Haberler

rewstanbul2018 sonu gorsel0314. Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul, İFO Fuarcılık tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın destekleriyle 15-17 Şubat tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü'nde gerçekleştirildi. Üç gün boyunca yurt içi ve yurt dışından 9 bin 748 profesyoneli ağırlayan fuarda, çöpten enerji üretiminden geri dönüşüm tesis ve ürünlerine, atık toplama ve taşıma araçlarından araç üstü ekipmanlara ve konteynerlere, kentsel temizlik çevre araç ve gereçlerinden yeni nesil atıkmatiklere ve çöp kumbaralarına, atık su arıtımından arıtma tesis ekipmanlarına kadar pek çok yenilik sergilendi.

Sıfır Atık Seminerlerinin İlki Antalya’da GerçekleştirildiGeçtiğimiz Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kaynak israfını azaltmak ve kaynakları daha verimli kullanmak için başlatılan "Sıfır Atık" projesi kapsamında, 10 ilde düzenlenmesi planlanan "Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Seminerleri"nin ilki 23 Şubat'ta Antalya'da gerçekleştirildi.

2018 Eğitici Eğitimleri Ataşehir İle BaşladıÇEVKO Vakfı tarafından "Gelecek İçin Geri Dönüşüm" konulu eğitim semineri Ataşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Eğitim seminerine Ataşehir'deki ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin yanı sıra, Ataşehir mahalle muhtarları ve belediyesi zabıta komiserleri de katıldı.

Atık Sisteminde Alman Belediye Deneyimi Toplantısı DüzenlendiAlman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının Federal Almanya Çevre, Doğa Koruma, İmar ve Reaktör Güvenliği Bakanlığı Çevre İhracat İnisiyatifi ile birlikte gerçekleştirdiği "Atık Sisteminde Alman Belediye Deneyimi" toplantısı 14 Şubat'ta İstanbul'da düzenlendi.

Yeşil Nokta Ödülleri 2018 için Start VerildiÇEVKO tarafından sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan ve Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri için başvuru süreci başladı. Bu yıl 4'üncü kez düzenlenen ödüller için başvuru süreci, 11 Mayıs 2018 günü sona erecek. Başvurular www.yesilnoktaodulleri.org  internet sitesi üzerinden online yapılabiliyor.

ÇEVKO Vakfı Yeni Yönetmelik Toplantısı 6 Martta Yapıldı01.01.2018 tarihinde yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin ekonomik işletmeler üzerindeki etkilerinin tartışıldığı "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin Ekonomik İşletmelere Etkileri" toplantısı T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Atıkları Şube Müdürlüğü'nün katılımı ile 06 Mart 2018 tarihinde İstanbul Barbaros Point Hotel'de 13:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. 

Metal Packaging Europe Canstruction ile Avrupa’da Ortaklık Yapacağını AçıkladıMetal Packaging Europe, Atlanta merkezli başarılı bir Amerikan gıda yardım derneği olan Canstruction ile bir lisans anlaşması yaptığını duyurdu. Canstruction, tamamen konservelerden yapılan devasa heykellerin sergilendiği ve daha sonrasında hayır kurumlarına bağışlandığı pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Metal Packaging Europe ve Canstruction ilk kez görücüye çıkacak yeni tasarımlarıyla beraber 2018 yılında Avrupa'da Canstruction'ın etkinliklerine hız kazandırmayı amaçlıyor.

P&G’den Plajdan Toplanan Plastiklerle Üretilen Şampuan ŞişesiDünyada ilk kez plajdan toplanan plastikleri geri dönüştürerek şampuan şişesi üretiminde kullanacağını duyuran Head & Shoulders, plastik atıklarla mücadelede önemli bir adım atıyor.Head & Shoulders, İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda, Avrupa plajlarından toplayacağı plastiği şampuan şişesi üretiminde kullanacağı iddialı planını duyurdu.

Sanatla Dünya Dönüşür Sergisi İstanbul’da

ÇEVKO Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğinde Şanlıurfa ve Kilis'te yürütülen "Suriyeli Mülteci Yerleşim Birimlerinde Geri Kazanım Bilincinin Yaygınlaştırılması" projesi sonrasında, Suriyeli mülteci çocukların yaptığı resimler ve mülteci kadınların geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları el işi çalışmaları, Ataşehir Belediyesi ev sahipliğinde Novada Ataşehir Alışveriş Merkezi'nde sergileniyor.

ÇEVKO Çocuk'tan Hediye Çeki KampanyasıÇEVKO Vakfı tarafından öğrenci ve öğretmenlerin faydalanabilmeleri için hazırlanan www.cevkococuk.org e-öğrenme sitesinde başlayan kampanya ile internet sitesi üzerinden geri dönüşüm eğitimini tamamlayarak sertifika alan çocuklar D&R'dan 100 TL tutarında hediye çeki kazanma şansı yakalıyor. Eğitimi tamamlayarak sertifika oluşturan her 1000. öğrenciye ÇEVKO Vakfı tarafından D&R'den 100 TL değerinde hediye çeki verilecek.