News

Yeşil PotaAtaşehir Belediyesi, Ülker Sports Arena ve ÇEVKO işbirliğiyle, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün de katkılarıyla, çevre bilincini basketbol sevgisi ile pekiştirmek amacıyla başlatılan "Yeşil Pota Temiz Doğa" projesinin 3. dönemi başlıyor.

3. yaşına giren proje ile öğrenciler, çevreye katkı sağlamak için ambalaj atıklarını topluyor, toplanan atıklara karşılık Ülker Sports Arena'da ücretsiz olarak basketbol maçı izliyorlar.

Ataşehir'deki tüm okulların geri dönüşümlü atıklarla yarışacağı projede; ilk 3'e giren okullardan toplam 200 öğrenci Ülker Sports Arena'da ücretsiz olarak basketbol maçı izleme şansı yakalayacak. Maçlara katılacak öğrencilere çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla; kitap, tişört ve basketbol topu hediye edilecek. 

CEVKO_elcisi_Zeliha_Sunal 2014 yılında ünlü rock müzik grubu Gripin ile el ele veren ve Gripin'in konserlerindeki alanlara geri dönüşüm kutuları koyarak 5 ton ambalaj atığı toplayan ÇEVKO, geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye 2015 yılında da sevilen sanatçı Zeliha Sunal ile devam ediyor.

24 yıldır daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre için çalışan, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için yerel yönetimler ve lisanslı firmalarla işbirlikleri yapan ÇEVKO Vakfı; geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmak üzere iletişim, bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yanı sıra geri dönüşüm kültürünün oluşumuna gönüllü destek veren ünlü sanatçılarla da çalışmalar yapıyor.

yaklasan_etkinlikler.jpg5 Mart 2015, The 2015 European Circular Economy Conference - Circular Economy in the EU
5-6 Mart 2015, İstanbul Elektrik ve Elektronik Atık Zirvesi (IEEWS 2015)
16 - 18 Nisan 2015, IFAT Eurasia 2015, Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı
17 Nisan 2015, Prof Dr Kriton Curi Genç Araştırmacılar Ödül Töreni

Detayları haberin devamında görebilirsiniz. 

 

 

 

ksdy3.jpgÇEVKO Vakfı üyesi Tetra Pak'ın, 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve İstanbul Üniversitesi'nin bilimsel onayıyla devam ettirdiği, Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesi için Tetra Pak'la İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında Tetra Pak, İstanbul genelindeki okullarda öğrencilere ‘geri dönüşüm' temalı Küçük Şeyler Doğayı Yeniler eğitimi verecek. Proje ile 2015 sonuna kadar 50 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Protokol imza töreni, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat ÇALIŞKAN ve Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay YILMAZ'ın katılımıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında gerçekleştirildi.

cevko_odul_gecesi2015.jpgÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması" Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmalar arasında sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmaların katılabildiği bir yarışmadır. Yarışma, PRO Europe - Packaging Recovery Organization Europe tararından akredite edilmiştir.

2014 yılında ilki düzenlenen yarışmada Coca Cola İçecek'ten Eczacıbaşı'na, P&G'den Evyap'a, Frito Lay'dan Pınar'a, Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketleri yarıştı, 18 Haziran 2014'de The Marmara Otel'de düzenlenen törenle "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri" sahiplerini buldu. Sunuculuğunu sevilen radyo programcısı Geveze'nin üstlendiği, genç ve başarılı keman sanatçısı Ceren Aksan'ın da muhteşem müziği ile keyif kattığı gecede, çevreye katkı sağlayan konularda kamuoyunu bilgilendirici haber akışı sağlayan basın yayın kuruluşları da "Geleneksel 3. Yeşil Nokta Basın Ödülleri"ni aldılar.

acc.jpgHer sene gerçekleştirilen 25. Global Plastik ve Sürdürülebilirlik Buluşması, Filipinler'in Manila şehrinde 8-10 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen plastik örgütlerinin yöneticilerinin buluştuğu ve tartıştığı buluşmada sürdürülebilirliğin arttırılması, plastik atık yönetimi çözümlerin tanıtımının yapılması ve deniz kirliğinin önüne geçilmesiyle ilgili konular ele alındı.

Toplantıda delegeler, Plastik Örgütlerinin "Deniz Kirliliğine Dair Global Deklarasyonu" nun bir parçası olarak gerçekleştirilen aktivitelerde kaydedilen büyümeye ve ilerlemeye vurgu yaptılar. Bu program çerçevesinde, 30'dan fazla ülkede, 60 örgüt ve 185 ayrı proje ile deniz kirliliğiyle mücadele başlatılmıştı. Toplantıda katılımcılar ayrıca toplama, geri dönüşüm ve kullanılmış plastikten enerji kazanımı konularında gelişim sağlanmasıyla sürdürülebilirliğin arttırılmasına yönelik stratejileri tartıştılar. Sektörün paydaşlarıyla birlikte çalışmasını ve çöplerin, nehir ve su yataklarına nerelerden katıldığını daha iyi anlamamızı sağlayacak yeni teknolojileri hayata geçirmesini teşvik eden NGO Doug Woodring of Ocean Recovery Alliance da delegelere sunum yapan kuruluşlardandı.

swm.jpg

7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi - UKAY 2015, 14-16 Ekim 2015 tarihlerinde Gaziantep'te düzenlenecek. Kongrede katı atıklarla ilgili tüm bilim insanlarının, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin, özel sektör ve sivil toplum kuruluş elemanlarının, öğrencilerin ve konuya ilgi duyan bireylerin katılımının sağlanacağı bir ortam yaratılması hedeflendiği belirtildi.

Kongrede, ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan Eröztürk "Ambalaj Atıklarının Yönetiminde Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu" konulu bir sunum gerçekleştirecek.  

UKAY 2015 Duyurusu linkte sunulmuştur.

Detaylı bilgi için: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

yeilnokta.jpg•ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin yarıştığı "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması 2015" başvuruları tamamlandı. 

24 yıldır daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için çalışan ÇEVKO Vakfı'nın düzenlediği "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015"e, ÇEVKO ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların başvuruları tamamlandı.

PRO Europe - Packaging Recovery Organization Europe tarafından desteklenen ve Türkiye'de bu yıl ikinci kez verilecek olan "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri"; ülkemizde de sayıları gittikçe artan "Yeşil Nokta" üyelerinin geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyuna duyurup ödüllendirmeyi ve benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefliyor.

www.yesilnoktaodulleri.org web sitesinde katılım detaylarının yer aldığı "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015"in kazananları, 1 Aralık tarihinde yapılacak özel bir ödül töreniyle duyurulacak.

www.yesilnoktaodulleri.org

cevko_2015_ne_yaptk2.jpgTürkiye'de çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla sürdürülebilir bir geri kazanım sistemini 23 yıldır sanayinin öncülüğünde geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan ÇEVKO Vakfı, 2014'de de ülkemize önemli boyutta çevresel ve ekonomik faydalar sağladı.

Belediyelerle yaptığı işbirlikleri ile 2014 yılında da, daha fazla konuta ve tüketiciye ulaşmaya devam eden ÇEVKO Vakfı; kaynağında ayrı toplamanın geliştirilebilmesi için verdiği kumbara, konteyner, iç mekan kutuları, ayrıştırma poşetleri destekleri ile toplanan ambalaj atıkları miktarını artırdı. Bu atıkların geri dönüşüme kazandırılmasıyla çevresel değerler korunurken; enerji ve kaynak kullanımında sağlanan tasarruf ile ülke ekonomisi de, toplam 1.490.000.000 TL kazandı.

 

 

 

yesil_ekran_logo.jpgYeşil Ekran Kısa Film Yarışması'na toplam 125 film katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı ve üniversite öğrencilerine yönelik ‘çevre' temalı kısa film yarışması sonuçlandı. Kazananlar, Bakan Güllüce ve Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un da katıldığı törenle açıklandı.

Her alanda çevre seferberliği başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni projesiyle üniversite öğrencilerinin çevre farkındalığı oluşturmasını sağlaması konusunda da büyük bir projeye imza attı. Türkiye Çevre Koruma Vakfı üzerinden başlatılan Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması'na toplam 125 film katıldı.