi. Bu hedefin bir parçası olarak AB, 2025 yılına kadar fotovoltaik güneş enerjisi kapasitesini ikiye katlamak ve 2030 yılına kadar 600 GW güneş enerjisi kapasitesi kurmak için özel bir “AB Güneş Stratejisi” oluşturdu. REPowerEU hedefleri 2027 yılına kadar 210 milyar euro ek yatırım ihtiyacı doğuracak.”

Kaynak: TSKB Bülten

 
 
 

metan gaziABD ve AB'den yapılan ortak açıklamada, "Küresel Metan Taahhüdü Enerji Yol Haritası” kapsamında ABD ve AB ile birlikte 11 ülkenin de katılımıyla yeni bir taahhüt başlatıldığına işaret ederken, benzin ve doğal gaz sektörlerinde metan emisyonunun azaltılması ve 2030'dan önce rutin salımın bitirilmesi sözü verildi. Taahhüde, ABD ve AB'nin yanı sıra, Arjantin, Kanada, Danimarka, Mısır, Almanya, İtalya, Japonya, Meksika, Nijerya, Norveç ve Umman katıldı.

Kaynak: TSKB Bülten

apfotoKomite, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın (CBAM) daha geniş bir çerçevede ve daha hızlı şekilde uygulanmasının önünü açmış oldu. Ayrıca komite AB karbon yutak alanlarıyla ilgili hedeflerini de yükseltti ve böylece AB’nin 2030 yılına kadar seragazı emisyonu hedefi %57’ye yükselmiş oldu. Tüm üye ülkelere %10 ila % 30 arasında değişen oranlarda azaltım gerçekleştirme sorumluluğu getirildi. Bir sonraki aşamada düzenlemeler Parlamento genel oturumunda oylanacak. Komite’de onaylanan konu başlıkları şu şekilde:

Emisyon Ticaret Sistemi

• Binalar ve karayolu ulaşımı için yeni bir emisyon ticaret sistemi kurulması

• Serbest tahsisatların 2026-2030 yılları arasında kademeli olarak devre dışı bırakılması

• Yeni bir teşvik-cezalandırma sisteminin 2025’e kadar getirilmesi

• Gelirlerin yalnızca AB ve üye ülkelerdeki iklim eylemi için kullanılması

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM)

• CBAM’nin daha önce devreye alınması ve serbest tahsisatların 2030 itibarıyla sona ermesi

• Organik kimyasallar, plastik, hidrojen ve amonyağın yanı sıra dolaylı emisyonların mekanizmaya dahil edilmesi

• En az gelişmiş ülkelerin CBAM gelirleri ile desteklenmesi

• Merkezi bir CBAM otoritesinin kurulması”

Kaynak: TSKB Bülteni

solucanBilim insanları, 'süper solucan' ismi verilen bir türün plastik yiyerek hayatta kalabildiğini keşfetti. Açıklamalara göre bulgular, geri dönüşüm konusunda işe yarayabilir.

Avrustralya’da bulunan Queensland Üniversitesi’ndeki bilim insanları, ‘süper solucan’ olarak da bilinen ‘Zophoas morio’ isimli bir canlının plastik tüketerek hayatta kalabildiğini keşfetti. Yapılan açıklamalarda bu canlının bir bağırsak enzimi aracılığıyla plastiği sindirebildiğinin düşünüldüğü aktarıldı.

Morio kurdu olarak da bilinen canlı üzerinde çalışmalarını yürüten bilim insanları, üç hafta boyunca solucanları farklı besinlerle besledi. Sonuçlarda oldukça yaygın kullanılan tüketen bir canlının bile kilo aldığı gözlemlendi. Araştırmanın yazarlarından Dr. Chris Rinkle da açıklamalarında bu gelişmenin geri dönüşüm için önem arz edebileceğini ifade etti: “Süper solucanlar, mini bir geri dönüşüm tesisi görevi görebiliyor”. Açıklamalara göre uzmanlar, hangi enzimin plastik konusunda en etkili olduğunu belirlemeyi umuyor. Böylece bertarafı için uygun ölçekte yeniden üretilebileceği ve gezegenimize büyük zarar veren plastiklere karşı kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca araştırmanın süper solucanların bağırsak bakterilerinin bunu nasıl yaptığını moleküler düzeyde anlamak için oldukça önemli olduğu ve biyoplastik üretiminde kullanılabileceği vurgulanıyor.

 Bahsi geçen araştırma Microbial Genomics’te yayımlandı.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-australia-61727942