Haberler

ÇEVKO Her Yaştan Öğrencilerle El Ele… Beşiktaş Belediyesi Tarafından Düzenlenen "Toprağın Ölümü" Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreninde ÇEVKO Vakfı Öğrencilere Yönelik Bir Sunum Gerçekleştirdi.

Yeşil Havaalanlarının Sayısı 11’e Yükseldi İklim değişikliğinin dünyayı etkilemeye başlaması sonucu küresel ısınma ve sera emisyonun artışı gibi konular gelecek nesiller açısından bir tehdit oluşturmaya başladı.

Sürdürülebilirlik Raporunda “Bir Sonraki Adım” Türkiye’ye Geliyor! Akbank ana sponsorluğu, Akçansa ve Çimsa eş-sponsorluğu ve Sustainova Sürdürülebilirlik Danışmanlık işbirliği ile Küresel Raporlama Girişimi (GRI)'ın yeni nesil Sürdürülebilirlik Raporlama İlkeleri G4'ün Türkçe çeviri ve tanıtım çalışmaları başladı.

Mondi ve WWF, Sorumlu İş Uygulamaları Aracılığıyla Ekosisteme Katkıda Bulunuyor! ÇEVKO Vakfı üyesi Mondi Tire Kutsan'ın da içerisinde bulunduğu, global kağıt ve ambalaj grubu Mondi ve WWF International, ambalaj ve kağıt sektörlerinde çevre koruma ve gözetimini artırmaya odaklanan üç yıllık stratejik ortaklık içinde birlikte çalışacaklarını açıkladılar.

İş Dünyası Su Tüketimine Dikkat Çekiyor: Yılda Üç Büyükçekmece Gölü Kadar Su Tüketiyoruz İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Türkiye'nin su durumu ve geleceğine ışık tutmak amacıyla hazırladığı "Türkiye'de Suyun Durumu ve Su Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar: Çevresel Perspektif" raporunu yayınladı. Çarpıcı veriler içeren rapor, iklim değişikliği sebebiyle Türkiye'de kuraklık etkilerinin artacağını, suyun depolanmasında sıkıntılar yaşanacağını ve sonuç olarak Türkiye'nin su kıtlığı sınırında olduğunu gösteriyor.

Mart Ayı Yaklaşan Etkinlikler 1. İstanbul Karbon Zirvesi (İstanbul Carbon Summit), Karbon Yönetimi, Teknolojileri ve Ticareti Konferansı 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.

EXPRA Ocak Ayı E-Bülteni Çıktı...
  • Europen tarafından düzenlenen GÜS Konferansı : EURACTIV
  • Fransa Hükümeti geri dönüştürülebilen atıklar için ayrı bir işaret kullanmaya başladı : Triman Symbol
  • OECD yeni GÜS kuralları çalışmasına başladı
  • Avrupa'da atık yönetiminin değerlendirilmesi
  • Avrupa Parlementosu Çevre Komisyonu tarafıından hazırlanan plastik poşetler dosyası
  • ve çok daha fazlasını EXPRA'nın aylık bülteninde bulabilirsiniz.

AB İklim Değişikliği ile Mücadelede Hedeflerini Yükseltti AB, 2030'a kadar %40 karbon azaltımı ve %27 yenilenebilir enerji hedefi istiyor. Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı iklim paketinde, sera gazı salımlarının yüzde 40 oranında azaltılması için bağlayıcılığı bulunan bir hedef öngörülüyor.

Yılda 1,5 Milyon Çocuğun Su İhtiyacı Tasarruf Edilebilir Türkiye'yi 2009 yılında ‘su ayak izi' kavramıyla tanıştıran ÇEVKO Vakfı üyesi Unilever Türkiye'nin lider markalarından OMO ve uluslararası doğa koruma kuruluşu WWF-Türkiye, "Türkiye'nin Su Ayak İzi"ni çıkarmak için el ele verdi.