Haberler

toplu 330Sürdürülebilir Çevreye Katkı Yapan Sanayi Şirketleri Ödüllendirildi

ÇEVKO Vakfı'nın 31. yıl kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa'da Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri Konferansı”nda Yeşil Nokta Ödülleri heyecanı da yaşandı. Türkiye'de sürdürülebilir gelişmeye katkı yapan Yeşil Nokta Sözleşmesi’ne sahip sanayi kuruluşları Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ni aldılar.

ÇEVKO Vakfı’nın, Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu ve çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede, 540 milyon tüketiciyi kapsayan Yeşil Nokta markasının, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu modelinin en başarılı uygulama örnekleri arasında yer aldığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin üretici sorumluluğuna gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. Çevre ile ilgili sürdürülebilir çalışmalarında, belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşların, yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendiriyor, tüm ekonomik işletmeleri benzer çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye'de Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, sanayi kuruluşlarının çevre sürdürülebilirliğine katkılarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Ambalajda Önleme Uygulamaları, Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları, Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları olmak üzere üç kategoride veriliyor. Ödül verilecek kuruluşlar, büyük ölçekli işletmeler ve küçük / orta ölçekli işletmeler olmak üzere iki ayrı sınıfta değerlendiriliyor.

Ödül töreni, PRO EUROPE Genel Müdürü Ursula Denison’un yaptığı konuşmayla başladı. Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Jüri Başkanı Aslıhan Arıkan’ın süreci anlatan konuşmasının ardından, ödüllerin takdimine geçildi.logo 180

Ambalajda Önleme Uygulamaları kategorisinde “% 100 Geri Dönüşümlü Pet Şişe Kullanımı ve Ambalaj Gramaj Azaltım Projeleri” ile PepsiCo ve “Sırma Ecofriendly Ulw” projesiyle Sırma Grup, Yeşil Nokta Sanayi Ödülüne uzanırken, “Doğa Dostu Tabak” ve “Çok Kullanımlık Kasa” isimli iki projesiyle CarrefourSA iki Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu. Bir diğer Teşvik Ödülü'nü ise “Monocorr Boiler Box” projesiyle Mondi Tire Kutsan kazandı.

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde, “Sürdürülebilir ve Dijital Sıfır Atık Yönetim Sistemi” projesiyle Anadolu Isuzu, “Kampotu Atık Yönetimi Uygulamaları” projesiyle Kampotu İlaç, “Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayırma Projesi” ile Migros ve “Su ve Buhar Geri Kazanım Projeleri ile Atık Azaltımında Dijitalleşme” projesiyle Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ne layık görüldüler. Bu kategoride Frito Lay de “Frito Lay Suadiye Fabrika Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları” ile teşvik ödülü sahibi oldu.

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorisinde, “Vestel Beyaz Eşya Yürüteç Projesi” ile Vestel ve Bu Atıklar Kod Yazıyor” projesi ile Vodafone, Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’ne layık görüldü. “Kendi Kabınla Gel” projesi ile CarrefourSA, “Kiehl’s Future Made Better Programı” ile L’Oréal Türkiye ve bir diğer projesi “Yeşil Gezegen” ile Vodafone, bu kategoride Teşvik Ödülü kazandılar.

Tüm katılımcılara bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, ödül kazanan şirketleri tebrik ediyoruz.

basin 330Sürdürülebilir Çevreye Katkı Yapan Medya Kuruluşları Ödüllendirildi

Toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik duyarlılık gösteren basın-yayın kuruluşları ve haberciler, Yeşil Nokta Basın Ödülleri’ni aldılar.

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Medya, çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm kültürünün toplumsal bilinç olarak yaygınlaşması konusunda en önemli paydaşlarımız arasındadır. Topluma ve toplumun geleceğine karşı sorumluluk hisseden medya mensuplarının, çevre ve geri kazanım konularına verdikleri önem kurumlara, bireylere ve topluma ulaşma çabamıza büyük katkı sağlıyor. Yaşanabilir bir çevre için birer iyi niyet elçisi olarak gördüğümüz değerli medya mensuplarına, bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Bu yıl 11. kez verilen Yeşil Nokta Basın Ödülleri’nde “Gazete” dalında Dünya Gazetesi, “İnternet Sitesi” dalında sabah.com.tr, “Haber Ajansı” dalında İhlas Haber Ajansı, “Dergi” dalında Capital Dergisi ve “TV” dalında da Çevre TV ödüle layık görüldüler.

ÇEVKO Vakfı’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Kasım günü düzenlenen törende, Capital Dergisi adına Editör Tuba İlze, İhlas Haber Ajansı (İHA) adına Ekonomi Haberleri Müdürü Zafer Okay, Çevre TV adına Haber Koordinatörü Orkun Yazgan, Dünya Gazetesi adına Editör Didem Eryar Ünlü ve Sabah.com.tr internet sitesi adına Lifestyle İçerik Müdürü Gökçen Kökden, kuruluşlarını temsilen ödüllerini aldılar.

boyner 01Hayata geçirdiği yenilikçi projelerle perakende sektörünün öncü markalarından Boyner ve ÇEVKO Vakfı işbirliği ile “Çevre Dostu 24 Okul” projesi kapsamında ilkokul çağındaki çocukların “çevre dostu birey” olmayı benimsemeleri hedefi ile çalışmalarımıza başladık.boyner 02

Gelecek nesillerin atıksız bir yaşamı alışkanlık haline getirmeleri adına adım atan Boyner ve ÇEVKO Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Çevre Dostu 24 Okul” projesi kapsamında İstanbul’da Kartal Belediyesi ile birlikte belirlenen okullara geri dönüşüm konteynerleri kazandırıldı. Proje kapsamında 24 okula; 24 adet dış mekân olmak üzere toplamda 744 adet geri kazanım konteyneri temin edilerek Kartal Belediyesi işbirliği ile okullara teslim edildi.

Plastik, metal, cam, kâğıt, ahşap, kompozit ve tekstil geri dönüşüm konteynerlerini okullara kazandıran proje ile aynı zamanda bu okullarda çocuklara farkındalık ve deneyim kazandırmak amacıyla ileri dönüşüm atölyeleri düzenlenecek, okullarda atıkların ayrı biriktirilmesi ve geri kazanım bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.

baslik webDÖNGÜSEL EKONOMİYE GEÇİŞTE AVRUPA BİRLİĞİ'NDE SON DURUM

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri Konferansı

YEŞİL NOKTA ÖDÜLLERİ TÖRENİ DAVETİ

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfımız; kuruluşunun 31. yıl dönümünde 1 Kasım 2022 Salı, ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer alacağı “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri” konulu bir çevrimiçi konferans organize etmektedir. Aynı program içerisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri ve Yeşil Nokta Basın Ödülleri de verilecektir.

Konferansımızın yapılacağı 1 Kasım 2022 Salı gününü (09:00 – 17:45) ajandalarınıza not etmenizi rica eder, Türkçe ve İngilizce simultane tercüme yapılacağı bilgisini paylaşmak isteriz.

Konferansımızın detaylarına https://konferans.cevko.org.tr/ internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Etkinliği canlı izlemek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

Türkçe Yayın:
https://www.youtube.com/c/ÇevreTv    /    https://www.cevretv.com.tr/

İngilizce Yayın:
https://www.youtube.com/user/CEVKOVAKFI

Çevrimiçi düzenlenen konferansımıza katılımınızdan onur duyarız.PROGRAM


09:00 - 09:30 - Açılış Konuşmaları

Okyar Yayalar
Yönetim Kurulu Başkanı / ÇEVKO Vakfı

Mete İmer
Genel Sekreter / ÇEVKO Vakfı

Servet Yıldırım
Yönetim Kurulu Üyesi / Global Compact Türkiye

Oscar Martin
Yönetim Kurulu Başkanı / EXPRA - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği

Didem Artunç Ünaltekin
T.C. Ticaret Bakanlığı -  AB Tek Pazar ve Yeşil Mutabakatı Dairesi Başkanlığı


09:30 - 11:00 - Yeşil Nokta Sanayi ve Basın Ödülleri Töreni 

Ursula Denison
Genel Müdür / PRO EUROPE

Aslıhan Arıkan
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Jüri Başkanı 

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Proje Sunumları

Yeşil Nokta Basın Ödülleri Takdimi


11:00 - 11:15 - Ara / Break

11:15 - 12:30 - Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu


Monika Romenska
Kamu ve Kurumsal İletişim Müdürü / EXPRA - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği

Joachim Quoden
Genel Müdür / EXPRA - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği

Petr Sikyr
Operasyonlar Direktörü / EKO-KOM (Çek Cumhuriyeti)

Beata Gönci
Genel Müdür / ÖKO-Pannon (Macaristan)

12:30 - 13:30 Ara

13:30 - 14:45 - Döngüsel Ekonomiye Geçişte Türkiye'deki Son Durum ve Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu

Didem Artunç Ünaltekin
T.C. Ticaret Bakanlığı / AB Tek Pazar ve Yeşil Mutabakatı Dairesi Başkanlığı  - Ticaret Uzmanı

Mete İmer
Genel Sekreter / ÇEVKO Vakfı

Ebru Şenel Erim
Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Direktörü - Unilever

Bahar Tura
İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı - CarrefourSa

Dr. Abdullah Gayret
Genel Müdür / GCA

14:45 - 15:00 - Ara

15:00 - 16:15 - Türkiye'de Atıkların Kaynağında Ayrı Toplanmasında Sanayi Sorumluluğu

Fahir GÖK
Yönetim Kurulu Başkanı / AGİD - Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği

Serkan Bereket
Genel Sekreter Yardımcısı / PETDER – Petrol Sanayi Derneği

Hatice Yıldız
Proje Sorumlusu / TAP – Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği

Alphan Eröztürk
Kamu, Uluslararası İlişkiler ve Projeler Müdürü / ÇEVKO Vakfı
  
16:15 - 16:30 Ara

16:30 - 17:30 - Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atıkla Uyumlu Dijital Çözüm Önerileri

Fatih Arslan
Proje Uzmanı / ÇEVKO Vakfı

Doç. Dr. Oğuzhan Erdoğan
Belediye Başkan Yardımcısı - Bucak Belediyesi / Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi

Dr. Hülya Günay
Kalite ve Çevre Yönetimi Direktörü / MİGROS

Lütfü Kıpkıp
Fabrika Müdürü / Atkasan

17:30 - 17:45 Kapanış

Figan Soykut
Yürütme Kurulu Başkanı / ÇEVKO Vakfı

 

004ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfımız; kuruluşunun 31. yıl dönümünde 1 Kasım 2022 Salı günü; ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer alacağı “Döngüsel Ekonomiye Geçişte Avrupa Birliği'nde Son Durum, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Atık Yönetiminde Dijital Çözüm Önerileri” konulu bir konferans organize etmektedir.

Aynı program içerisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri ve Yeşil Nokta Basın Ödülleri de verilecektir. Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri; her geçen gün ülkemizde de büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için Sanayi Ödüllerine katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmek amacıyla verilmektedir. Yeşil Nokta Basın Ödülleri ise toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik duyarlılık gösteren basın-yayın kuruluşlarına, habercilere ve toplumun takdirini kazanmış kişilere verilmektedir.

Tüm günlük organizasyonumuzu hibrit olarak planlıyoruz. Detayları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. 1 Kasım 2022 Salı gününü ajandanıza not etmenizi rica ederiz.

 

cv film2Ambalaj atıklarımızı değere dönüştürmek elimizde…

ÇEVKO Vakfı, geri dönüşüm kültürünün gelişimine desteğini sürdürüyor. Türkiye’de sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin öncüsü olan ÇEVKO Vakfı, hazırladığı 7 eğitici video ile, günlük yaşamımızda oluşan ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda bilgiler aktarıyor.

ÇEVKO Vakfı, cam, plastik, metal, kompozit, kağıt/karton ve ahşap malzemelerden üretilmiş ambalajların atıklarının, geri dönüşümle değerlendirilmesi konusunda hazırladığı 7 eğitim videosunu, YouTube kanalında yayına soktu. Videolarda, geri dönüşüm süreçleri konusunda bilgiler aktarılıyor.

ÇEVKO Vakfı Eğitim Videoları, vakfın YouTube kanalındaki oynatma listesinden izlenebiliyor: https://youtube.com/playlist?list=PLULlBUyY5bb1zVR9yeyf3514UwQIDqqB2ÇEVKO Vakfı YouTube kanalına https://www.youtube.com/user/CEVKOVAKFI adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

QSI 01Yeşil Mutabakat ve sınırda karbon ticareti ile gündemde öne çıkan, Karbon Ayak İzinin belirlenmesi ve doğrulanması başta olmak üzere, benzer alanlarda en yetkin kurumlardan birisi olan “QSI Belgelendirme ve Muayene Hizmetleri Limited Şirketi” ile ÇEVKO Vakfı’nın işbirliğini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu işbirliği sayesinde GRI ve sürdürülebilirlik raporlamaları, ISO 14064 standardına uygun Karbon Ayak İzi hesaplama ve doğrulama hizmetleri, yaşam döngü analizi çalışmaları, Vakfımızın uzmanlık alanı olan, ambalaj atıkları geri dönüşümünün CO2 salımlarının azaltılmasına olan katkısının izlenmesi gibi konularda sizlere yetkin bir şekilde hizmet verebileceğiz.

QSI ile 15 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ISO 14064-1:2018 Kurumsal Karbon Ayak İzi – Yeşil Mutabakat Sürecine Uyum Bilgilendirme Semineri’nde değerlendirdiğimiz üzere, Karbon Ayakizi, mevcut süreçlerimizin dışında yeni bir konu olmaktan ziyade, tüm iş yapış süreçlerimizi yeniden değerlendirmemizi, farklı bir bakış açısı geliştirmemizi gerektiren yeni bir yaklaşım.

Konu ile ilgili eğitimlerden, kurumunuzun karbon ayak izinin hesaplanması ve doğrulanmasına, sınırda karbon ticareti konusunda danışmanlık hizmetlerinden su ayak izi raporlamasına kadar birçok konuda daha verimli şekilde destek olabileceğiz.

Detaylı bilgi için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

prokets web2Çevrenin korunması ve ekonomik kalkınmaya katkı yapan ÇEVKO Vakfı, alanındaki benzersiz deneyim birikimiyle toplum ve iş dünyasının gereksinimleri doğrultusunda güncel çözüm ve hizmetler geliştiriyor. ÇEVKO Dijital Çözümleri bünyesinde sunulan yeni nesil kaynak yönetim modeli ve atık yönetim sistemi PROKETS, şirketlerin atık yönetim süreçlerini daha etkin ve daha verimli hale getiriyor. Bulut tabanlı, mobil bir sistem olan PROKETS, faaliyetleri sonucu atık ortaya çıkaran tüm sektörlerden farklı büyüklükteki işletmelerin kullanımına uygun olarak tasarlandı.

ÇEVKO Vakfı, çevre ve ekonomiye katkı sağlamaya 30 yılı aşkın süredir artan bir ivmeyle devam ediyor. Özellikle son yedi yıldır “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel ekonomiye geçiş” konularına odaklanan ÇEVKO Vakfı, bu alanlarda fikirsel öncülüğünü, iş dünyası kuruluşlarına ve yerel yönetimlere sunduğu danışmanlık hizmetlerinden, dijital çözümlere uzanan bir yelpazede pekiştiriyor.

ÇEVKO Vakfı’nın alanındaki benzersiz bilgi ve deneyim birikimiyle geliştirilen yeni nesil kaynak yönetim modeli ve atık yönetim sistemi PROKETS, ÇEVKO Dijital Çözümleri bünyesinde sunuluyor. Sistem, faaliyetleri kapsamında atık üreten şirketlerin atık yönetim süreçlerini daha etkin ve daha verimli hale getiriyor. 

Bulut tabanlı, mobil bir sistem olan PROKETS, faaliyet alanı ve büyüklüğü fark etmeksizin ticari işletmelerin, yeni kuracakları ya da mevcut atık yönetim uygulamalarının Sıfır Atık yönetim sistemine geçişini, entegre çevre bilgi sistemi bünyesinde yer alan alt sistemlerle entegrasyonunu sağlıyor. 

ProparsFransa'dan başlayarak birçok A.B. ülkesi, özellikle o ülkelere e-ticaret ile ürün gönderen firmaları ilgilendiren önemli uygulamaları hayata geçirmeye başladılar. Tüm modern dünya ülkelerinde üreticilerin,

ürünlerinin kullanım sonrasında ortaya çıkan atıklara ilişkin yükümlülük üstlenmesi anlamına gelen "GENİŞLETİLMİŞ ÜRETİCİ SORUMLULUĞU (Extended Producer Responsibility)" yaklaşımı kapsamında hayata

geçirilen bu uygulama ile, yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalar o ülkeye ürün satamayacaklar.

E-ticaret konusunda birçok kuruma hizmet veren, sektörünün önde gelen firmalarından PROPARS ile yapmış olduğumuz iş birliği kapsamında düzenlediğimiz ve geniş bir katılımla gerçekleşen ortak webinarda

“Fransa ve diğer A.B. ülkelerinde E-ticarette Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu” hakkında katılımcılarla önemli bilgiler paylaştık.  

ÇEVKO Vakfı olarak, bu konuda süreçlerini geliştirmek isteyen tüm firmalara yapacağımız iş birlikleri ile daha etkin bir şekilde destek vermeye başladık.

ÇEVKO Vakfı olarak geliştirdiğimiz birçok yeni faaliyet alanını takip edebilmek için kurumsal sosyal medya hesaplarımızı lütfen takip ediniz.

Bilgi için; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / 0 216 428 78 90-94

TrelleborgÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı olarak Trelleborg Group desteği ile Gebze Belediyesi tarafından yürütülmekte olan geri kazanım çalışmalarına katkı sağlayabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Proje kapsamında okullara yerleştirilecek 10 geri kazanım konteyneri ile hem gençlerimizin ayrı toplama bilincine katkı sağlamış hem de toplama altyapısına destek olmuş olacağız .