Haberler

boyner 01Hayata geçirdiği yenilikçi projelerle perakende sektörünün öncü markalarından Boyner ve ÇEVKO Vakfı işbirliği ile “Çevre Dostu 24 Okul” projesi kapsamında ilkokul çağındaki çocukların “çevre dostu birey” olmayı benimsemeleri hedefi ile çalışmalarımıza başladık.boyner 02

Gelecek nesillerin atıksız bir yaşamı alışkanlık haline getirmeleri adına adım atan Boyner ve ÇEVKO Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Çevre Dostu 24 Okul” projesi kapsamında İstanbul’da Kartal Belediyesi ile birlikte belirlenen okullara geri dönüşüm konteynerleri kazandırıldı. Proje kapsamında 24 okula; 24 adet dış mekân olmak üzere toplamda 744 adet geri kazanım konteyneri temin edilerek Kartal Belediyesi işbirliği ile okullara teslim edildi.

Plastik, metal, cam, kâğıt, ahşap, kompozit ve tekstil geri dönüşüm konteynerlerini okullara kazandıran proje ile aynı zamanda bu okullarda çocuklara farkındalık ve deneyim kazandırmak amacıyla ileri dönüşüm atölyeleri düzenlenecek, okullarda atıkların ayrı biriktirilmesi ve geri kazanım bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.

baslik webDÖNGÜSEL EKONOMİYE GEÇİŞTE AVRUPA BİRLİĞİ'NDE SON DURUM

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri Konferansı

YEŞİL NOKTA ÖDÜLLERİ TÖRENİ DAVETİ

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfımız; kuruluşunun 31. yıl dönümünde 1 Kasım 2022 Salı, ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer alacağı “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri” konulu bir çevrimiçi konferans organize etmektedir. Aynı program içerisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri ve Yeşil Nokta Basın Ödülleri de verilecektir.

Konferansımızın yapılacağı 1 Kasım 2022 Salı gününü (09:00 – 17:45) ajandalarınıza not etmenizi rica eder, Türkçe ve İngilizce simultane tercüme yapılacağı bilgisini paylaşmak isteriz.

Konferansımızın detaylarına https://konferans.cevko.org.tr/ internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Etkinliği canlı izlemek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

Türkçe Yayın:
https://www.youtube.com/c/ÇevreTv    /    https://www.cevretv.com.tr/

İngilizce Yayın:
https://www.youtube.com/user/CEVKOVAKFI

Çevrimiçi düzenlenen konferansımıza katılımınızdan onur duyarız.PROGRAM


09:00 - 09:30 - Açılış Konuşmaları

Okyar Yayalar
Yönetim Kurulu Başkanı / ÇEVKO Vakfı

Mete İmer
Genel Sekreter / ÇEVKO Vakfı

Servet Yıldırım
Yönetim Kurulu Üyesi / Global Compact Türkiye

Oscar Martin
Yönetim Kurulu Başkanı / EXPRA - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği

Didem Artunç Ünaltekin
T.C. Ticaret Bakanlığı -  AB Tek Pazar ve Yeşil Mutabakatı Dairesi Başkanlığı


09:30 - 11:00 - Yeşil Nokta Sanayi ve Basın Ödülleri Töreni 

Ursula Denison
Genel Müdür / PRO EUROPE

Aslıhan Arıkan
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Jüri Başkanı 

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Proje Sunumları

Yeşil Nokta Basın Ödülleri Takdimi


11:00 - 11:15 - Ara / Break

11:15 - 12:30 - Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu


Monika Romenska
Kamu ve Kurumsal İletişim Müdürü / EXPRA - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği

Joachim Quoden
Genel Müdür / EXPRA - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği

Petr Sikyr
Operasyonlar Direktörü / EKO-KOM (Çek Cumhuriyeti)

Beata Gönci
Genel Müdür / ÖKO-Pannon (Macaristan)

12:30 - 13:30 Ara

13:30 - 14:45 - Döngüsel Ekonomiye Geçişte Türkiye'deki Son Durum ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu

Didem Artunç Ünaltekin
T.C. Ticaret Bakanlığı / AB Tek Pazar ve Yeşil Mutabakatı Dairesi Başkanlığı  - Ticaret Uzmanı

Mete İmer
Genel Sekreter / ÇEVKO Vakfı

Ebru Şenel Erim
Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Direktörü - Unilever

Bahar Tura
İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı - CarrefourSa

Dr. Abdullah Gayret
Genel Müdür / GCA

14:45 - 15:00 - Ara

15:00 - 16:15 - Türkiye'de Atıkların Kaynağında Ayrı Toplanmasında Sanayi Sorumluluğu

Fahir GÖK
Yönetim Kurulu Başkanı / AGİD - Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği

Serkan Bereket
Genel Sekreter Yardımcısı / PETDER – Petrol Sanayi Derneği

Hatice Yıldız
Proje Sorumlusu / TAP – Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği

Alphan Eröztürk
Kamu, Uluslararası İlişkiler ve Projeler Müdürü / ÇEVKO Vakfı
  
16:15 - 16:30 Ara

16:30 - 17:30 - Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atıkla Uyumlu Dijital Çözüm Önerileri

Fatih Arslan
Proje Uzmanı / ÇEVKO Vakfı

Doç. Dr. Oğuzhan Erdoğan
Belediye Başkan Yardımcısı - Bucak Belediyesi / Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi

Dr. Hülya Günay
Kalite ve Çevre Yönetimi Direktörü / MİGROS

Lütfü Kıpkıp
Fabrika Müdürü / Atkasan

17:30 - 17:45 Kapanış

Figan Soykut
Yürütme Kurulu Başkanı / ÇEVKO Vakfı

 

004ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfımız; kuruluşunun 31. yıl dönümünde 1 Kasım 2022 Salı günü; ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer alacağı “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri” konulu bir konferans organize etmektedir.

Aynı program içerisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri ve Yeşil Nokta Basın Ödülleri de verilecektir. Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri; her geçen gün ülkemizde de büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için Sanayi Ödüllerine katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmek amacıyla verilmektedir. Yeşil Nokta Basın Ödülleri ise toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik duyarlılık gösteren basın-yayın kuruluşlarına, habercilere ve toplumun takdirini kazanmış kişilere verilmektedir.

Tüm günlük organizasyonumuzu hibrit olarak planlıyoruz. Detayları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. 1 Kasım 2022 Salı gününü ajandanıza not etmenizi rica ederiz.

 

cv film2Ambalaj atıklarımızı değere dönüştürmek elimizde…

ÇEVKO Vakfı, geri dönüşüm kültürünün gelişimine desteğini sürdürüyor. Türkiye’de sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin öncüsü olan ÇEVKO Vakfı, hazırladığı 7 eğitici video ile, günlük yaşamımızda oluşan ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda bilgiler aktarıyor.

ÇEVKO Vakfı, cam, plastik, metal, kompozit, kağıt/karton ve ahşap malzemelerden üretilmiş ambalajların atıklarının, geri dönüşümle değerlendirilmesi konusunda hazırladığı 7 eğitim videosunu, YouTube kanalında yayına soktu. Videolarda, geri dönüşüm süreçleri konusunda bilgiler aktarılıyor.

ÇEVKO Vakfı Eğitim Videoları, vakfın YouTube kanalındaki oynatma listesinden izlenebiliyor: https://youtube.com/playlist?list=PLULlBUyY5bb1zVR9yeyf3514UwQIDqqB2ÇEVKO Vakfı YouTube kanalına https://www.youtube.com/user/CEVKOVAKFI adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

QSI 01Yeşil Mutabakat ve sınırda karbon ticareti ile gündemde öne çıkan, Karbon Ayak İzinin belirlenmesi ve doğrulanması başta olmak üzere, benzer alanlarda en yetkin kurumlardan birisi olan “QSI Belgelendirme ve Muayene Hizmetleri Limited Şirketi” ile ÇEVKO Vakfı’nın işbirliğini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu işbirliği sayesinde GRI ve sürdürülebilirlik raporlamaları, ISO 14064 standardına uygun Karbon Ayak İzi hesaplama ve doğrulama hizmetleri, yaşam döngü analizi çalışmaları, Vakfımızın uzmanlık alanı olan, ambalaj atıkları geri dönüşümünün CO2 salımlarının azaltılmasına olan katkısının izlenmesi gibi konularda sizlere yetkin bir şekilde hizmet verebileceğiz.

QSI ile 15 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ISO 14064-1:2018 Kurumsal Karbon Ayak İzi – Yeşil Mutabakat Sürecine Uyum Bilgilendirme Semineri’nde değerlendirdiğimiz üzere, Karbon Ayakizi, mevcut süreçlerimizin dışında yeni bir konu olmaktan ziyade, tüm iş yapış süreçlerimizi yeniden değerlendirmemizi, farklı bir bakış açısı geliştirmemizi gerektiren yeni bir yaklaşım.

Konu ile ilgili eğitimlerden, kurumunuzun karbon ayak izinin hesaplanması ve doğrulanmasına, sınırda karbon ticareti konusunda danışmanlık hizmetlerinden su ayak izi raporlamasına kadar birçok konuda daha verimli şekilde destek olabileceğiz.

Detaylı bilgi için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

prokets web2Çevrenin korunması ve ekonomik kalkınmaya katkı yapan ÇEVKO Vakfı, alanındaki benzersiz deneyim birikimiyle toplum ve iş dünyasının gereksinimleri doğrultusunda güncel çözüm ve hizmetler geliştiriyor. ÇEVKO Dijital Çözümleri bünyesinde sunulan yeni nesil kaynak yönetim modeli ve atık yönetim sistemi PROKETS, şirketlerin atık yönetim süreçlerini daha etkin ve daha verimli hale getiriyor. Bulut tabanlı, mobil bir sistem olan PROKETS, faaliyetleri sonucu atık ortaya çıkaran tüm sektörlerden farklı büyüklükteki işletmelerin kullanımına uygun olarak tasarlandı.

ÇEVKO Vakfı, çevre ve ekonomiye katkı sağlamaya 30 yılı aşkın süredir artan bir ivmeyle devam ediyor. Özellikle son yedi yıldır “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel ekonomiye geçiş” konularına odaklanan ÇEVKO Vakfı, bu alanlarda fikirsel öncülüğünü, iş dünyası kuruluşlarına ve yerel yönetimlere sunduğu danışmanlık hizmetlerinden, dijital çözümlere uzanan bir yelpazede pekiştiriyor.

ÇEVKO Vakfı’nın alanındaki benzersiz bilgi ve deneyim birikimiyle geliştirilen yeni nesil kaynak yönetim modeli ve atık yönetim sistemi PROKETS, ÇEVKO Dijital Çözümleri bünyesinde sunuluyor. Sistem, faaliyetleri kapsamında atık üreten şirketlerin atık yönetim süreçlerini daha etkin ve daha verimli hale getiriyor. 

Bulut tabanlı, mobil bir sistem olan PROKETS, faaliyet alanı ve büyüklüğü fark etmeksizin ticari işletmelerin, yeni kuracakları ya da mevcut atık yönetim uygulamalarının Sıfır Atık yönetim sistemine geçişini, entegre çevre bilgi sistemi bünyesinde yer alan alt sistemlerle entegrasyonunu sağlıyor. 

ProparsFransa'dan başlayarak birçok A.B. ülkesi, özellikle o ülkelere e-ticaret ile ürün gönderen firmaları ilgilendiren önemli uygulamaları hayata geçirmeye başladılar. Tüm modern dünya ülkelerinde üreticilerin,

ürünlerinin kullanım sonrasında ortaya çıkan atıklara ilişkin yükümlülük üstlenmesi anlamına gelen "GENİŞLETİLMİŞ ÜRETİCİ SORUMLULUĞU (Extended Producer Responsibility)" yaklaşımı kapsamında hayata

geçirilen bu uygulama ile, yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalar o ülkeye ürün satamayacaklar.

E-ticaret konusunda birçok kuruma hizmet veren, sektörünün önde gelen firmalarından PROPARS ile yapmış olduğumuz iş birliği kapsamında düzenlediğimiz ve geniş bir katılımla gerçekleşen ortak webinarda

“Fransa ve diğer A.B. ülkelerinde E-ticarette Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu” hakkında katılımcılarla önemli bilgiler paylaştık.  

ÇEVKO Vakfı olarak, bu konuda süreçlerini geliştirmek isteyen tüm firmalara yapacağımız iş birlikleri ile daha etkin bir şekilde destek vermeye başladık.

ÇEVKO Vakfı olarak geliştirdiğimiz birçok yeni faaliyet alanını takip edebilmek için kurumsal sosyal medya hesaplarımızı lütfen takip ediniz.

Bilgi için; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / 0 216 428 78 90-94

TrelleborgÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı olarak Trelleborg Group desteği ile Gebze Belediyesi tarafından yürütülmekte olan geri kazanım çalışmalarına katkı sağlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Proje kapsamında okullara yerleştirilecek 10 geri kazanım konteyneri ile hem gençlerimizin ayrı toplama bilincine katkı sağlamış hem de toplama altyapısına destek olmuş olacağız .

koroplast tricon ÇEVKO Vakfı olarak aramıza yeni katılan üyemiz KOROPLAST ve TRICON’a hoş geldiniz diyor ve birlikte nice başarılara imza atmayı diliyoruz.

cevko rsmDeğerli Paydaşımız,

Türkiye’de 60 yılı aşkın süredir faaliyetini yürüten Arkan & Ergin, dünya çapında 123 ülkede 860’tan fazla ofisi ve 51.000’ni aşan çalışanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren RSM International ile yaptığı işbirliği neticesinde; vergi, bağımsız denetim, kurumsal finansman ve uzmanlaşmış danışmanlık hizmetleri konusunda güçlü bir zincirin Türkiye halkası olarak sektörün lider firmaları arasında yer almaktadır.

Biz de ÇEVKO Vakfı olarak, geri kazanılabilir atıkların yönetimindeki 30 yılı aşkın tecrübemiz ile RSM TURKEY ARKAN ERGİN YMM A.Ş ‘nin sektöründeki bilgi birikimini bir araya getirerek, GEKAP - Geri Kazanım Katılım Payı uygulamaları konusunda işletmelere birlikte destek olmaya karar verdik. 

 Bu kapsamda 2020 yılından başlayarak araç lastiklerinden ilaçlara, elektronik eşyalardan bitkisel yağ ve ambalajlara kadar birçok ürün ve bileşeni kapsayan GEKAP uygulaması ile ilgili olarak kurumlara; gerek doğru bildirim kapsamının oluşturulması, gerek mevzuat yükümlülüklerinin layığı ile yerine getirilmesi suretiyle gereksiz maliyetlerle karşılaşarak mağduriyetlerinin önlenmesi açısından birlikte hizmet vereceğiz.

Detaylı bilgi için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

ÇEVKO Çevre Koruma ve

Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı

Cenap Şahabettin Sok. No:94

Koşuyolu 34718 Kadıköy İstanbul

Tel      : (0216) 428 78 90 - 94

Faks    : (0216) 428 78 95

e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

      www.cevko.org.tr

 

 

Değerli Paydaşımız,

 

Türkiye’de 60 yılı aşkın süredir faaliyetini yürüten Arkan & Ergin, dünya çapında 123 ülkede 860’tan fazla ofisi ve 51.000’ni aşan çalışanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren RSM International ile yaptığı işbirliği neticesinde; vergi, bağımsız denetim, kurumsal finansman ve uzmanlaşmış danışmanlık hizmetleri konusunda güçlü bir zincirin Türkiye halkası olarak sektörün lider firmaları arasında yer almaktadır.

 

Biz de ÇEVKO Vakfı olarak, geri kazanılabilir atıkların yönetimindeki 30 yılı aşkın tecrübemiz ile RSM TURKEY ARKAN ERGİN YMM A.Ş ‘nin sektöründeki bilgi birikimini bir araya getirerek, GEKAP - Geri Kazanım Katılım Payı uygulamaları konusunda işletmelere birlikte destek olmaya karar verdik.

 

Bu kapsamda 2020 yılından başlayarak araç lastiklerinden ilaçlara, elektronik eşyalardan bitkisel yağ ve ambalajlara kadar birçok ürün ve bileşeni kapsayan GEKAP uygulaması ile ilgili olarak kurumlara; gerek doğru bildirim kapsamının oluşturulması, gerek mevzuat yükümlülüklerinin layığı ile yerine getirilmesi suretiyle gereksiz maliyetlerle karşılaşarak mağduriyetlerinin önlenmesi açısından birlikte hizmet vereceğiz.

 

Detaylı bilgi için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

ÇEVKO Çevre Koruma ve
Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı

Cenap Şahabettin Sok. No:94

Koşuyolu 34718 Kadıköy İstanbul

Tel      : (0216) 428 78 90 - 94

Faks    : (0216) 428 78 95

e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

                www.cevko.org.tr