Haberler

Çevreye DuyarlıÇevresel farkındalıkların artması ve çevre bilincinin yükselmesi amacıyla 1995 yılından beri çeşitli işletme ve fabrikaların ödüllendirildiği Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, çevreye duyarlı 8 firmaya verildi. ÇEVKO Vakfı’nın geri kazanım yükümlülüğü üstlendiği Bayer İlaç Sektörü ,Gebze Fabrikası ile Büyük Ölçekli İşletme kategorisinde Çevre Ödülü'nü almaya hak kazandı. Fabrika Müdürü Cenk Bastıyalı ödülünü Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Öztürk’ün elinden aldı.

Bayer Gebze Fabrikası Müdürü Cenk Bastıyalı törende yaptığı konuşmada Sağlık Güvenlik Çevre ve Sürdürülebilirlik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘’SIFIR ATIK“ projesine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bayer olarak Daha İyi Bir Yaşam İçin Bilim vizyonuyla hareket ediyoruz. Çevre ve sürdürülebilirlik iki çok önemli unsur. Bu kapsamda projelerimizden biri olan ‘’SIFIR ATIK’’ projesi ile atıklarımızı kaynağında toplayarak geri dönüşüm metoduyla yok olmalarını sağlıyor, çevrenin korunmasına katkı sunmak için çalışıyoruz.”

  • Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu.
  • Bayer Gebze Fabrikası İlaç Sektörü Büyük Ölçekli İşletme kategorisinde Çevre Ödülü aldı.

ASEAN SemineriGüneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), bölgede plastiklere yönelik bir döngüsel ekonomi sisteminin hayata geçirilmesi düşüncesi ile 11-12 Haziran 2019 tarihlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir seminer düzenlendi. Ağırlıklı olarak bölge ülkelerinden bakanlık temsilcilerinin oluşturduğu yaklaşık 60 kişilik seminerde kurucu üyesi bulunduğumuz EXPRA (Extended Producer Responsibility Alliance) yı da temsilen ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan ERÖZTÜRK konuşmacı ve kolaylaştırıcı olarak yer aldı.

Seminer, Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürü Daniel Calleja Crespo’nun açılış konuşması ile başladı.

Crespo konuşmasında, döngüsel olmanın sadece bir ülke veya bölge ile sınırlı olarak bir anlam ifade etmeyeceğini, bunun dünya geneli bir yaklaşım olması gerektiğini ve bu açıdan ASEAN ülkelerinin de büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

ASEAN Genel Sekreteri Ky Anh Nguyen’ in katılımcılara hoş geldiniz demesini takiben Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü Güneydoğu Asya Politikaları Sorumlusu  Katarina Grgas Brus, 2018 Avrupa Birliği Plastik Strateji belgesinin temel noktalarını paylaştı.

ÇEVKO’dan Alphan ERÖZTÜRK’ün “Türkiye ve Avrupa’da Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Uygulamaları” konulu sunumundan sonra IGES (Institute for Global Environmental Strategies) and E-READI ( Enhanced Regional EU-ASEAN Dialogue Instrument ) işbirliğinde hazırlanan “ Döngüsel Ekonomi ve Plastikler : ASEAN Ülkelerinde Durum” başlıklı rapor özetlenerek, tartışmaya açıldı.

Tüm katılımcı ülkelerin aktif değerlendirmeleri ile yapısı daha da güçlendirilen raporun, yazılı değerlendirmelerin alınması ile son haline getirilerek, Ağustos 2019’da yayınlanması bekleniyor.

bursa sifir atik calistayiBURSA SIFIR ATIK ÇALIŞTAYI' DÜZENLEDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi ,Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ilçe belediyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üniversiteler, yetkilendirilmiş kuruluşlar ve lisanslı firmaların temsilcilerinin iştirâkiyle 'Bursa Sıfır Atık Çalıştayı' düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonluğunda yürütülen “Sıfır Atık” projesi çerçevesinde Bursa'da gerçekleştirilen uygulamalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Sıfır atık politikası kapsamında belediyelerin misyonuna yönelik çalışmalar ve karşılaşılan güçlüklere karşı çözüm teklifleri ele alındı.

Çalıştayın açılış törenine katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Mihrimah Kocabıyık, "2018 yılında tüm Türkiye'de başta kamu kurum kuruluşları olmak üzere üniversite, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi nüfusun yoğun olduğu yerlerde geri dönüşebilen atıkların kontrol altına alınması için "sıfır atık projesi" çalışması başlattıklarını , atıkların ayrı toplanması için altyapıyı güçlendirdiklerini ve toplanan atık miktarlarıyla ilgili ölçümler yapılmaya başlandığını belirtti.

kadikoy cevre

 

Kadıköy Çevre Festivali

Bu yıl “Doğaya Emek Ver” teması ile üçüncü kez gerçekleştirilen Kadıköy Çevre Festivali, ülkemizdeki çevre dostlarını buluşturmak için 24-26 Mayıs tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlendi.

İklim değişikliği başta olmak üzere tüm çevre sorunlarına bireysel veya topluluk olarak farklı çerçevelerden gelen bileşenlerle, çözümler üretmeyi, ekolojik yaşama dair başarılı örnekler sunmayı amaçlayan, ilk iki yılda 50.000 ziyaretçiyi ağırlayan Türkiye’nin en kapsamlı ve en geniş katılımlı çevre buluşması’nda ÇEVKO Vakfı ‘da yer aldı

3 gün boyunca İçecek Kartonu geri dönüşüm atölyesinde çocuklarla birlikte kağıt geri dönüşümü yapan ÇEVKO Vakfı ,ayrıca ÇEVKO Gönüllüsü olmak isteyenlerle sohbetler edip, sürpriz hediyeler dağıttı.

 

tepebasi foto

Tepebaşı Belediyesi ile 2009 yılından bu yana işbirliği içinde daha temiz bir çevre için çalışmalarını yürüten ÇEVKO yetkilileri, Başkan Ataç’ı ziyaret etti.

ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Başkanı Fügen Soykut, Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu, Atık Yönetim Müdürü Eyyüp Yılmaz, ve Atık Yönetimi Şefi Murat Körük, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ı makamında ziyaret etti.

Tepebaşı Belediyesi ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü alanında yetkilendiriliş kuruluş olan ÇEVKO Vakfı, 2009 yılından bu yana işbirliği içinde çalışmalarını sürdürmektedir. İşbirliği çerçevesinde; toplanan ambalaj atıklarının bakanlık bilgi sistemi üzerinden belgelendirmesi yapılmakta ve vatandaşların bilinçlendirilmesi için etkinlikler düzenlenmektedir. Her yıl eğitim-öğretim yılı içerisinde eğiticilerin eğitimi seminerleri düzenlenerek, okullarda atık yönetimi eğitimleri destekleniyor ve çevre çocuk tiyatroları düzenlenmektedir. Ayrıca mahalle sakinleri içinde bilgilendirmeler yapılmaktadır.


 BRL0524

ÇEVKO Vakfı Olağan Genel Kurul’u yapıldı.

2019 yılı ÇEVKO Vakfı Olağan Genel Kurul’u 16 Mayıs Perşembe günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yapıldı.

ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Okyar Yayalar’ın açılış konuşması ile başlayan Genel Kurul, üyelerine vakfın 2018 yılı çalışmaları ve mali tablolar ile ilgili bilgiler verdi. 

 

ÇEVKO Faaliyet Raporu 2018 için tıklayınız.

SEKA FOTO

 

SEKA 19 yıl sonra yeniden kağıt üretecek.

Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası, 140 milyon euro yatırımla 19 yıl sonra yeniden üretime başladı. Yenilenen tesis, hurda kağıdı dönüştürüp yılda 350 milyon ton yeni kağıt üretecek.

Tesisi ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,. SEKA’nın yılda 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceğini belirterek, “İlk üretimlerine şahit olmak istedik. Mutluyuz, gururluyuz” dedi..

 

 

Metro Ambalaj AtikYonetimi Gorsel

Metro Türkiye’den Sıfır Atık Projesi: Bağışlanamayan Gıdalar Gübre Olacak!

Metro Türkiye plastik ambalaj ve gıda atıklarına karşı çalışmalarını hızlandırdı

Metro Türkiye, kendi markalarına ait ürünlerde kullandığı ambalaj malzemesini azaltmaya ve PVC’yi ambalajlarından tamamen çıkarmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor. 2019 yılında şu ana kadar 12,2 ton ambalaj tasarrufu sağlayan şirket, 322 ürünün ambalajından da PVC’yi tamamen çıkardı.

Metro Türkiye, sürdürülebilir bir dünyaya katkı sunmak için hayata geçirdiği projelerine tüm hızıyla devam ediyor. Şirket bu kapsamda, ambalaj malzemesi kullanımının azaltılmasından gıda israfı ve atığın önlenmesine uzanan pek çok çalışma yürütüyor.

 “Sıfır atığa öncülük etmeyi amaçlıyoruz”

Metro Türkiye mağazalarındaki atık yönetimini iyileştirmek için yeni nesil dijital atık yönetimi platformu olan Fazla Gıda ile işbirliği yaptıklarını belirten Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, “Bu işbirliğiyle reyondan çekme süresi gelmiş ancak son kullanma tarihi geçmediği için hala satılabilir olan ürünleri israf olmaktan kurtarıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 2018’de 250 bin öğün yemeğe denk gelen 110 ton gıdayı, 35 gıda bankası aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 13 şehirdeki 25 mağazamızda uyguladığımız proje ile 2025 yılının sonuna kadar operasyonel süreçler dolayısıyla yaşanan gıda kaybını yüzde 50 oranında azaltmayı amaçlıyoruz. Şu anda hedefimiz bağışlanamayacak durumda olan gıdaları çöpe atmak yerine kompost alanlarına göndermek. Böylece bu gıdaları hem toprağın yapısını zenginleştiren gübre haline getirebilecek hem de sıfır atık üreten bir sisteme öncülük etmiş olacağız” diye konuştu. 

World Circular Economy

3-5 Haziran 2019 tarihlerinde  Helsinki’de ,Finlandiye İnovasyon Fonu Sitra tarafından “Dünya Döngüsel Ekonomi Forum”u düzenlenecek.

World Circular Economy Forum 2019 (WCEF2019) organizasyonların döngüsel ekonomi çözümleri ile nasıl rekabet avantajı kazanabileceklerini ve ayrıca döngüsel ekonominin BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada nasıl katkıda bulunduğunu tartışmak üzere dünyanın dört bir yanından döngüsel ekonominin yaklaşık 2.000 önemli düşünürünü (iş dünyasının liderlerini, politika belirleyicileri ve uzmanlarını) bir araya getiriyor. Bu yıl forumda, döngüsel ekonominin bir sonraki dönemine ve bu döneme geçişin hızlandırılmasına da güçlü bir vurgu yapılacak.

pinar su Pınar Su, ürünlerinde yaptığı iyileştirmelerle doğal kaynakların etkin ve verimli kullanımını odak noktasına alarak 2018’de karbon emisyon değerini bir önceki yıla göre %1,5 ton/ürün azalttı.

Pınar Su, Türkiye’de su tasarrufuna dikkat çekmek ve herkesin yaşamını daha sağlıklı şartlarda sürdürebilmesi için yatırımlar yapıyor. 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu, “Son 8 yılda ambalaj Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere üretim alt yapımıza yaptığımız yeni teknolojik yatırımlar, karbon ayak izimizin birim başına ağırlığını oldukça düşürdü ve hem birim başına üretimde hem de birim başına taşımada çevreye olan etki oldukça azaltıldı. 2016’dan 2017’ye %13,5, 2017’den 2018’e %1,5 olarak karbon emisyon değerimiz ton/ürün başına azaltıldı. 2010 baz yılı dikkate alındığında ise 2018 yılında karbon emisyon değerimizin ton/ürün başına yaklaşık %35 azaldığını görüyoruz” dedi.

ATIKLAR İÇİN ÇEVKO VAKFI İLE ÇALIŞIYORUZ
Karamehmetoğlu, bardak su ürününde yaptıkları iyileştirmelerle ambalaj tüketimini ve streç kullanımını azalttıklarını ve karton ambalaj kullanımını düşürdüklerini söyledi. Ambalaj atıklarının geri toplanması ve değerlendirilmesi noktasında kurucu üyelerinden oldukları ÇEVKO Vakfı ile çalıştıklarını kaydeden Karamehmetoğlu, üretim hatlarında gerçekleştirilen otomasyona dayalı uygulamalarla atık su miktarını Aydın Bozdoğan Tesisleri’nde yüzde 19, Sakarya Tesisleri’nde yüzde 16 oranında azalttıklarını ifade etti.