News

Yaşar Nadir Atilla İÇECEK AMBALAJLARINDA AĞIRLIK AZALTMA  ÇALIŞMALARI VE ÇEVREYE ETKİSİ

1-Giriş

İlk kez 19. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'da evlerin bodrumlarında,  eski banyo küvetlerinde hazırlanarak,  keçe filtrelerden geçirilip süzülen ve kahve cezveleri ile şişelere doldurulup satılan gazlı içeceklerin üretimi, 1950'li yıllardan başlayarak ‘bodrum katlarından'' çıkıp, ‘'gazoz hanelere ‘'taşınmıştır. Ama Ülkemizdeki meşrubat üretimindeki asıl gelişme 1960'lı yılların başında uluslar arası iki firmanın (Pepsi-Coca Cola) üretime başlaması ile olmuştur.

İklim Değişikliği: Sıfır emisyona ulaşmak OECD Genel Sekreteri Mr. Angel Gurría’nın İklim DeğişikliğBugün buraya, iklim değişikliği konusunun üstesinden gelmek ve bunu başarmak için gerekli politika araçlarına ulaşmak için gerekli kuvvetli isteğimiz üzerine konuşmak için geldim. 2015 sonlarına doğru Paris'te gerçekleştirilecek olan Konferansa yaklaşırken, liderlerimiz iki temel çelişki ile karşı karşıya bulunuyor: iklim değişikliği risklerini kontrol altına alabilmek veya bu tehditi sınırlayabilme yeteneklerinin ellerinden kayıp gittiğine şahit olmak.

Vakfımız Genel Sekreteri Mete İmer Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınök Öz’ü ziyaret etti. Vakfımız Genel Sekreteri Mete İmer, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'ü başkanlık makamında ziyaret ederek çevreye olan duyarlılığı ve çevreye yönelik çalışmalara verdiği destekten dolayı plaket takdim etti. ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, yürüttükleri pek çok projede olduğu gibi bu yıl da "Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi" kapsamında Kartal Belediyesi'ni daima yanlarında gördüklerini, çevreye olan duyarlılığı ve çevreyle ilgili yapılan projelere verdikleri destek ve katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.

P&G 15’inci Global Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı Çevresel ve sosyal sorumluluk yaklaşımını ürün ve hizmetlerine entegre ederek insanların her gün daha iyi ve daha sürdürülebilir bir yaşam sürmesi için çalışan P&G, 15'inci Global Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Çamaşır makinelerinde yapılan yıkamalarda soğuk su kullanımı alışkanlığının artırılması, karbon salımının azaltılması, ihtiyaç sahiplerinin sağlık ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanması konusundaki 2020 hedeflerine büyük oranda ulaşan P&G, çalışanlarının gönüllülük projelerine dahil edilmesi ve ürün inovasyonu konusunda da başarılı uygulamaları hayata geçirdi.

3. Yeşil Binalar Zirvesi 20-21 Şubat Tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve SergiÇevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik etmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan "Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi", 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecektir.

İFAT 2014 Türkiye Katılım Organizasyonu İTO Tarafından Gerçekleştirilyor.

T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği görev ve yetkiye istinaden, dünya'nın en büyük atık, geri dönüşüm, arıtma, atık su ve çevre teknolojileri fuarı "IFAT 2014" Türkiye Milli Katılım organizasyonu, 5-9 Mayıs 2014 tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilecektir.

2013 Türkiye İlerleme Raporu Açıklandı Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde son bir yıllık ilerlemesini değerlendirdiği raporu 16.10.2013 tarihinde açıkladı.

AB'de Ambalaj Atığı Yönetim Sistemleri Kongresi Sonuç Raporu 26 Eylül tarihinde Ankara'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde düzenlediğimiz AB'de Ambalaj Atığı Yönetim Sistemleri Uluslar arası kongremiz; Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde "Çevre Müzakereleri" başlığı altında ele aldığı atık yönetimi konusunun en temel noktalarından birini oluşturan ambalaj atıkları konusunu tüm detaylarıyla ele aldı.

Aralarında ÇEVKO Vakfı'nın da bulunduğu EXPRA üyelerinin bir araya geldiği açılış toplantısı, 23 Ekim'de Brüksel'de Fost Plus evsahipliğinde gerçekleştirildi. EXPRA'nın organizasyonu ve yönetim kurulu üyelerinin belirlendiği toplantıda, 2014-2015 Stratejileri, üyelik/giriş kriterleri, EXPRA'nın vizyon ve misyonunu üzerinde duruldu.