Haberler

headline 280x198 equalGEKAP yönetmeliğinin uygulanmasına dair usul ve esaslarda değişiklik yapılmasına dair usul ve esaslar yayımlanmıştır.

https://cygm.csb.gov.tr/gekap-yonetmeligin-uygulanmasina-dair-usul-ve-esaslarda-degisiklik-yapilmasina-dair-usul-ve-esaslar-yayimlanmistir-duyuru-408623

headline 280x198 equalYeniden /Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi Uygulamalarına ilişkin Usul ve Esaslar yayımlandı.

https://webdosya.csb.gov.tr/db/cygm/duyurular/yka-ds-ue-20200629160049.pdf

unilever logoUnilever, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, doğayı korumak ve canlandırmak, gelecek nesiller için kaynakları korumak adına yeni adımlar belirledi.

Unilever, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına daha da kararlı adımlar atarak; gezegenimizi daha sağlıklı hale getirmek, doğayı korumak ve canlandırmak, gelecek nesiller için kaynakları korumak amacıyla bir dizi yeni önlem ve taahhüt açıkladı. Şirket bu doğrultuda, 2039 yılına kadar tüm ürünlerinden kaynaklanan emisyonları net olarak sıfırlama sözü verdi. Ayrıca şirket, yeni nesil çiftçiler ve küçük toprak sahipleriyle birlikte çalışıp onların güçlenmesine yardımcı olacak; ormanları, toprağı ve biyo-çeşitliliği korumak ve zarar görenleri eski haline getirmek için programlar yürütecek. Bütün bunların yanı sıra su stresi yaşayan yerlerdeki halkın suya daha iyi erişmesini sağlamak için devletler ve diğer kurumlarla birlikte çalışacak.

Bu adımları hızlandırmak için Unilever bünyesindeki markalar bir araya gelerek, bu amaçlara yönelik oluşturulan yeni İklim ve Doğa Fonu’na 1 milyar Avro kaynak aktaracak. Bu yatırım, anlamlı ve kararlı adımlar atmak ve ağaçlandırma, karbon tutma, yaban hayatının korunması ve suyun korunması gibi konuları kapsaması muhtemel projeleri önümüzdeki on yıl içinde hayata geçirmek için kullanılacak. Bu yeni girişimler sayesinde; herkes için temiz enerjiyi savunan Seventh Generation projesi gibi global çapta devam eden işlerin yanı sıra Lipton Sürdürülebilir Çay Tarımı projesi ve Knorr’un geleceğe dost tarım uygulamaları için çiftçilere destek veren sürdürülebilir tarım projesi gibi uzun yıllardır Türkiye için değer yaratan önemli projelere yenileri eklenecek.

Alan Jope: “Gezegenimizin sağlığı için elimizi taşın altına koyuyoruz”

Unilever Dünya Başkanı Alan Jope, söz konusu gelişmeye ilişkin olarak, “Tüm dünya bir yandan Covid-19 salgınının yıkıcı etkileriyle baş etmeye çalışıp bir yandan da eşitsizliklerden kaynaklanan ciddi sorunlarla boğuşurken, iklim değişikliğinin hepimizi tehdit etmeye devam ettiği gerçeğini unutamayız. İklim değişikliği, doğanın bozulması, biyo-çeşitliliğin azalması, su kıtlığı gibi sorunlar aslında birbiriyle bağlantılı. Bu sebeple hepsiyle aynı anda mücadele etmeliyiz. Bu mücadeleyi verirken iklim krizinin sadece çevre açısından acil önlem gerektirmekle kalmayıp, aynı zamanda hayatlarımız ve geçim kaynaklarımız üzerinde de korkunç bir etkisi olduğunu aklımızda tutmalıyız. Bu sebeple bu krizle mücadeleye yardımcı olmak için elimizi taşın altına koyuyoruz. Şirket olarak bünyemizdeki markalarımızla doğrudan harekete geçip somut adımlar atıyoruz. Ürünlerimiz ve faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkisini azaltacağız, gezegenimizin sağlığına yeniden kavuşması için üzerimize düşeni yapacağız” açıklamasını yaptı.

 

belediye mesajAmbalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ve 2019 yılı faaliyetleriyle yurt genelinde 145 belediye ile iş birliği içerisinde 563.554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, “Çevre Haftası” kapsamında “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı altında Instagram sohbetleri gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamanın artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 29 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor.

2019 yılı içerisinde yurt genelinde 145 belediye ile iş birliğiyle 563.554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, 2020 yılının ilk yarısına damga vuran olağanüstü koşullarda da, gerekli önlemler kapsamında faaliyetlerini sürdürdü.

ÇEVKO Vakfı, Çevre Haftası kapsamında farklı belediyelerle gerçekleştirdiği Instagram sohbetlerinde, belediyelerin çevre gündemlerinin ve ortak projelerin konuya ilgi duyan vatandaşlara ulaşmasına yardımcı oldu. “Belediyenizden Mesaj Var” başlığı ile düzenlenen Instagram sohbetlerine, ÇEVKO Vakfı Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu ev sahipliği yaptı. Sohbetler, binlerce vatandaş tarafından canlı olarak izlendi.

4 Haziran günü gerçekleşen dört sohbetin ilkinin konuğu, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Bahri Ağaoğlu oldu. Sohbette Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin çevre ile ilgili genel faaliyetleri ve bilinçlendirme eğitimleri, ÇEVKO Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen çalışmalar, çevre projeleri için Avrupa birliğinden alınan hibe konuları ele alındı. Bahri Ağaoğlu, Pandemi döneminde insanların evlere kapanmasıyla, hanelerden çıkan ambalaj atığı miktarının arttığını ve uzun yıllardır Tepebaşı Belediyesi’nde yürütülen “hane bazlı atık toplama sisteminin” bu dönemdeki faydalarını belirtti. Ocak ayı itibariyle sokak toplayıcılarını kontrol altına almak ve düzen kurmak için bir sosyal işletme kooperatifi kurulduğu ve Pandemi döneminde kooperatife üye olan toplayıcılar için tüm koruyucu önlemlerin alınmış olunduğu bilgisini verdi. Sohbetin bir diğer konu başlığını ise, belediyenin REMOURBAN projesi kapsamında Enerji, Ulaşım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Yaygınlaştırma olmak üzere dört ana başlık altında yapılacak çalışmaları oluşturdu. Bu dönemde insanlar toplu taşımadan kaçınırken bireysel araç kullanmak yerine bisiklet gibi çevre dostu taşıma araçlarını kullanmaları gerektiği vurgulandı.

 

1591769682 CDPTurkiye 10Yil Konferansi 1Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu çatısı altında Türkiye’deki 10’uncu yılı kutlayan dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP, İklim Değişikliği & Su Programı 2019 Türkiye Sonuçlarını ve Lider Şirketleri açıkladı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun 2010 yılından bu yana Türkiye ayağını yürüttüğü CDP’nin, 2019 yılı Türkiye sonuçları 9 Haziran 2020 Salı günü, online olarak düzenlenen “CDP Türkiye İklim Değişikliği 10. Yıl Konferansı” ile kamuoyuna duyuruldu.

Konferansın ana konuşmacısı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.

Garanti BBVA’nın ana destekçisi ve Deloitte Türkiye’nin rapor sponsoru olduğu CDP Türkiye’nin yıl boyunca yürüttüğü çalışmaların paylaşıldığı konferansta, CDP İklim Değişikliği & Su Programı 2019 Türkiye Sonuçları ve CDP Türkiye Liderleri açıklandı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü ve Baş Araştırmacısı Melsa Ararat ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin’in açılış konuşmalarının ardından sözü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aldı.

ANA KONUŞMACI: İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU

Ekrem İmamoğlu konuşmasında"Dünya bizden ciddi anlamda özen ve saygı bekliyor. Doğa insan ilişkisinin pandemi süreciyle beraber tekrar yorumlandığı ve konuşulduğu bu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce yer alınmayan C40 Topluluğuna katıldık. Çok büyük ilgi gördü. Bu kapsamda tümüyle doğaya ve insana saygıyı, iklim değişikliğine dair ortak mücadeleyi öngören bir protokol imzaladık. Aynı zamanda 2021 sonuna kadar dünyanın iklim değişikliğiyle mücadelesindeki bütün unsurları hayata geçirmekle ilgili de bir taahhütte bulunduk. Buna dönük her hususta adım atıyoruz. Florya’da konumlandıracağımız İstanbul Planlama Ajansı kapsamında Vizyon 2050 adlı bir çalışma bölümümüz var. Bunu kamuoyuna açık olarak yürütme hedefindeyiz. Buradaki yol haritamızın en önemli bölümü iklim değişikliğine dönük mücadele olacak. Sabancı Üniversitesi'ne de CDP Türkiye ile alandaki çalışmalara sunduğu katkı için teşekkür ediyorum"açıklamasında bulundu.

 

SBA Duyuru 15.05Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan ve ortak geleceğimize sahip çıkan projeleri vurgulayarak, iş dünyası için rol modelleri göstermek amacıyla bu yıl yedincisi düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri için başvurular 1 Nisan’da başladı. Toplam 14 kategoride yapılacak başvurular, 15 Haziran’a kadar devam edecek.

Büyük ölçekli, KOBİ, Startup ve Belediyelerin başvurabildiği ödüllerde bu yıl ayrıca Covid-19 dönemindeki Sosyal Etki ve İşbirliği çalışmaları da 2 ek kategori ile ödüllendirilecek. Sonuçlar alanında uzman akademisyenlerden ve lider isimlerden oluşan seçkin jüri tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından açıklanacak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel olarak her alanda önemli değişimlere tanık olunan şu dönemde, sürdürülebilirlik ekseninde iş modellerinin yeniden tanımlanacağı kaçınılmaz gerçeğini bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. Tüm sektörlerde sürdürülebilir iş modellerine yönelik çalışmalarıyla örnek teşkil eden kurumlara açık olan ‘Sürdürülebilir İş Ödülleri’, Türkiye’de sürdürülebilirlik dönüşümünü hedefleyen, ortak geleceğimize sahip çıkan birçok yenilikçi projenin ortaya çıkmasına ilham ve yön vermeyi amaçlıyor.

Geçmişten bugüne Türkiye’de 90’ın üzerinde proje ödüllendirildi

Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı modelleri ve projeleri ödüllendiren platformda, geride kalan 6 yılda 90’ın üzerinde proje ödüllendirildi. Geçtiğimiz yıl Arçelik, Mercedes-Benz Türk, Esan, Koç Holding, Metro Türkiye, Şişecam, Tüpraş ve Tetra Pak gibi bugünün büyüme potansiyellerini sınırlayan zorluklarına karşı çözümler üreten, riskleri fırsata çevirerek iş modellerinde dönüşüme katkı koyan projeleri ile sektöründe lider birçok firma ödül kürsüsüne çıktı. Büyük Ölçekli firmaların yanı sıra KOBİ, Startup ve Belediyelerin de katılabildiği ödüller için 1 Nisan’da başlayan ve dijital dönüşüm esas alınarak online sistem üzerinden gerçekleşen başlayan başvuru süreci, 15 Haziran’a kadar devam edecek. Başvurular için detaylar, https://surdurulebilirisodulleri.com/ sitesi aracılığıyla takip edilebiliyor.

1592216957 Ba kan yaz c evre g n ll leri bir arada 1 1Yeni normalimiz olan, kontrollü sosyal hayata geçişin ardından, sahillerde atıklarla dolu manzaralar da görülmeye başladı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı çevre gönüllüleri ile bir araya gelerek Tuzla Sahili’nde biriken 2 kamyon atık topladı. Başkan Yazıcı, sabahın erken saatlerinde çoğunluğu lise ve üniversite öğrencisi olan çevre gönüllüleri ile bir araya gelerek Tuzla’da çevre temizliği konusunda farkındalık yarattı.

 

Çevre gönüllüsünden gelen mesaj kıvılcım oldu

Bir çevre gönüllüsünün sosyal medya üzerinden “Sizinle birlikte burayı temizlemek isterim” mesajı üzerine harekete geçtiklerini dile getiren Yazıcı, şöyle konuştu: “Burada bir araya gelmemize ve bu anlamlı işi yapmamıza Eylem Yorulmaz arkadaşımızın mesajı vesile oldu. Sosyal hayata geçişin ardından güzel Tuzlamız maalesef atıklarla dolmaya başladı. Bu durum bizim belediye olarak rahatsızlık duyduğumuz bir konuydu. Bunun bir yurttaşımız tarafından da dile getirilmesi bizi çok sevindirdi. Tuzla Belediyesi olarak çevre temizliği konusunda vatandaşlarımızda hassasiyeti arttırmak ve çevreyi kirletenlere karşı bir farkındalık oluşturmak önemli amaçlarımız arasında yer alıyor. Özellikle içinde olduğumuz bu günlerin bize doğanın önemini en iyi şekilde anlatmış olması gerektiğine inanıyorum. Tuzla Belediyesi olarak her daim temiz ve yaşanması güzel bir çevre amaçladık. Yaptığımız bu anlamlı etkinlikle de özellikle çevrenin kirlenmesine sebebiyet veren insanlar üzerinde etkimiz olduysa, konuyla ilgili farkındalık yaratabildiysek ne mutlu bize. Tüm Tuzlalı vatandaşlarımızdan aynı duyarlılığı bekliyoruz. Biz geleceğimize temiz bir Tuzla bırakacağız bunun için de vatandaşlarımızla birlikte çalışmaya her zaman hazırız.”

 

winDünyanın 40 ayrı ülkesinde iklim değişikliğine yönelik toplumsal farkındalık seviyesini ölçmek için kamuoyu araştırması yapıldı.

Sonuçlar küresel pazar ve kamuoyu araştırma şirketi WIN International tarafından 2019 yılı Ekim-Aralık döneminde dünyanın 40 ülkesindeki ortakları aracılığı ile toplamda 29.368 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen kamuoyu araştırması ile elde edildi.[1]

Araştırmada katılımcılara, Küresel ısınmaya neden olan bir iklim değişikliği var mı?, Küresel ısınma insan faaliyetlerinin sonucu mu?, Küresel ısınma insanlık için ciddi bir tehdit midir? ve İklim değişikliğinin gerilemesi için çok geç mi? olarak dört soru soruldu.

Katılımcılardan da bu sorulara tamamen katılıyorum, kısmen katılıyorum, kısmen katılmıyorum ve hiç katılmıyorum olarak dört ayrı şekilde cevap vermeleri istendi.

Çalışmanın Türkiye ayağı ise WIN International’ın Türkiye ortağı Barem tarafından Kasım-Aralık döneminde 601 kişi ile telefon görüşmesi yolu ile gerçekleştirildi.

 Türkiye dünya ortalamasının altında kaldı

Katılımcılardan dört soruya da “tamamen katılıyorum” cevabını verenlerin oranının dünya ortalaması %38,7 olurken Türkiye ortalaması ise %24,2 olarak gerçekleşti.

Çalışmada farkındalığı en yüksek olarak tanımlanan bu gruba ayrı olarak ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarına olan güvenleri de soruldu.

Bu soruya dünyada %56,8, Türkiye’de ise %55,8 oranında katılıyorum cevabı alındı.

COP26Kasım ayında gerçekleşecek olan BM iklim değişikliği konferansı, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelendi.

COP26 zirvesi, Birleşik Krallık tarafından 30,000'den fazla kişinin katılması beklenen İskoçya, Glasgow'daki İskoç Etkinlik Kampüsünde (SEC) düzenlenecekti.

İngiltere hükümeti, "Kasım 19'de iddialı, kapsayıcı bir COP26'ya sahip olan COVID-2020'un dünya çapında devam eden etkileri ışığında artık mümkün değil" dedi.

Son aylarda işlerin nasıl değiştiğinin bir işareti olarak SEC, NHS İskoçya'ya destek sağlamak için geçici bir tıbbi tesise dönüştürülüyor.

Dünya liderlerinin, küresel ısınmanın sanayi öncesi seviyelerin 21 santigrat derecenin “çok altında” kalmasını sağlamayı taahhüt ettiği Paris'teki COP2 zirvesinden beş yıl sonra gelen Glasgow görüşmelerinin özellikle önemli olduğu görülüyordu.

Paris'te, ülkelerin sıcaklık artışını 1.5 santigrat dereceyle sınırlama “çabalarını sürdürme” konusunda anlaşmaya vardı ve BM Çevre Programı'na (UNEP) göre, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltma veya azaltma konusunda ulusal taahhütlerde bulundu. COP26'daki hükümetlerin 2015 yılında ilk kez verilen taahhütleri gözden geçirmeye hazırlandığını da sözlerine ekledi.

1590141519 koncerty pre seniorov1 1Kadıköy Belediyesi’nin kent araştırmaları alanında çalışma yürüten birimi Kadıköy Akademi, farklı ülkelerden belediyelerin yeni koronavirüs salgını sürecindeki uygulamalarını inceledi. Koronavirüsten en fazla etkilenen 65 yaş üstü nüfusa yönelik çalışmalar dikkat çekti.

Pandemi sürecinde 65 yaş üstü yurttaşlara yönelik çalışmaların yanı sıra dijital ortamda sürdürülen uygulamalar dikkat çekti. Nice Belediyesi’nin sağlık kurallarına uyularak hizmet verildiğini gösteren etiketleme çalışması ile Atina Belediyesi’nin evsizlere sığınak sağlamak üzere yürüttüğü çalışmalar dikkat çekti.

DÜNYA BELEDİYELERİNDEN ÖRNEKLER

İngiltere, Londra Belediyesi: Kente dair salgın güncellemelerini, sosyal mesafe standartlarını, kentteki gönüllülük ve bağış sisteminin ayrıntılarını, eğitim ve çocuk bakımı hizmetlerini, zihin sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyor.

Finlandiya, Helsinki Belediyesi: Yardım hatları, sağlıkla ilgili talimatlar, uzaktan eğitim, çevrimiçi kültürel hizmetler, ulaşım hizmetleri ve işletme destekleri hakkında güncellemeleri paylaşıyor. Ayrıca, Helsinki’de yerel topluluklar ve yardım kuruluşları bir araya getirildi. Gönüllüler salgın süresince 80 yaşın üzerindeki vatandaşlarla 38 binin üzerinde telefon görüşmesi yaparak günlük ihtiyaçlarına ilişkin talepleri topladı.