Haberler

mert firat

Bünyesinde bir araya getirdiği yetkin sanayi inisiyatifi ve sivil toplum kuruluşu kimlikleriyle, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sisteminin ülkemizde yaygınlaşmasına kendini adayan ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Yeşil Nokta Basın Ödülleri, sahiplerini buldu.

Yeşil Nokta Basın Ödülleri, toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik duyarlılık gösteren basın-yayın kuruluşlarına, habercilere ve toplumun takdirini kazanmış kişilere veriliyor.

Pandemi tedbirleri gereği dijital ortamda gerçekleştirilen törende, Hürriyet Gazetesi adına Muhabir Aysel Alp Süer, Milliyet.com.tr adına Yayın Koordinatörü Bilge Şenel, NTV adına İçerik Koordinasyon Müdürü Cengizhan Kocahan, NumberOne Medya Grubu adına Number One FM Yayın Koordinatörü Mert Hakan, Para Dergisi adınaHaber Müdürü İdriz Çokal, ve Demirören Haber Ajansı adına Görüntülü Haberler Müdürü Nazif Özcan ödül alan isimler oldu. ÇEVKO Vakfı iş birliği ile Türkiye’nin ilk atıksız müzik festivali Festogether’ı düzenleyen, çevre faaliyetlerine katkı veren oyuncu Mert Fırat da, törende Özel Ödül aldı.

ÇEVKO Vakfı’nın sahip olduğu bilgi birikimi, yurt içi ve yurt dışı ilişkileri, deneyimli insan kaynağı, özel sektör - kamu ve yerel yönetimler - akademik kurumlar ve toplumsal iş birlikleriyle, Türkiye’de sürdürülebilir geri kazanım sürecinin geliştirilmesi, sıfır atık vizyonunun yaygınlaşması, döngüsel ekonomi kavramının uygulamaya geçirilmesi konularına katkı sağladığını ifade eden vakıf genel sekreteri Mete İmer: “Salgın süreci bizlere, göz ardı edilen risklerin beklenmedik bir anda yaşamı tüm yönleri ile nasıl etkileyebileceğini gösterdi. COVID 19 karşımıza ani bir tehdit olarak çıktı; ancak bu tehdidin öncesinde de var olan, dünya ve insan açısından kronik risk oluşturan başka önemli riskleri de göz ardı etmememiz gerekiyor. Bu risklerden en önemlisi iklim krizidir. İklim krizi ile savaşımda bireylere, kamu otoritelerine, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Dünyanın karşı karşıya olduğu diğer bir önemli risk, nüfus artışı ve sınırlı kaynaklar nedeniyle sürdürülebilir kalkınmanın nasıl sağlanacağıdır. Bu konuda yeni bir iş yapma modeli olarak döngüsel ekonomi bir çözüm önerisi sunuyor. İşte bu gerekçelerle, 1991 yılında ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle; çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla yola çıkan ÇEVKO Vakfı, son yıllarda, iklim krizi ve döngüsel ekonomiye geçişe odaklanmış durumda. “Çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm kültürünün toplumsal bilinç olarak yaygınlaşması konusunda medya en önemli paydaşlarımız arasındadır. Topluma ve toplumun geleceğine karşı sorumluluk hisseden medya mensuplarının, çevre ve geri kazanım konularına verdikleri önem, hem kurumlara, hem de geri kazanımın başlangıç noktası olarak gördüğümüz bireylere ve topluma ulaşmamıza büyük katkı sağlıyor. Yaşanabilir bir çevre için birer iyi niyet elçisi olarak gördüğümüz değerli medya mensuplarına, bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

1606481387 NereyeAtayimBasinToplantisi 1 1Ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda Türkiye’nin öncü kuruluşu ÇEVKO Vakfı, çevrenin korunmasına, toplumsal gelişmeye ve ekonomiye katkı yapmayı sürdürüyor. ÇEVKO Vakfı, geliştirdiği “Nereye Atayım Belediye Sıfır Atık Saha Bilgi Yönetim Sistemi” ile belediyelerin Sıfır Atık yönetimi kapsamındaki yükümlülüklerine bütünsel çözüm sunuyor. “Nereye Atayım Belediye Sıfır Atık Saha Bilgi Yönetim Sistemi” tanıtımı, sistemin ilk kullanıcılarından İzmit Belediyesi ile birlikte düzenlenen toplantıda gerçekleştirildi.

ÇEVKO Vakfı’nın geliştirdiği “Nereye Atayım Belediye Sıfır Atık Saha Bilgi Yönetim Sistemi”, Sıfır Atık yönetimi konusunda belediyelere bütünsel çözüm sunuyor. Kısaca “Nereye Atayım” olarak tanımlaman saha bilgi yönetim sisteminin tanıtımı, ÇEVKO Vakfı ve sistemin ilk kullanıcılarından İzmit Merkez Belediyesi ile birlikte düzenlenen basın toplantısında yapıldı. Pandemi önlemleri kapsamında çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıya, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ve İzmit Merkez Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural’ın yanı sıra, vakıf ve belediye yöneticileri katıldılar.

ÇEVKO Vakfı’nın 29 yıldır Türkiye’de sürdürülebilir bir geri dönüşüm sistemi kurmak ve toplumda geri dönüşüm bilincini yerleştirmek için çalıştığını; son yıllarda Sıfır Atık hedefini içeren Döngüsel Ekonomi’ye geçişi savunduğunu belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Nereye Atayım”ın, belediyelerin Sıfır Atık Belgesi almalarına yardımcı olacak, akıllı şehirlerin alt yapısına uygun, şeffaf ve kullanıcı dostu bir bütünsel çözüm sunduğunu ifade etti. İmer, “Bu sistem Sıfır Atık kapsamındaki tüm atıkların, entegre bir şekilde, saha bilgi yönetimini ölçülebilir, şeffaf ve raporlanabilir kılıyor. Sistemin belediyelere sağladığı yararlar arasında, biriktirme ekipmanı kayıtlarının oluşturulması, ekipmanların yer değişikliğinin belirlenmesi ve izlenmesi, verimli, sürdürülebilir, maliyetleri azaltıcı ve paydaşlar arasında eşgüdüm sağlayıcı olması yer alıyor.” dedi.

 

WRCTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 5. yarışı Türkiye Rallisi. z ÇEVKO, TOSFED ve Marmaris Belediyesi iş birliği sayesinde çevrenin korunmasına ölçülebilir katkı sağladı.

18-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen müsabaka boyunca, seyir ve servis noktalarına yerleştirilen yaklaşık 100 adet geri dönüşüm toplama ekipmanı, 15 pet toplama kafesi, 70 adet iç mekân geri dönüşüm kutusu ve 45.000 adet poşet sayesinde 3,5 ton ambalaj atığı Pandemi’ye rağmen kaynağında ayrı toplandı.

Özellikle doğal alanlarda gerçekleştirilen üst düzey spor organizasyonlarında, sürdürülebilir çevre için harekete geçme ve elçilik bilincinin giderek arttığını dile getiren ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “TOSFED ile 3 yıldır yaptığımız iş birliği, dünya çapında takip edilen bu organizasyonun Türkiye ayağında geri dönüşümle ilgili farkındalık yaratmak ve bu amaçla on binlere ulaşma fırsatı sundu. Bunun yanı sıra, önemli bir değer ifade eden ve ölçümlenebilir çevresel yarar sağlandı” dedi.

En Zorlu Yarış Başarıyla Tamamlandı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 5. yarışı Türkiye Rallisi, 19 ülkeden 130 sporcu ve 65 otomobilin katılımıyla 18-20 Eylül tarihlerinde Marmaris'te düzenlendi. 15 ülkeden toplam 105 yerli ve yabancı medya mensubu tarafından takip ettiği yarışı, 31 yaşındaki Gallerli Elfyn Evans-Scott Martin ekibi kazandı. Toyota Gazoo WRT takımı adına yarışan Red Bull sporcusu Evans, kariyerinin üçüncü Dünya Ralli Şampiyonası zaferini elde etti.

01yuzme

Geri dönüşümle sürdürülebilir çevre ve ekonomiye katkı sağlama konusunda ülkemizin önde gelen kuruluşu ÇEVKO, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı, Çevre Sponsoru olarak yer aldığı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen 32. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda gerçekleştirdiği çalışmayla çevresel fayda sağladı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 32.si düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda 34 ülkeden 1765 yüzücü, Anadolu Yakası’nda Kanlıca’dan başlayıp Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan 6,5 kilometrelik parkurda mücadele etti.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yarışta Çevre Sponsoru olarak yer alan ÇEVKO Vakfı, seyircisiz düzenlenen yarışlara Beşiktaş Belediyesi iş birliğinde cemil Topuzlu Parkı’na 10 adet pet kafesi ve 100 adet iç mekan kutusu yerleştirdi.

Ayrıca 10 adet konteyner parkın dışındaki yol kenarlarına kondu.

Bunların yanı sıra, yüzücülerin bulunduğu teknelerde maske ,terlik ve ambalaj atıklarının toplanması için 7 adet market kutusu temin edildi.

Asya ve Avrupa Binlerce Kulaçla Birleşti

İstanbul Boğaz’ı trafiğe kapatıldı, kulaçlar Asya ile Avrupa’yı 32. kez bir araya getirdi. Dünyanın Asya’dan Avrupa’ya yüzülen tek organizasyon olan Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda kadınlarda Hilal Zeynep Saraç 47 dakika 52 saniye, erkeklerde ise Mustafa Sevenay 46 dakika 1 saniye ile genel klasmanda Boğazın şampiyonları oldular.

Türkiye’nin ve İstanbul’un spor yoluyla tanıtımına ve turizmine büyük katkı sunan, sporun birleştirici gücünün en iyi örneklerinden Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda yüzücüler İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarası eşliğinde kulaçlarını yarıştırdılar ve “Kıtalararası Yüzücü” unvanı kazandılar.

 

belediye mesajAmbalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ve 2019 yılı faaliyetleriyle yurt genelinde 145 belediye ile iş birliği içerisinde 563.554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, “Çevre Haftası” kapsamında “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı altında Instagram sohbetleri gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 29 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor.

2019 yılı içerisinde yurt genelinde 145 belediye ile iş birliğiyle 563.554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, 2020 yılının ilk yarısına damga vuran olağanüstü koşullarda da, gerekli önlemler kapsamında faaliyetlerini sürdürdü.

ÇEVKO Vakfı, Çevre Haftası kapsamında farklı belediyelerle gerçekleştirdiği Instagram sohbetlerinde, belediyelerin çevre gündemlerinin ve ortak projelerin konuya ilgi duyan vatandaşlara ulaşmasına yardımcı oldu. “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı ile düzenlenen Instagram sohbetlerine, ÇEVKO Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu ev sahipliği yaptı. Sohbetler, binlerce vatandaş tarafından canlı olarak izlendi.

4 Haziran günü gerçekleşen dört sohbetin ilkinin konuğu, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Bahri Ağaoğlu oldu. Sohbette Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin çevre ile ilgili genel faaliyetleri ve bilinçlendirme eğitimleri, ÇEVKO Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen çalışmalar, çevre projeleri için Avrupa birliğinden alınan hibe konuları ele alındı. Bahri Ağaoğlu, Pandemi döneminde insanların evlere kapanmasıyla, hanelerden çıkan ambalaj atığı miktarının arttığını ve uzun yıllardır Tepebaşı Belediyesi’nde yürütülen “hane bazlı atık toplama sisteminin” bu dönemdeki faydalarını belirtti. Ocak ayı itibariyle sokak toplayıcılarını kontrol altına almak ve düzen kurmak için bir sosyal işletme kooperatifi kurulduğu ve Pandemi döneminde kooperatife üye olan toplayıcılar için tüm koruyucu önlemlerin alınmış olunduğu bilgisini verdi. Sohbetin bir diğer konu başlığını ise, belediyenin REMOURBAN projesi kapsamında Enerji, Ulaşım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Yaygınlaştırma olmak üzere dört ana başlık altında yapılacak çalışmaları oluşturdu. Bu dönemde insanlar toplu taşımadan kaçınırken bireysel araç kullanmak yerine bisiklet gibi çevre dostu taşıma araçlarını kullanmaları gerektiği vurgulandı.

 

COP26Kasım ayında gerçekleşecek olan BM iklim değişikliği konferansı, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelendi.

COP26 zirvesi, Birleşik Krallık tarafından 30,000'den fazla kişinin katılması beklenen İskoçya, Glasgow'daki İskoç Etkinlik Kampüsünde (SEC) düzenlenecekti.

İngiltere hükümeti, "Kasım 19'de iddialı, kapsayıcı bir COP26'ya sahip olan COVID-2020'un dünya çapında devam eden etkileri ışığında artık mümkün değil" dedi.

Son aylarda işlerin nasıl değiştiğinin bir işareti olarak SEC, NHS İskoçya'ya destek sağlamak için geçici bir tıbbi tesise dönüştürülüyor.

Dünya liderlerinin, küresel ısınmanın sanayi öncesi seviyelerin 21 santigrat derecenin “çok altında” kalmasını sağlamayı taahhüt ettiği Paris'teki COP2 zirvesinden beş yıl sonra gelen Glasgow görüşmelerinin özellikle önemli olduğu görülüyordu.

Paris'te, ülkelerin sıcaklık artışını 1.5 santigrat dereceyle sınırlama “çabalarını sürdürme” konusunda anlaşmaya vardı ve BM Çevre Programı'na (UNEP) göre, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltma veya azaltma konusunda ulusal taahhütlerde bulundu. COP26'daki hükümetlerin 2015 yılında ilk kez verilen taahhütleri gözden geçirmeye hazırlandığını da sözlerine ekledi.

cevkofilmi#evdekal günlerinde  ambalaj atıklarınızı ayrı biriktirmeyi unutmayın.

Geleceğimiz için bugün geri dönüştürelim.

hayatvarAmbalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ve 2019 yılı faaliyetleriyle 563 bin 554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmamız gereken bu günlerde, atıkların ayrı biriktirilmesinin ve toplanmasının önemine işaret etti.

Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasının artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 29 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor.

“ÇEVKO Vakfı 2019’da 563 Bin 554 Ton Ambalaj Atığının Toplanmasına Destek Oldu.”

Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO’nun, 2019 yılı çalışmalarını başarıyla tamamladığını belirten Genel Sekreter Mete İmer, “Geçtimiz yıl 145 belediye ve 56 lisanslı firma ile iş birliği içinde 563 bin 554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeledik.  Böylece bizimle iş birliği yapan 1.785 piyasaya süren, ulaştığı %54 geri kazanım oranı ile yasal hedeflerini tutturmuş oldu,” şeklinde konuştu. 

2019 yılında ÇEVKO’nun iş birliği yaptığı belediyelere 166 bin 831 adet ambalaj atığı toplama ekipmanı ve 7 milyon adedin üzerinde toplama torbası gönderdiğini belirten İmer, “Ayrıca, organizasyonunda yer aldığımız İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Olimpiyatı, Marmaris Uluslararası Otomobil Rallisi gibi geniş çaplı etkinliklerde çıkan ambalaj atıklarının toplatılmasını sağladık. Türkiye genelinde 2019’da 94.021 öğrenciye verilen eğitimi destekledik.  Yıllardır yapmakta olduğumuz kapı-kapı bilgilendirmelerle bilgilendirilen yurttaş sayısı kümülatif olarak 28.720.000 kişiyi geçti,” dedi.    

 

ambalaj2T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yapmış olduğu duyuru ile ilgili yönetmeliğe göre 31.Mart.2020 tarihinde tamamlanması gereken tüm bildirim / beyan / müraacat / belgelendirme işlemlerini 31.Mayıs.2020 tarihinde tamamlanmak üzere ertelemiştir.

yesil noktaÇEVKO Vakfı tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ne başvurular 22 Mayıs 2020 tarihine kadar devam ediyor.

Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecine başvurular üç ana kategoride gerçekleştirilecek ve ödüller Aralık 2020 de düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

Yeşil Nokta Sanayi Ödüllerine Hangi Çalışmalarınız ile Başvurabilirsiniz?

Ambalajda Önleme Uygulamaları

Her türlü hammadde, enerji ve doğal kaynağın azaldığı ve döngüsel ekonominin değer kazandığı günümüzde; piyasaya sürülecek ürünün daha üretim aşamasında tüketici beğeni ve konforundan ödün vermeden ambalaj üretiminde; hammadde, enerji, su, depolama, lojistik vb. kaynakların azatlımı, geri dönüştürülmüş madde ve malzeme kullanımı, ambalajın yeniden kullanımı, depozito gibi yöntemlerle fazla ambalaj kullanımının önlenmesi ile toplumsal, çevresel ve ekonomik yönde birçok yarar sağlanmaktadır.Bu kapsamda ambalajda önleme çalışmalarınız ile bu kategoride ürün başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruda ürün sayı kısıtlaması bulunmamaktadır. Birçok ürününüz ile ayrı ayrı başvuruda bulunabilirsiniz.