PET ŞİŞELER FORMAYA DÖNÜŞÜYOR ! PET AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANMASI ve GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PET AMBALAJ ATIKLARINDAN FORMA ÜRETİMİ PROJESİ

PEPSİ, 1991 yılında kurucuları arasında yer aldığı ve halen aktif olarak üyesi bulunduğu ÇEVKO Vakfı ile iş birliği içerisinde 30.03.2021 tarihinde bir protokol imzalayarak PET ambalaj atıkları özelinde bir çalışma başlatmıştı. PET AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANMASI ve GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PET AMBALAJ ATIKLARINDAN FORMA ÜRETİMİ PROJESİ kapsamında, Türkiye Spor Yazarları Derneği temsilciliklerinin yer aldığı ve atıkların toplanması organizasyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebileceği Ankara, Eskişehir ve İzmir illeri proje bölgesi olarak belirlenmişti.

Belirlenen illerde Ankara için Yenimahalle, Eskişehir için Tepebaşı, İzmir için Karşıyaka Belediyeleri ile işbirliği yapılmıştır. Bütçe ve toplanabilecek atık miktarları dikkate alınarak her bir belediye için 12 adet olmak üzere, toplam 36 adet PET Toplama Konteyneri projeye özel olarak tasarlamış ve imal ettirilmiştir. Özel tasarım bu 36 konteyner, proje başlangıcında çok kısa sürede ürettirilerek, belediyelerin de desteği ile proje alanlarındaki ihtiyaca göre noktasal olarak yerleştirilmiştir. Söz konusu konteynerler, teslim tutanakları ile belediyelere, proje sonunda onlara hibe edilecek şekilde teslim edilmiştir.

Noktasal olarak yerleştirilen tüm bu konteynerler, ÇEVKO desteği ile oluşturulan, atık toplama ve yönetimi uygulaması olan “Nereye Atayım ? “ ile entegre edilmiştir. Halihazırda ülke genelinde; 200’in üzerinde belediye ve 100’ün üzerine lisanslı işletme tarafından kullanılan söz konusu uygulamaya proje özelinde üretilen PET Toplama Konteyneleri entegrasyonu için özel QR kodlu etiketler üretilerek üzerlerine yapıştırılmış ve konteynerler dijital haritalara gerçek koordinatları ile işaretlenmiştir. Bu sayede, konteynerler belediye sistemlerine entegre edilmiş olup, konteyner bazında toplanan atık miktarlarının takibi mümkün olmuştur.

Proje kapsamında atık toplama operasyonu 30.06.2021 sonuna kadar uzatılarak devam ettirilmiştir. Proje süresince özellikle salgın kaynaklı sokağa çıkma yasakları, azalan sokakta tüketim, artan hijyenik kaygılara rağmen toplamda 2.199 kg. PET ambalaj atığı toplanmıştır.

Proje kapsamında, tasarımı Pepsi tarafından gerçekleştirilen 500 adet forma, PET ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi ile elde edilen %100 geri dönüştürülmüş sertifikalı forma da ürettirilmiştir. ( Ek 3 – Kumaş Sertifikası ) Üretilen formalar 16.04.2021 tarihinde 200 adet ve 22.04.2021 tarihinde 300 adet olmak üzere belirtilen adreslere teslim edilmiştir

 

CİPS AMBALAJLARI HALI SAHAYA DÖNÜŞÜYOR ! CİPS AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANARAK GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERİLMESİ PROJESİ

PEPSICO ve ÇEVKO Vakfı iş birliklerine bir yenisini ekleyerek, grup şirketlerinden FRİTO LAY GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile birlikte cips ambalaj atıkları özelinde bir çalışmayı mart ayı ortalarında saha uygulamaları ile başlatmıştır. Mayıs sonunda bitmesi planlanan bu çalışma, salgından kaynaklanan nedenlerden ötürü tarafların mutabakatı, toplama faaliyetlerini gerçekleştiren lisanslı firmaların ve Migros’un desteği ile haziran ayı sonuna kadar uzatılmıştır.

Cips ambalaj atıklarının toplanması organizasyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebileceği İstanbul ve Kocaeli illeri proje bölgesi olarak belirlenmiştir. Belirlenen bölgede İstanbul için üç, Kocaeli için iki ilçe belediye sınırları içerisinde yer alan 61 adet Migros mağazası projeye dahil edilmiştir.

Proje için yedekleri ile birlikte özel olarak hazırlanmış olan 90 adet atık kutusunun mağazalara dağıtımı, toplama sürecini gerçekleştiren firmalar aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda İstanbul’da 80, Kocaeli’de 10 adet atık kutusunun teslimi tutanak karşılığı olarak gerçekleştirilmiştir.

İstanbul için belirlenen Avcılar, Bakırköy, Esenyurt Belediyeleri sınırları içerisinde yer alan 55 adet mağazadan toplama faaliyetleri lisanslı firma olarak Obalılar Kağıt Metal Plastik Cam Toplama Ayırma İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kocaeli için belirlenen Derince ve Körfez Belediyeleri sınırları içerisinde yer alan 6 adet mağazadan toplama faaliyetleri lisanslı firma olarak Çevre Hurda Kağıtçılık Tic. Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmiştir.