Haberler

hayatvarAmbalaj atıklarının geri kazanımı konusunda Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu olan ve 2019 yılı faaliyetleriyle 563 bin 554 ton ambalaj atığının geri dönüştürüldüğünü belgeleyen ÇEVKO Vakfı, zorunlu olmadıkça evlerimizden çıkmamız gereken bu günlerde, atıkların ayrı biriktirilmesinin ve toplanmasının önemine işaret etti.

Türkiye’nin ilk yetkilendirilmiş kuruluşu ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığı sürdürülebilir geri kazanım sisteminin gelişimi ve ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasının artırılması hedefiyle yaptığı çalışmaları 29 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor.

“ÇEVKO Vakfı 2019’da 563 Bin 554 Ton Ambalaj Atığının Toplanmasına Destek Oldu.”

Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO’nun, 2019 yılı çalışmalarını başarıyla tamamladığını belirten Genel Sekreter Mete İmer, “Geçtimiz yıl 145 belediye ve 56 lisanslı firma ile iş birliği içinde 563 bin 554 ton ambalaj atığının toplatılarak geri dönüştürüldüğünü belgeledik.  Böylece bizimle iş birliği yapan 1.785 piyasaya süren, ulaştığı %54 geri kazanım oranı ile yasal hedeflerini tutturmuş oldu,” şeklinde konuştu. 

2019 yılında ÇEVKO’nun iş birliği yaptığı belediyelere 166 bin 831 adet ambalaj atığı toplama ekipmanı ve 7 milyon adedin üzerinde toplama torbası gönderdiğini belirten İmer, “Ayrıca, organizasyonunda yer aldığımız İstanbul Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Olimpiyatı, Marmaris Uluslararası Otomobil Rallisi gibi geniş çaplı etkinliklerde çıkan ambalaj atıklarının toplatılmasını sağladık. Türkiye genelinde 2019’da 94.021 öğrenciye verilen eğitimi destekledik.  Yıllardır yapmakta olduğumuz kapı-kapı bilgilendirmelerle bilgilendirilen yurttaş sayısı kümülatif olarak 28.720.000 kişiyi geçti,” dedi.    

 

ambalaj2T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yapmış olduğu duyuru ile ilgili yönetmeliğe göre 31.Mart.2020 tarihinde tamamlanması gereken tüm bildirim / beyan / müraacat / belgelendirme işlemlerini 31.Mayıs.2020 tarihinde tamamlanmak üzere ertelemiştir.

yesil noktaÇEVKO Vakfı tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’ne başvurular 22 Mayıs 2020 tarihine kadar devam ediyor.

Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecine başvurular üç ana kategoride gerçekleştirilecek ve ödüller Aralık 2020 de düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

Yeşil Nokta Sanayi Ödüllerine Hangi Çalışmalarınız ile Başvurabilirsiniz?

Ambalajda Önleme Uygulamaları

Her türlü hammadde, enerji ve doğal kaynağın azaldığı ve döngüsel ekonominin değer kazandığı günümüzde; piyasaya sürülecek ürünün daha üretim aşamasında tüketici beğeni ve konforundan ödün vermeden ambalaj üretiminde; hammadde, enerji, su, depolama, lojistik vb. kaynakların azatlımı, geri dönüştürülmüş madde ve malzeme kullanımı, ambalajın yeniden kullanımı, depozito gibi yöntemlerle fazla ambalaj kullanımının önlenmesi ile toplumsal, çevresel ve ekonomik yönde birçok yarar sağlanmaktadır.Bu kapsamda ambalajda önleme çalışmalarınız ile bu kategoride ürün başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruda ürün sayı kısıtlaması bulunmamaktadır. Birçok ürününüz ile ayrı ayrı başvuruda bulunabilirsiniz.

 

MH 173 asd zeki saribekirAmbalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, dünyanın ve Türkiye’nin dengesini alt üst eden COVID-19’la ilgili kritik uyarısını yineledi: “Bu virüsten korunmanın en önemli yollarından biri ambalajlı ürünler. Fabrikalarımızın üretime devam etmesi, ülkemizin ve yaşadığımız dünyanın bu zor zamanları atlatmasına yardımcı olacak.”

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, gündeme ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Türkiye'nin ambalaj sektöründe bölgenin en güçlü ülkelerinden biri olduğuna vurgu yaptı. Sağlık, sosyal ve ekonomik alanda tüm dengeleri alt üst eden COVID-19 virüsünden korunma yöntemlerinin şu anda gündemin birinci sırasında olduğunu ifade eden Zeki Sarıbekir, “Ambalajın önemi hiçbir dönemde bu kadar kendisini göstermedi. Ülkemizde ilaç, sağlık, temizlik, gıda ve içecek ürünleri ambalaj sayesinde son tüketiciye sağlıklı ve hijyen bir şekilde ulaşıyor. İhracatımız da bu pozitif fiziksel koşullar altında oluyor. Gıda, ilaç ve tıbbi malzemelerin ambalaj tedariği sağlanmazsa büyük sorunlarla karşı karşıya kalırız. Mevcut konjonktürde ambalaj hayat kurtarır.” dedi.

“Sosyal izolasyonu sağlayarak hayatın normal seyrini devam ettirmeliyiz”

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir’e göre yaşanan bu özel dönemde hayatta kalmanın anahtarı hijyen:

“Ambalaj üreticileri olarak sadece gıda ve içecek değil sağlık ve temizlik ürünleri başta olmak üzere tüm sektörlere hizmet veriyoruz. Fabrikalarımızın üretime devam etmesi, ülkemizin ve yaşadığımız dünyanın bu zor zamanları atlatmasına yardımcı olacak. Sağduyulu bir şekilde, hep beraber; gerekli önlemleri alarak işlerimize devam etmeliyiz. Hepimiz bu dönemde daha duyarlı olmalıyız. Sağlık Bakanlığımız tarafından açıklanan önlemler doğrultusunda fabrikalarımızda ve ofislerimizde uyduğumuz hijyen kurallarını artırmalıyız. Çalışanlarımızı kişisel hijyen konusunda bilgilendirmeli ve gerekli sosyal izolasyonu sağlayarak yaşamın normal seyrini devam ettirmeliyiz.”

unnamedDünya ile birlikte Türkiye’de de yoğunlaşan koronavirus (COVID-19) salgını ile mücadelede, bir güvence de Gıda Sektöründen geldi. TGDF’nin “BirileriVar” etiketiyle hazırladığı videoda, hijyenik koşullarda yapılan üretimle gıda ve içecek tedarikinin süreceği ve market raflarının boş kalmayacağı mesajı veriliyor.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra kısa sürede çok sayıda ülkeye yayılan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs (COVID-19) salgını, sosyal ve ekonomik hayatta daralmalara yol açarken, yaşamın devamı için vazgeçilmez sektörleri öne çıkarıyor.

Bu sektörlerin başında sağlık gelirken, gıda sektörü de, kesintisiz gıda ve içecek tedariki için kapılarını kapatamayacak sektörler arasında yer alıyor. Uzmanların, virüsten korunmada hijyen gibi beslenme yoluyla güçlü bir bağışıklık sisteminin önemini vurgulamaları da, sektörün önemini gözler önüne seriyor.

 

dunya saati#EvdeKal diyerek Dünya Saati bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak sadece dijitalde gerçekleştirildi.

Dünya çapında milyonlarca insan doğa ve insanlık için dayanışma adına evlerinde ışıklarını kapatarak destek oldular.

Sürdürülebilir kalkınmanın insana yatırım ve doğal kaynakların bilinçli kullanımı ile gerçekleşeceğine inanan bir anlayışla faaliyet gösteren Panasonic Life Solutions Türkiye, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için yürüttüğü projelerle hayata değer katmaya devam ediyor. Sürdürülebilirliği kurumsal bir değer olarak ele alan Panasonic Life Solutions Türkiye, son yedi yıldır olduğu gibi 2020 Dünya Saati etkinliğine ana sponsorluk desteğini sürdürdü. WWF’in doğal alanların ve türlerin yok oluşuna, iklim krizine dikkat çekmek için dünya genelinde ışıkların bir saat kapatılması çağrısı yaptığı ‘Dünya Saati’, bu yıl 28 Mart 20.30-21.30 saatleri arasında, doğa ve insanlık için dayanışma adına, Dünya Dayanışma Saati temasıyla gerçekleşti.

"Doğa ve İnsana Dair Yeni Bir Başlangıç" İçin, Işıklar Bir Saatliğine Kapatıldı…

WWF’in doğal alanların ve türlerin yok oluşuna, iklim krizine dikkat çekmek için 2007’den bu yana dünya genelinde ışıkların bir saat kapatılması çağrısı yaptığı ‘Dünya Saati’, bu yıl 28 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında, Panasonic Life Solutions Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleşti. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yalnızca evlerden katılımla hayata geçen Dünya Saati ile dijital mecralar üzerinde büyük bir etkileşim sağlanarak, önemli bir farkındalık oluşturuldu. “Dünya Dayanışma Saati” temasıyla düzenlenen Dünya Saati ile içinde bulunduğumuz zorlu süreçte küresel zorluklarla baş etmek için dayanışmanın önemine farklı bir şekilde dikkat çekilmiş oldu.

Dünya saati bir etkinlikten fazlası…

Bir hareket…

Bu yıl Dünya Saati içinde bulunduğumuz zorlu süreçte ,küresel zorluklarla baş etmek için dayanışmanın önemine dikkat çekiyor.. Doğa ve İnsanlık için dayanışma” çağrısı yapıyor.

headline 280x198 equal

Geri kazanım katılım payı (GEKAP) beyanname verme ve ödeme süreleri ertelenmiş olup 2020 için ilk beyan ve ödemelerin 6 aylık olarak 4 Ağustos 2020 tarihinde yapılması gerekmektedir.

Bu konuyla ilgili son yasal düzenlemeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200322-6.htm

headline 280x198 equalT.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 13 Mart 2020 tarih ve 31067 sayı ile “AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK”  yayımlamıştır.

Yapılan bu değişiklik ile 27/12/2017 tarihli ve 30283 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte belirtilen 2020 yılına ait geri dönüşüm hedeflerinin (Cam : %60, Plastik: %55, Metal: %55, Kağıt/Karton: %60, Ahşap: %15) yetkilendirilmiş kuruluşlar ve depozito sistemi uygulayan piyasaya sürenlerce yerine getirileceği teyit edilmiştir.

Geri kazanım ve geri dönüşüm hedefleri 2021 yılından itibaren yükseltilmiş olup, Bakanlık, ambalaj atıklarının yönetimi konusunda bu Yönetmelik’te yükümlülüğü bulunan tüm taraflar ile birlikte gerekli tedbirleri alarak bu hedeflere ulaşılmasını sağlayacaktır.

İlgili yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200313-4.htm

7

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği  Sıra No:1’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No:2) 05.02.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği

gekap toplantisi isoÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İlk kez hayata geçirilen ve ilk beyan tarihi Şubat ayı sonu olan Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) uygulaması hakkında sanayicilerin bilgilendirilmesi amacıyla 19 Şubat 2020’de Bakanlık uzmanlarının da katılımıyla “GEKAP Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı” Odakule’de yapıldı. 400’ün üzerinde sanayi temsilcisinin katılım gösterdiği toplantının açılış konuşmasını İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Çevre ve Enerji İhtisas Kurulları Başkanı Mustafa Tacir gerçekleştirdi.

Mustafa Tacir konuşmasında, tek bir fabrikada üretime konu olan on binlerce kalem ürün için tek tek bu ürünlerin kapsamda olup olmadığının anlaşılması ve yorumlanmasının karmaşık ve zorlu bir süreç olacağını vurgulayarak cezalarla karşılaşmamak adına çok kısıtlı zamanda konunun tüm detaylarının öğrenilmesi gerektiğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden Nurcan Yağmur ve Şule Yetkin’in akabinde EY Türkiye’den Sercan Bahadır tarafından yapılan sunumlar sonrası gerçekleşen panelde sanayicilerden gelen sorular panelistler tarafından yanıtlandı.

Çevre Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kısaca GEKAP olarak ifade edilen “geri kazanım katılım payı” beyan ve ödeme yükümlülüğü, 10 Aralık 2018 tarihinde kanunun ekindeki listede yer alan ürünleri piyasaya süren üretici ve ithalatçılar ile ambalajlı ürün piyasaya sürenler için 2020 itibariyle hayata geçti. GEKAP’a ilişkin olarak 31 Aralık 2019’da yönetmelik, 5 Şubat 2020’de genelge ve son olarak 7 Şubat 2020’de uygulama usul ve esasları yayımlandı.