Haberler

Seyirci KalmayınCNN Türk'te " Ambalaj atıklarını geri kazandırın. Yaşam alanlarınızı daraltmayın." sloganı ile Güven İslamoğlu ve ekibi tarafından hazırlanan Seyirci Kalmayın kamu spotlarımız yayınlanmaya başladı.

Keyifli seyirler...

Vakfımız faaliyetlerinin, yurt içi ve yurt dışı geri dönüşüm ile ilgili son gelişmelerin, belediyelerimiz ve piyasaya süren firmalarımız ile ilgili haberlerin yer aldığı Dönüşüm dergimizin 17. sayısı çıktı.

Keyifle okumanızı diliyoruz.


Resmi GazeteÇevre ve İzin Lisans Yönetmeliği , 10.9.2014 tarih ve 29115 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Yönetmelik, 1.11.2014 ‘de yürürlüğe girecektir.

Söz konusu yönetmeliğe bu linkten ulaşabilirsiniz.

ÇEVKO Vakfı olarak ünlü rock grubu Gripin ile hazırladığı kamu spotu kampanyası, Marketing Türkiye okuyucuları arasında en beğenilen üçüncü kampanya seçildi.

Ambalaj atıklarının çöp olmadığını ve geri kazanımının geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizen 39 sn. lik kamu spotu mayıs ayı içerisinde hazırlandı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteği ile 5 Haziran Dünya Çevre gününden tüm ulusal televizyon kanallarında yayımlanmaya başladı. Kamu spotumuz Ağustos ayı sonuna kadar 42 tv kanalında yaklaşık 90.000 sn yayımlandı.

Avrupa Bilriği stratejisi AçıklandıAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin yeni Avrupa Birliği stratejisini açıkladı.

AB Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin yeni Avrupa Birliği stratejisi, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine ivme kazandırarak üyeliğe giden yolun önündeki engellerin üstesinden gelinmesini amaçlamaktadır" denildi.

Buca Belediyesi Buca Belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), Anadolu Cam ve Muzaffer Pınarbaşı firmalarıyla protokol imzaladı. Başkan Piriştina, Bucalılara çöplerini ayrıştırarak biriktirme ve cam atıklarını bu kumbaralara atmaları çağrısında bulundu.

ÇEVRE Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı'nın (ÇEVKO) protokol imzaladığı yerel yönetimler arasına Buca Belediyesi de katıldı. Başlatılan örnek proje ile Buca'da bundan sonra cam atıklar çöpe gitmeyecek.


tetrapakÇEVKO Vakfı üyesi Tetra Pak küresel düzeyde, sürdürülebilir ürünler geliştirme, değer zinciri boyunca ekolojik ayak izini azaltma ve geri dönüşümü artırma konularına odaklanan 2020 çevresel hedeflerine ulaşma yolunda büyük ilerleme kaydetti. Tetra Pak paketleme ürünlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için ahşap ve şeker kamışı gibi doğru yönetildiklerinde tekrar yetişen doğal kaynaklardan elde edilen yenilenebilir malzemelerin kullanımını artırmaya odaklanıyor. Tetra Pak ambalajlarının ortalama %75'i ahşaptan üretilmiş kartondan oluşuyor. Forest Stewardship CouncilTM (FSC) sertifikasına sahip olan Tetra Pak, dünya genelinde ürünlerini sorumlu biçimde yönetilen ormanlar ve diğer kontrol altındaki kaynaklardan temin etmeyi ve %100 oranda FSC sertifikalı karton kullanmayı hedefliyor.

Avrupa Çevre AjansıAvrupa Çevre Ajansı (AÇA), Avrupa Birliği'nde kaynak verimli yeşil ekonomiye geçişi hızlandırabilecek mekanizmaları incelediği raporunu yayınladı. Raporda mevcut ekonomik ve teknik gelişimlerin yeterince hızlı olmadığı ve daha sistematik değişikliklerin gerektiği vurgulanıyor.

Raporda 7. Çevre Eylem Planı, Kaynakları Verimli Kullanan Avrupa için Yol Haritaları ve Avrupa 2020 stratejisi gibi AB politikaları ayrıntılı inceleniyor. Bu zeminde, rapor döngüsel ekonomi kavramı bağlamında AB tüzüklerinin atık yönetimi üzerindeki etkisini incelemeye alıyor.

 

Ambalaj fuarı 14ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Reed TÜYAP işbirliğinde; AMD Ambalaj Makinecileri Derneği, ESD Etiket Sanayicileri Derneği, KASAD Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği, MASD Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği, OMÜD Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği ve SEPA Sert (Rijit) Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği destekleriyle gerçekleştirilen Avrasya Ambalaj 2014 İstanbul - 20. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 18 - 21 Eylül 2014 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 

Ambalajsız Bakkal

Yeşil cin fikirli, iki genç çevreci girişimci Sara Wolf ve Milena Glimbovski, Berlin'de ‘Orijinal Unverpackt' adında bakkal dükkânı açtı. Açtıkları dükkânda ambalaj kullanımı sıfır. Dükkân 13 Eylül'den itibaren hizmet veriyor.

İkilinin açtığı bakkal konseptinde, hiçbir şekilde ambalaj, poşet yok. Alışveriş yapmak için kabı, kavanozu, çantayı ziyaretçiler getiriyor ve alacaklarını alıp götürüyor.