Haberler

eu flag flagge symbolbild pixabayAvrupa Komisyonu, küresel rekabet edebilirliklerini artırmak için temiz teknolojiye 10 milyar Euro tutarında yatırım yaptı.

İklim Eylemi ve Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Miguel Arias Cañete, “2050 yılına kadar iklim nötr bir Avrupa için stratejik vizyonumuzu kabul ettikten üç ay sonra, yatırımları bu alandaki kilit yere yapıyoruz.” dedi.

AB İklim Eylemi, Avrupalıların sağlık ve refah düzeylerini hemen etkileyebilecek bir dizi faydaya sahiptir; bu, yerel yeşil işlerin yaratılmasından, azalan enerji faturalarından ve daha temiz, daha verimli toplu taşımacılıktan kaynaklanmaktadır.

Miguel Arias Cañete şunları ekledi: “Amacımız, tüm Avrupalılar için modern, rekabetçi ve sosyal açıdan adil bir Paris Anlaşması ile uyumlu bir ekonomi oluşturmaya devam etmektir. Bunun olması için endüstriyel ölçekte temiz, yenilikçi teknolojilerin kullanılmasına ihtiyaç duyacağız. Bu nedenle, enerji yoğun sektörlerde, karbon yakalama, depolama ve kullanımda, yenilenebilir enerji sektöründe ve enerji depolamada son derece yenilikçi teknolojileri pazara sunmak için yatırım yapıyoruz. Bugün tüm Üye Devletlerde teknolojik çözümleri açığa çıkarıyoruz ve Avrupa'da modern ve iklim açısından nötr bir topluma geçişimizde ileri sarma düğmesine basıyoruz. ”
Komisyon, 2020'de İnovasyon Fonu kapsamında ilk teklif çağrısını başlatmayı ve ardından 2030'a kadar düzenli çağrı yapmayı hedefliyor.

Komisyon, temiz teknolojiler söz konusu olduğunda Avrupa'nın öncü olmasını sürdürmek istiyor. Geçen yıl, Avrupa Komisyonu, tarafsız bir ekonomi için 2050 yılına kadar uzun vadeli stratejik bir vizyon benimsemişti.

Bu vizyon, hedefler koymak değil, yeni ve yenilikçi endüstriler, işletmeler ve ilgili meslekler geliştirmek için paydaşlara ve girişimcilere ilham vermek için bir yön ve plan duygusu oluşturmaktır.

atik semp 2019Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde, atık yönetimi ile ilgili uygulamaların güçlendirilmesi, geliştirilmesi, çevre koruma ve ekonomik getirinin birlikte ele alınması ve sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin hayata geçirilmesi ile sıfır atık yönetim politikasının hedef, risk ve faaliyetlerinin daha şeffaf ve analitik bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla Antalya’da “2019 Atık Yönetimi Zirvesi” düzenlendi.
“Atık Yönetimi Zirvesi”nde geniş çaplı yer verilen sıfır atık yönetiminde, iyi uygulama örnekleri, eğitim ve farkındalık çalışmalarının önemi, gıda atığının azaltılması, israfın önlenmesi, AB ülkelerindeki özel atık yönetimi uygulamaları, depozito uygulamaları, sıfır atık kapsamındaki sürdürülebilir yaklaşımların uygulanması konularına yer verildi.

Zirvenin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel, 2015 yılında 32 milyon ton olan Türkiye’deki evsel atık miktarının 2023’te 38 milyon tona yükseleceğini söyledi.

Ecel’in verdiği bilgilere göre Türkiye’de oluşan evsel atıkların %55,5’lik bölümünü organik, %6’lık oranını plastik, %10’unu kâğıt-karton, %4’ünü cam, %2’sini metal kalan kısmını ise diğer tür atıklar oluşturuyor.

Zirvenin ikinci gününde Prof. Dr. Şule Orman’ın başkanlığını yaptığı Atık Önleme Yaklaşımı oturumunda, ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk, Atık Önleme Yaklaşımı ve Döngüsel Ekonomi konulu bir sunum gerçekleştirdi.

sifir atik afisCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 26 Eylül 2017'de gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile başlayan, ÇEVKO Vakfı ve üyeleri tarafından desteklenen Sıfır Atık Projesi’nde gelinen son durumu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum değerlendirdi.

Çevreyi korumak ve kirlilikle mücadele kapsamında ortaya konulan politika ve stratejilerin, mevcut ekonomik sistemle uyumlu, sürdürülebilir kalkınmayı ve ekonomik büyümeyi destekleyen doğrultuda olması gerektiğini belirten Kurum, bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının öneminin daha da ortaya çıktığını ifade etti.

Bu noktada çevreci bir yaşam modeli olarak sıfır atık yaklaşımı ile karşılaşıldığına işaret eden Kurum, son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmalarının hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaştığını vurguladı.

Kurum, sıfır atığın, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedef olduğunu kaydetti.

cocuk tiyatrosu 18ÇEVKO tarafından geri dönüşüm bilincini ilk öğretim yaşındaki çocuklara aşılamak için hazırlanan ve ilk kez 2010 yılında sahnelenmeye başlanan Dönüşüm İyi Gelecek adlı ÇEVKO Çocuk Tiyatrosu 2018’de Türkiye genelinde 28 kez sahnelerek 8.000’i aşkın çocuğa ulaştı

ÇEVKO Çocuk Tiyatrosu, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Eskişehir, Ordu, Antalya, İzmir ve Aydın’da çıktığı turnelerle toplam 28 oyun sahneledi.

2016’da senaryosu yenilenen Dönüşüm İyi Gelecek müzikli çocuk oyununda ambalaj atıklarının çöpe değil de geri dönüşüm kutularına atılması gerektiği anlatılırken, çocuklar geri dönüşüm maddelerinin neler olduğunu da öğreniyorlar. Zaman zaman çocukların da dahil olduğu oyunda ÇEVKİ, Su ve Toprak'ın çevreye zarar veren arkadaşları Ateş'e ambalaj atıklarını öğretmek için verdikleri mücadele ele alınıyor.

Geri dönüşüm bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak için eğitim çalışmalarına özellikle ilk öğretim öğrenci ve öğretmenlerine yönelik olarak devam eden ÇEVKO, bundan sonra da Türkiye’nin dört bir yanında iş birliği içerisinde olduğu belediyelerin de desteği ile çocuklara ulaşmaya devam edecek.

everestÇin’in, Everest dağının Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunan kısmını "biriken çöpler" nedeniyle turistlere kapattığı bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, geçen ay sonunda alınan ve daha sonra kamuoyuna duyurulan karar çerçevesinde 5 bin 200 metreden yüksek alanlar, ekolojik koruma gerekçesiyle turist ziyaretine daimi olarak kapatıldı.

Kararın alınmasında, geçen yıl 5 bin 200 metreden yüksek bölgelerde 8,4 ton, daha alt bölgelerde ise 335 ton çöp toplanması etkili oldu.

Karara göre 5 bin 200 metre ve alt kısımlara tırmanacak kişilerden çöplerini geri getirmeleri gerekecek. Tırmanma izni olan dağcılar, 5 bin 200 metreden yükseğe tırmanabilecek. Dağın Tibet kısmından tırmanacak kişilerin sayısı ise bu yıl için 300 ile sınırlandırıldı.

Çin Dağcılık Cemiyetinin verilerine göre geçen 8 yılda 40 ülkeden 20 binden fazla kişi, Everest Dağı'na tırmandı. Dünyanın zirvesi olarak bilinen Everest Dağı, Nepal ile Çin sınırı arasında yer alıyor. Çin'de dağa tırmanışlar Tibet Özerk Bölgesi’nden yapılıyor.

Konuyla ilgili South China Morning Post haber videosunu buradan izleyebilirsiniz. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

egitici egitimi tepebasiÇEVKO Vakfı’nın, 2009 yılında hayata geçirdiği "Gelecek İçin Geri Dönüşüm" eğiticinin eğitimi projesi 10. Yılına girdi. Bugüne kadar 10.000’i aşkın öğretmene geri kazanım ve çevre eğitimi veren ÇEVKO, proje ile 800 bini aşkın öğrenciye ulaştı.

Eğiticinin Eğitimi projesi 2018-2019 öğretim yılından itibaren 3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı ile Vakıf arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülecek.

3 yıllık süre içerisinde toplamda 36 ilçede yürütülmesini öngören protokol kapsamında içinde bulunduğumuz öğretim yılında toplam 10 ilçede planlanan eğitici eğitimleri tamamlandı. Bu doğrultuda, Ankara’nın Altındağ, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle; İstanbul’un Bağcılar, Pendik, Sancaktepe; İzmir’in Bornova, Aydın’ın Söke ve Eskişehir’in Tepebaşı ilçelerinde düzenlenen eğitimlerle 2.229 öğretmene ulaşıldı.

Program çerçevesinde bu öğretim yılında 10 ilçede 374 ilköğretim okulundan gelen öğretmenlere verilen eğitici eğitimleriyle toplam 64 bin ilköğretim 4. Sınıf öğrencisine ulaşıldı ve geri dönüşüm eğitimlerinin aktarılması sağlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca, çevre ve geri dönüşüm eğitimi alan öğretmenlerin rehberliğinde tüm ilkokullarda geri dönüşüm çalışmalarını yürütecek bir eğitsel kol oluşturuluyor. Eğitsel kollarla tüm öğrencilerin geri dönüşüm bilinci kazanması ve ambalaj atıklarını ayrı toplama alışkanlığı kazanması hedefleniyor. Bu amaçla projede yer alan okullara geri dönüşüm kutuları dağıtılıyor. Eğitimler, ÇEVKO müzikli çocuk oyunu Çevreci Kedi Çevki tiyatrosu ile de pekiştiriliyor.

bayrampasa sifir atik 3ÇEVKO Vakfı, Bayrampaşa Belediyesi personeline Sıfır Atık Projesi ve Geri Kazanım eğitimi verdi. 28 Ocak’ta Bayrampaşa Belediyesinde gerçekleştirilen 3 eğitim ile 150’ye yakın çalışan sıfır atık ve geri kazanım konularında bilgilendirildi.

‘Sıfır Atık Projesi’ Bayrampaşa’da da pratik olarak hayata geçirildi. Uygulama kapsamında ilk olarak belediye binasındaki çöp kutuları kaldırıldı ve belediye personeli konuyla ilgili Başkan Atila Aydıner tarafından bilgilendirildi.

skd mmİş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası)’nin fon desteği ile Nisan 2016’da başlatılan Türkiye Materials Marketplace (TMM) projesinin 3. yılı, 4. Etkileşim Toplantısı ile değerlendirildi.

90'ın üzerinde kurumdan 175 katılımcı ile, 30 Ocak 2019 tarihinde İTÜ Taşkışla'da SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

ÇEVKO Vakfı yöneticilerinin de katıldığı toplantı SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin’in açılış konuşmasıyla başladı. Dünya nüfusunun gün geçtikçe arttığını ve 2050 yılına 9,5 milyara ulaşabileceğinin altını çizen Edin, sürdürülebilir bir gelecek için yenilikçi ve verimli çözüm önerilerine duyulan ihtiyacın önemini vurguladı. Atık kavramını ortadan kaldıracak ve geleceği şekillendirecek ‘döngüsel ekonomi’nin her zaman ön planda olduğu, EBRD’nin desteği ile devam eden Türkiye Materials Marketplace projesinin şu anda 65 üyesi olduğu ve TMM Platformu’nda 75 tür malzeme bulunduğu belirtildi.

EBRD Türkiye Başkan Vekili Hande Islak ise konuşmasında, son 3 yılda TMM’nin beklentilerinden daha fazlasını başardığını belirterek malzeme değişimi sayısını ve büyüklüğünü artırmanın uzun bir yolculuk olduğunu ve belirlenen hedeflere ulaşacaklarından şüphe duymadıklarını söyledi.

cevresel faydaÇEVKO Vakfı, geri kazanım çalışmalarını 28 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor. ÇEVKO Vakfı’nın öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmalar, 2018 yılında da sürdürülebilir çevre için önemli değerler ortaya koydu.

İsrafı önlemek, doğal kaynakları verimli kullanmak, atık miktarını azaltarak geri dönüşüme sevk edilen atığı arttırmak için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçirilen Sıfır Atık projesini üyeleri ve çalışmaları ile destekleyen ÇEVKO Vakfı, 2018 yılı geri kazanım çalışmaları sonucunda ülke ekonomisine kattığı değer yanında fosil yakıt, su ve enerji kullanımında tasarruf sağladı, daha az doğal kaynak ve enerji tüketimini destekledi.

Geri Kazanım; Soluduğumuz Havayı Ve Ormanları Korudu, Su Ve Enerji Tasarrufu Sağladı
ÇEVKO Vakfı’nın 2018 yılında geri dönüşümünü belgeledikleri ambalaj atıkları ile sağlanan ekonomik ve çevresel faydaları aşağıdaki şekilde hesaplandı.
• Kağıt, karton, ahşap ve kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle yaklaşık 90 hektar orman alanına denk gelen 4 milyon 492 bin adet ağaç kesilmekten kurtuldu.
• Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile yaklaşık 125 Milyon litre petrol tasarrufu sağlandı. Bu yaklaşık 2,8 Milyon aracın deposunu doldurmaya yetecek bir miktar.
• Geri kazanımı sağlanan kağıt-karton/kompozit ambalaj atıkları ile 39 bin 312 ailenin yıllık su tüketimine eş değer oranda, 6,9 milyar litreden fazla su tasarrufu sağlandı.

the new raw zero waste lab print 1Rotterdam merkezli araştırma ve tasarım stüdyosu The New Raw, “Şehrini yazdır” projesini, Selanik’teki Zero Waste Lab (sıfır atık laboratuvarı) ile genişletti. Proje vatandaşları, evlerindeki plastikleri laboratuvara getirmeye ve kendi özel üretim sokak mobilyalarını tasarlamaya teşvik ediyor. Bu mobilyalar, vatandaşların getirdiği atık plastikler kullanılarak 3D yazıcılarda robotik bir kol yardımıyla yazdırılıyor.

Zero Waste Lab ile birlikte The New Raw, vatandaşların kamuya açık alanların dönüşümüne geri dönüşüm yolu ile dahil olması ihtimalini araştırıyor. Yunanistan’da Coca-Cola’nın Sıfır Atıklı Gelecek Programı’nın bir parçası olan çalışma ile birlikte laboratuvar, plastik atık döngüsünü yerel düzeyde gelişmiş teknolojilerle durduruyor. Atıkları mobilyaya dönüştürmenin yanı sıra vatandaşlar plastiklerin geri dönüşüm süreci ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor, döngüsel ekonomi ile ilgili yazılar okuyabiliyor ve kendi mahalleleri için mobilyalar tasarlayabiliyor.
Tasarımlar sağlıklı yaşamı öne çıkarıyor.

Konu ile ilgilenen bireyler girişimin internet sitesinden daha fazla bilgi edinebiliyor. Sitede ayrıca sokaklar için özel tasarımlar geliştirilebiliyor ve bu mobilyaların yerleştirilebileceği uygun alanlar belirlenebiliyor. Vatandaşlar ayrıca mobilyaların hangi özelliklere sahip olacağını da seçebiliyor. Bu özellikler sağlıklı ve çevre dostu yaşam tarzını öne çıkarmak için belirlenmiş. Örneğin mobilyalarda bisiklet yerleştirmek için bir alan, mini spor aletleri, ağaç saksıları, köpek besleme kapları ya da kitaplıklar bulunabiliyor. Nesnelerin geometrileri ise ergonomik eğimlerle, oturan kişinin rahat bir pozisyonda dinlenebilmesine imkân tanıyor. Her bir parçada, ne kadar plastik kullanıldığını gösteren metal bir etiket de bulunuyor.