e-Bülten Haberleri

basin 330ÇEVKO Vakfı sürdürülebilir çevreye katkı yapan medya kuruluşlarını 11. kez ödüllendirdi.

Toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik duyarlılık gösteren basın-yayın kuruluşları ve haberciler, Yeşil Nokta Basın Ödülleri’ni aldılar.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Medya, çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm kültürünün toplumsal bilinç olarak yaygınlaşması konusunda en önemli paydaşlarımız arasındadır. Topluma ve toplumun geleceğine karşı sorumluluk hisseden medya mensuplarının, çevre ve geri kazanım konularına verdikleri önem kurumlara, bireylere ve topluma ulaşma çabamıza büyük katkı sağlıyor. Yaşanabilir bir çevre için birer iyi niyet elçisi olarak gördüğümüz değerli medya mensuplarına, bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Bu yıl 11. kez verilen Yeşil Nokta Basın Ödülleri’nde “Gazete” dalında Dünya Gazetesi, “İnternet Sitesi” dalında sabah.com.tr, “Haber Ajansı” dalında İhlas Haber Ajansı, “Dergi” dalında Capital Dergisi ve “TV” dalında da Çevre TV ödüle layık görüldüler.

ÇEVKO Vakfı’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Kasım günü düzenlenen törende, Capital Dergisi adına Editör Tuba İlze, İhlas Haber Ajansı (İHA) adına Ekonomi Haberleri Müdürü Zafer Okay, Çevre TV adına Haber Koordinatörü Orkun Yazgan, Dünya Gazetesi adına Editör Didem Eryar Ünlü ve Sabah.com.tr internet sitesi adına Lifestyle İçerik Müdürü Gökçen Kökden, kuruluşlarını temsilen ödüllerini aldılar.

Sürdürülebilir Çevreye Katkı Yapan Sanayi Şirketleri Ödüllendirildi

logo webÇEVKO Vakfı'nın 31. yıl kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa'da Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri Konferansı”nda Yeşil Nokta Ödülleri heyecanı da yaşandı. Türkiye'de sürdürülebilir gelişmeye katkı yapan Yeşil Nokta Sözleşmesi’ne sahip sanayi kuruluşları Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ni aldılar.

ÇEVKO Vakfı’nın, Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu ve çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede, 540 milyon tüketiciyi kapsayan Yeşil Nokta markasının, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu modelinin en başarılı uygulama örnekleri arasında yer aldığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin üretici sorumluluğuna gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. Çevre ile ilgili sürdürülebilir çalışmalarında, belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşların, yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendiriyor, tüm ekonomik işletmeleri benzer çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye'de Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, sanayi kuruluşlarının çevre sürdürülebilirliğine katkılarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Ambalajda Önleme Uygulamaları, Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları, Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları olmak üzere üç kategoride veriliyor. Ödül verilecek kuruluşlar, büyük ölçekli işletmeler ve küçük / orta ölçekli işletmeler olmak üzere iki ayrı sınıfta değerlendiriliyor.

Ödül töreni, PRO EUROPE Genel Müdürü Ursula Denison’un yaptığı konuşmayla başladı. Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Jüri Başkanı Aslıhan Arıkan’ın süreci anlatan konuşmasının ardından, ödüllerin takdimine geçildi.toplu

Ambalajda Önleme Uygulamaları kategorisinde “% 100 Geri Dönüşümlü Pet Şişe Kullanımı ve Ambalaj Gramaj Azaltım Projeleri” ile PepsiCo ve “Sırma Ecofriendly Ulw” projesiyle Sırma Grup, Yeşil Nokta Sanayi Ödülüne uzanırken, “Doğa Dostu Tabak” ve “Çok Kullanımlık Kasa” isimli iki projesiyle CarrefourSA iki Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu. Bir diğer Teşvik Ödülü'nü ise “Monocorr Boiler Box” projesiyle Mondi Tire Kutsan kazandı. 

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde, “Sürdürülebilir ve Dijital Sıfır Atık Yönetim Sistemi” projesiyle Anadolu Isuzu, “Kampotu Atık Yönetimi Uygulamaları” projesiyle Kampotu İlaç, “Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayırma Projesi” ile Migros ve “Su ve Buhar Geri Kazanım Projeleri ile Atık Azaltımında Dijitalleşme” projesiyle Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ne layık görüldüler. Bu kategoride Frito Lay de “Frito Lay Suadiye Fabrika Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları” ile teşvik ödülü sahibi oldu.

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorisinde, “Vestel Beyaz Eşya Yürüteç Projesi” ile Vestel ve Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesi ile Vodafone, Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’ne layık görüldü. “Kendi Kabınla Gel” projesi ile CarrefourSA, “Kiehl’s Future Made Better Programı” ile L’Oréal Türkiye ve bir diğer projesi “Yeşil Gezegen” ile Vodafone, bu kategoride Teşvik Ödülü kazandılar.

Tüm katılımcılara bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, ödül kazanan şirketleri tebrik ediyoruz.

heykel web

Vakfımız tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”, ÇEVKO Vakfı’nın 31. Kuruluş yıldönümü olan 1 Kasım 2022 tarihinde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Türkiye’de Yeşil Nokta markasını kullanan firmalar arasından sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmaların ödüllendirileceği törende, Küçük - Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta ödüller verilecek.logo web

Her geçen gün ülkemizde de büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için Sanayi Ödüllerine katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşların, yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumunda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmek amacıyla iki yılda bir organize edilen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, bu yıl altıncı kez düzenleniyor.

Sadece ÇEVKO Vakfı ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödüllerde başvuru kategorileri; Ambalajda Önleme Uygulamaları, Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları, Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları olarak belirlenmişti. 1 Mart 2022’de başvuruların alınmasıyla başlayan ödül sürecine bu sene 18 firmadan 40 proje başvurdu.

Jürinin iki aşamalı titiz değerlendirmesi sonucunda belirlenen kazananların açıklanacağı tören 1 Kasım 2022 Salı günü saat 09:30’da başlayacak. Çevrimiçi olarak Çevre TV’den de yayınlanacak ödül törenini aşağıdaki linklerden canlı olarak izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/c/ÇevreTv

https://www.cevretv.com.tr/

“NEREYE ATAYIM?” İLE E-İRSALİYE

saatler“Nereye atayım?” Saha Atık yönetim Sistemi ile atık toplanmasında önemli bir zaman kaybına neden olan irsaliye sorununa dijital bir çözüm geliştirildi. İster klasik kantar ister araç üstü kantar olsun, atık toplaması yapan araç şoförlerinin tartım sonrasında sevk irsaliyesinin oluşturulması için ilgili firmanın muhasebe bürosuna gitmesi ve buradaki işlemleri beklemesi gerekiyordu. Bu sebeple zaman ve iş kaybı yaşanmaktaydı. “Nereye Atayım?” saha atık yönetim yazılımımızda yapılan geliştirme sonrasında, “Nereye Atayım?” ile otomatik olarak hazırlanan E-irsaliye ile bu sorunun önüne geçildi.

Sistem Nasıl Çalışıyor?entegrasyon semasi

Klasik kantar uygulamalarında, ölçüm sonrasında toplama aracı sürücüsünün kantar kilosunu mobil uygulamaya girmesi ve kayıt tuşuna basmasının ardından E-irsaliye kesme süreci başlamaktadır. Yazılım sistemimiz tarafından oluşturulan detaylı bilgiler, E-irsaliye için yetki verilmiş ilgili Entegratör firmanın sistemine düşmektedir. Firma tarafından kesilen E-irsaliye, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığına) ve atıkların alındığı kuruluşa gönderilmektedir. GİB tarafından da atık alımı yapan Lisanslı Firmanın muhasebe birimine iletilmektedir. Birkaç saniye süren bu süreç sonucunda hem atıkların alındığı firma hem de atık alımını yapan personel sistem tarafından sürecin tamamlandığı konusunda bilgilendirilmektedir.

Kantarlı araçlarla yapılan toplamalarda gerçekleştirilen tartım sonrasında araç üstü kantar cihazlarından mobil uygulamaya veri aktarımı yapılmakta ve kantar fişi basılmaktadır. E-irsaliye entegrasyonu sonrasında, toplama yapan araç sürücüsü tarafından kantar fişi basılması ile ilgili komutun verilmesinin ardından, fişin yazılması sürecinde E-irsaliye basılması sağlanmakta ve yukarıda aktarılan süreç dâhilinde alıcı ve satıcı firma muhasebesi, GİB ile yol kontrollerinde ibraz edilmesi amacı ile toplama araç sürücüsünün e-mail adresine E-irsaliye kopyası gönderilmektedir.

Yapılan iyileştirme sonrasında toplama araçlarının, toplama başına yaklaşık 30 dakikalık bir zaman tasarrufu yapılacağı öngörülmektedir. Bu durum günlük toplama sayısında ciddi bir artışa olanak sağlamaktadır.

“Nereye Atayım?” Atık Saha Bilgi Yönetim Sistemi’nin bu yeni entegrasyonu ile toplama maliyetlerinde azalma ve verimlilik artışı sağlanmış oldu. ÇEVKO Dijital Çözümler atıkların toplanması konusunda yaptığı yazılım geliştirme süreçlerine ara vermeden devam etmektedir.

konferans webÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı; kuruluşunun 31. yıl dönümünde 1 Kasım 2022 Salı günü, ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer alacağı “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri” konulu bir çevrimiçi konferans organize ediyor.

Konferansta dört ana konu başlığı yer alacak:

  • Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu
  • Döngüsel Ekonomiye Geçişte Türkiye'deki Son Durum ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu
  • Türkiye'de Atıkların Kaynağında Ayrı Toplanmasında Sanayi Sorumluluğu
  • Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atıkla Uyumlu Dijital Çözüm Önerileri

Konusunda uzman yerli ve yabancı birçok uzmanın katılacağı konferansta Türkçe ve İngilizce simultane tercüme de yapılacak. Konferansın detaylarına https://konferans.cevko.org.tr/ adresindeki konferans internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

1 Kasım 2022 Salı günü saat 09:00 ve 17:45 arasında gerçekleşmesi planlanan konferansta ayrıca, Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri ve Yeşil Nokta Basın Ödülleri de verilecek. Çevrimiçi olarak Çevre TV’den de yayınlanacak konferansı aşağıdaki linklerden canlı olarak izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/c/ÇevreTv

https://www.cevretv.com.tr/