News

expra_logo.jpgAvrupa Parlamentosu Çevre Komitesi'nin atık mevzuatında değişiklik yapılmasına ilişkin taslak raporu oylamasını takiben EXPRA (Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği) Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu'na (GÜS) yönelik ortak genel asgari gerekliliklerin garantiye alınması ve güçlendirilmesi için çağrıda bulunuyor.

EXPRA Genel Müdürü Joachim Quoden; "Çevre Komitesi, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu'na yönelik ortak AB kriterlerini destekleyen güçlü bir mesaj vermiş bulunuyor. Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu'nun (GÜS), AB içinde çok farklı şekillerde uygulandığı düşünüldüğünde, tüm ilgili aktörlere yönelik eşit koşulların yaratılması için, mali yükümlülüklerle ilgili açık ve adil kurallar dahil olmak üzere EPR operasyonlarına yönelik şeffaflık kriterlerinin oluşturulması hayati öneme sahiptir. Söz konusu gerekliliklerin Konsey ile yapılan müzakerelerde savunulması gerekmektedir" dedi.

zs_izmir.jpg

Ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olan ÇEVKO Vakfı, 29 Mart'ta, sanatçı Zeliha Sunal ile birlikte İzmir Optimum Outlet'te ziyaretçilere yönelik özel bir program düzenledi.

ÇEVKO Vakfı, İzmir Optimum Outlet'te ziyaretçilere yönelik düzenleyeceği etkinlikte, 'evdeki atıkların geri dönüşüme kazandırılması' konusunda ziyaretçilere önemli bilgiler verdi. Etkinlikte, ÇEVKO gönüllü elçisi sanatçı Zeliha Sunal, ÇEVKO Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Özcanlı Uslu, Çevreci Kedi Çevki ve ambalaj atıkları maskotları Optimum ziyaretçileri ile bir araya gelerek; cam, metal, plastik, kağıt gibi atıkların çöp olmadığını, ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırabileceğini şarkılarla ve çeşitli etkinliklerle anlattılar. İzmirli çevreci vatandaşlar korosunun şarkılar söyleyerek, dans ederek Zeliha Sunal'a eşlik ettikleri etkinliklerde renkli anlar yaşandı. Bu özel etkinliğe katılan ziyaretçiler, ayrıca geri dönüşüme yönelik merak ettikleri soruları ÇEVKO yetkililerine sorup yanıt alabilme imkanı bulabildiler.

Zeliha Sunal ile bir sonraki AVM etkinliği 4 Nisan Cumartesi günü Maltepe Parkta saat 16:00'da gerçekleştirielecek. Tüm çevreci İstanbulluları bekliyoruz.  

izmir_outlet_1.jpgizmir_outlet_2.jpgizmir_outlet_3.jpgizmir_outlet_4.jpg
kadikoy_mobile_app.jpg

Atıkların geri dönüştürülerek yeniden kazandırılması ve doğanın korunması ile ilgili birçok öncü çalışmayı başlatan Kadıköy Belediyesi, akıllı telefonlar ve tabletler için "Atık Getirme Noktalarımız" uygulaması geliştirdi. Bu uygulama ile en yakın atık getirme noktası öğrenilebiliyor.

Android ve İOS cihazlarda kullanılabilen "Atık Getirme Noktalarımız" uygulaması konum kullanılarak en yakın atık noktasını hızlı ve kolayca bulmaya yardımcı oluyor.

Çevreye ve geri dönüşüme katkıda bulunmak için yapılan bu uygulama ile geri dönüşümün hızlandırılması ve tekrar geri kazandırılması amaçlanıyor.

Uygulamayı iOS cihazlarda https://goo.gl/42lUrH
Android cihazlarda ise https://goo.gl/9xFh26  adreslerinden indirmek mümkün.
 

 

kartal_kitap.jpgKartal Belediyesi, ilçede çevre bilinciyle sürdürdüğü projelerine bir yenisini daha ekledi. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, tarafından başlatılan "7'den 70'e Atığını Getir, Kitabını Götür" projesi ile 7'den 70'e atığını getiren Kartallılar aynı zamanda hediye olarak kitap alıyorlar.

Hem çevre bilinci aşılanıyor, hem de kitap okuma alışkanlığı özendiriliyor.

Kartallı vatandaşlar; Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'ne 7 adet plastik şişe, 7 adet cam şişe, 7 adet pil, 7 adet gazete, 7 adet metal içecek kutusu, 1 adet ömrünü tamamlamış lastik (araba ya da bisiklet lastiği), bir şişe atık yağ ( miktar gözetmeksizin), bir adet elektronik atık ( miktar ve büyüklük gözetmeksizin) getirdiklerinde kendilerine bir adet kitap hediye ediliyor.
Böylelikle geri dönüşüm konusunda çevre bilincine dikkat çekilerek, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması adına da bir çalışma yürütülüyor. 2014 yılı temmuz ayından beri devam etmekte olan proje ile bugüne kadar 203 kişiye 908 adet kitap ve 138 oyuncak verildi.

Kartal'da çevre bilincinin yaygınlaşması adına birçok çalışmaya öncülük yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "Biz Kartal ilçesi ailesi olarak kentlilik ve çevre bilincine sahip bireyler olarak yavaş yavaş yaşam tarzı haline getirdiğimiz kaynağından ayrı toplama bilinciyle beş yılda onbinlerce ağacın kesilmesini engelledik. Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından önemlidir. Bu bilinçle çevreye olarak kullanılmasına yönelik hizmetlerimizi devam ettiriyor, "7'den 70'e Atığını getir, kitabını götür" kampanyası ile de çevre bilincini yaygınlaştırarak okuma alışkanlığını aşılıyoruz." dedi.

sc_oduller_k.jpgŞişecam Topluluğu şirketlerinden ÇEVKO Vakfı üyesi Şişecam Cam Ambalaj, tasarıma verdiği önem ile 2016 yılında da hem ulusal hem de uluslararası boyutta başarılara imza attı. Şişecam Cam Ambalaj, geçen yıl toplam 7 ödüle layık görüldü.

Şişecam Cam Ambalaj, 2016 yılında Kestane Doğal Kaynak Suyu şişesi tasarımıyla Ambalajın Ay Yıldızları Yarışması'nda Yetkinlik ve Gümüş Ödül, Design Turkey Yarışması'nda Üstün Tasarım Ödülü'ne sahip oldu. Aynı tasarım ile uluslararası arenada da prestijli bir ödül olarak görülen ve 2016 yılında 9. kez almaya hak kazandığı Dünya Ambalaj Örgütü'nün (WPO/World Packaging Organization) verdiği Worldstar ödülünü de aldı. Böylece Kestane Doğal Kaynak Suyu şişesi toplam 3 ödül ile Şişecam Cam Ambalaj için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Hayatın her alanında pek çok cam ambalaj tasarımına imza atan Şişecam Cam Ambalaj; ayrıca Kemal Kükrer Salata Sosu şişesi tasarımıyla Ambalajın Ay Yıldızları Yarışması'nda Yetkinlik, Design Turkey Yarışması'nda ise Üstün Tasarım olmak üzere 2 ödüle layık görülürken; Hatay Gazoz ve Frida Maden Suyu şişeleri tasarımlarıyla da yine Design Turkey Yarışması'nda İyi Tasarım Ödülü'nü kazandı.

Tasarımı mühendislik, yılların tecrübesi ve uzman kadrosu ile birleştiren Şişecam Cam Ambalaj, bundan 10 yıl önce hayata geçirdiği Tasarım Merkezi ile bugüne kadar 63 ödüle layık görüldü.

sf15_logo.pngAmbalaj Atıkları ve Sürdürülebilirlik Forumu'nun 22'ncisi AB enstitülerinin, sektörel temsilcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının, gerek katılımcı gerekse konuşmacı bazında geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

EXPRA, etkinliğin organizasyonuna geçen sene olduğu gibi bu sene de destek verdi. EXPRA'nın yönetimindeki ve üye kuruluşlarındaki çeşitli görevlerde temsilcileri de toplantı moderatörü, konuşmacı ve katılımcı olarak etkinlikte yer aldılar.

Açılış konuşmasını DG Environment Avrupa Komisyonu Genel Direktörü Karl Falkenberg yaptı. Falkenberg konuşmasında, komisyonun Atık Hedefleri Teklifi'nin geri çekilmesiyle ilgili atacağı adımlara dair gelecek planlarından bahsetti.

tugis-logo-gidahatti.jpg

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) 56'ncı yılını kutluyor. TÜGİS'ten yapılan açıklamada, "Gelecek günlere ümitle bakıyoruz" mesajı verildi.

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası'nın (TÜGİS) 56. Yılı dolayısıyla, TÜGİS Başkanı Necdet Buzbaş ve TÜGİS Genel Sekreteri İsmail Kaan Sidar imzasıyla yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye'de Gıda Sanayiinin önde gelen kuruluşlarının aynı çatı altında toplanmasından gurur duyuyor, onlarla birlikte 56'ncı yılını yaşarken gelecek günlere ümit ile bakıyor.

TÜGİS sadece işveren sendikacılığı ile kendini bağlamayı aşmış, özellikle küreselleşme ile gelen dönüşümü en iyi şekilde yorumlayarak Gıda Sanayiinin sektörel yapısı ve çalışan odaklı sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veriyor.

Sürdürülebilir Gıda, bir yandan hammadde tedarikinde bağımlı olduğumuz gezegenimiz kaynaklarının tüketilmeden kullanılması, diğer yandan İnsan Kıymetinin iş barışı içinde üretmesiyle mümkün olabilecektir. İşte TÜGİS yarım asrı geçen tecrübesiyle Sürdürülebilir Gıda'nın tek ve doğru adresi...
Güçlenen Gıda Sanayiimiz TÜGİS'te buluşuyor.

Nice Yıllara..."

ÇEVKO Vakfı olarak bizler de gıda sanayinin önde gelen firmalarını çatısı altında toplayan TÜGİS'in 56. Yaşını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Rapora göre "atık yönetimi geliştirildi, fakat Avrupa sirküler ekonomiden hâlâ çok uzakta."

Olumlu yönde gelişmeler, kişi başı kentsel atık üretiminin 2004 - 2012 yılları arasında %4 oranında azaldığını ve 481 kilograma düştüğünü gösteriyor. Atık üretiminin ötesine bakıldığında, Avrupa'da atık yönetiminin geliştiği yönünde işaretler de var. 2004 - 2010 yılları arasında EU-28, İzlanda ve Norveç, çöp birikim bölgelerine atılan atıkların yüzde 31 seviyesinden (mineral, yanık, hayvan ve sebze atıkları dışarıda tutularak) yüzde 22'lere gerilediğini bildirdi.Bunun sebeplerinden biri olarak kentsel atıkların geri dönüşüm oranlarının 2004'te %28 iken 2012'de %36'ya çıkması görülüyor.

5-10 yıllık trendlerle ilgili olarak rapor, daha az çöpe gittiğini gösteriyor. Bunun sebebi olarak daha az atık üretimi, geri dönüşüm ve enerji geri kazanımının daha fazla yapılması görülüyor. Ne var ki 20+ yıllık genel görünümde, atık önleme planlarının uygulanıyor olmasına rağmen hâlâ toplam atık üretiminin yüksek olduğu görülüyor. 

dimes_visual_18022016_k.jpg

In the study conducted by collaboration with TetraPak and Dimes, the target was set as 10 thousand students at the beginning of 2016, however, this increased by almost 12% (11,7% exactly); and 11,174 primary education students in İzmir and İstanbul were approached.
Dimes has done important works for sustainability following its principle “Respect for People and Nature”, and has been giving support to TetraPak’s ‘Little Things Renew Nature’ trainings for 5 years. With these trainings students are being taught by qualified teachers on how to use natural resources and how to contribute to recycling. Following animations, the students get to practise the recycling experience through a set comprised of 3 stations put up at the schools.   
 
About “Little Things Renew Nature”
This project, which was started in 2004 under the auspices of the Ministry of Education, and has been going on with the scientific approval of İstanbul University since 2014, aims to give children, who are the future adults, the idea that waste should be properly handled in order to be recovered for the country’s economy. A total of 1 million 200 students have been approached within the project. 
 

 

aw362145_03.jpg

İlk durak Süleymanpaşa...
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediyesi ile ÇEVKO Vakfı'nın ortaklaşa düzenlediği 'Eğiticinin Eğitimi Semineri' kapsamında Süleymanpaşa'da görev yapan 75 eğitimci geri dönüşüm konusunda bilgilendirildi.

Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleşen, Süleymanpaşa'daki okullarda görev yapan öğretmenler için düzenlenen seminere katılan ve açılış konuşmasını yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, katılımcılara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Süleymanpaşa Belediyesi olarak geri dönüşüm konusuna önem verdiklerini belirten Eşkinat, daha temiz ve mutlu yarınlar için projelerin artarak devam edeceğinin altını çizdi.

Başkan Eşkinat'ın konuşma sonrası söz alan ÇEVKO Vakfı Eğitim Şefi Murat Anaç, geri dönüşümün tarihçesi, tekrar kullanım, türlerine göre geri dönüşüm, ambalaj üzerindeki işaretlerin anlamları, atıkların geri dönüşümü ve geri dönüşümün faydaları konularında sunum yaptı.
Seminer sonunda eğitmenler katılımlarından dolayı ÇEVKO Eğitmen Sertifikası aldı.