Haberler

Toplanan Her Atık Plastik Geri Dönüşümle Bir Hayvanın Yuvasının Tuğlası Olacak PAGDER'in "Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır" sloganıyla sahipsiz sokak hayvanları için düzenlediği "Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi", düzenlenen basın toplantısıyla hayata geçti.

Eko-Okullar Eğitim Semineri ile 330 Öğretmene Ulaştık Eko - Okullar Koordinatör Öğretmenler 14. Ulusal Semineri 22-23 Şubatta Bursa Kervansaray Otel'de geçekleştirildi. Seminere, TÜRÇEV Genel Müdürü Erol Güngör, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mustafa Bilici, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı ve Türkiye genelinde 40 ilden 330 ilk kademe öğretmen katılım gösterdi.

Delhi Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’ne Türkiye’den İlk Katılımcı Boğaziçi Üniversitesi Dünya üzerindeki etkin politik, ekonomik, akademik liderleri buluşturan ve Hindistan'da düzenlenen Delhi Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi, tarihinde ilk kez Türkiye'den konuşmacı katılımıyla gerçekleştirildi. Sürdürülebilir Kalkınma üzerine Dünyanın en etkin ve prestijli küresel organizasyonu olan 14. Delhi Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'ne Boğaziçi Üniversitesi katıldı.

Bayrampaşa Belediyesi’nin Düzenlediği Programda Çocuklar Gönüllerince EğlendilerBayrampaşa Belediyesi, Forum İstanbul AVM'de yarıyıl tatiline giren öğrencilere yönelik özel bir program düzenledi. Bayrampaşa Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün organizasyonuyla ve ÇEVKO Vakfı'nın sevimli maskotu çevreci kedi ÇEVKİ'nin katılımıyla düzenlenen programda çocuklar, hem eğlendirildi, hem de çevre konusunda bilinçlendirildi.

Ambalaj atıklarının geri dönüştürülerek yeşil dünya çalışmalarına katkı sunulması ve tasarruf yoluyla da ülkemize ekonomik kazanım sağlanması hedefiyle çalışmalarını yürüten ÇEVKO, 2013 yılında yaklaşık 500.000 ton atığın geri dönüştürülmesini sağlayarak 1,4 milyar TL'lik tasarruf sağladı.

Mustafa ÖztürkÇevre ve Şehircilik Bakanlığı müsteşarlığına Prof.Dr. Mustafa Öztürk getirildi. Bir önceki dönem AK Parti Hatay Milletvekili olan Öztürk, 2002-2007 yıllarında Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı görevini yürütmüştü.

Sayın Müsteşar Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün özgeçmişine ulaşmak için tıklayınız.

Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerini Arıyor Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerini Arıyor

Yeşil Nokta markasını kullanan şirketler arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkanlar, ÇEVKO Vakfı tarafından ilk defa düzenlenen yarışma ile ödüllendirilecek.

ÇEVKO Vakfı'nın Kuruluş Yıllarını Aktaran Bir Geri Dönüşüm Hikâyesi Çıktı… 22 yıldır pek çok başarılı organizasyona imza atan ÇEVKO Vakfı'nın fikir olarak ortaya çıkışını, kuruluş çalışmalarını, resmen tescilini ve kuruluşundan sonraki ilk yıllarını, yani 1990 yılı son çeyreği ile 1993 yılı arasındaki döneminin vakfımızın ilk Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Salih Zeki ÖÇAL tarafından kaleme alındığı " Bir Geri Dönüşüm Hikâyesi" çıktı.

"Bir Geri Dönüşüm Hikayesi'ni okumak için tıklayınız.

Yaşar Nadir Atilla İÇECEK AMBALAJLARINDA AĞIRLIK AZALTMA  ÇALIŞMALARI VE ÇEVREYE ETKİSİ

1-Giriş

İlk kez 19. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'da evlerin bodrumlarında,  eski banyo küvetlerinde hazırlanarak,  keçe filtrelerden geçirilip süzülen ve kahve cezveleri ile şişelere doldurulup satılan gazlı içeceklerin üretimi, 1950'li yıllardan başlayarak ‘bodrum katlarından'' çıkıp, ‘'gazoz hanelere ‘'taşınmıştır. Ama Ülkemizdeki meşrubat üretimindeki asıl gelişme 1960'lı yılların başında uluslar arası iki firmanın (Pepsi-Coca Cola) üretime başlaması ile olmuştur.

İklim Değişikliği: Sıfır emisyona ulaşmak OECD Genel Sekreteri Mr. Angel Gurría’nın İklim DeğişikliğBugün buraya, iklim değişikliği konusunun üstesinden gelmek ve bunu başarmak için gerekli politika araçlarına ulaşmak için gerekli kuvvetli isteğimiz üzerine konuşmak için geldim. 2015 sonlarına doğru Paris'te gerçekleştirilecek olan Konferansa yaklaşırken, liderlerimiz iki temel çelişki ile karşı karşıya bulunuyor: iklim değişikliği risklerini kontrol altına alabilmek veya bu tehditi sınırlayabilme yeteneklerinin ellerinden kayıp gittiğine şahit olmak.