Dünyanın önde gelen tüketici markaları L'Oréal, Nestlé, PepsiCo ve Suntory Beverage &Food Europe tamamen sonsuz geri dönüşüm odaklı yeni bir teknoloji ile üretilen PET plastik şişelerin üretimini duyurdu.

Biyoteknoloji çözümleri şirketi Carbios CEO’su Jean Claude Lumaret şunları söyledi:

"Dünyada ilk kez , virgin PET ile aynı özelliklere sahip enzimatik olarak geri dönüştürülmüş renkli ve karmaşık plastikten gıda sınıfı şeffaf şişeler oluşturduk .Bu uygulama PET plastik tedariği konusundaki döngüyü küresel olarak tamamen kapatabilecek önemli bir yeniliktir".

Carbios'un çözeltisi, PET plastiği parçalara ayırmak ve geri dönüştürülebilir hale getirmek için doğal olarak oluşan mikroorganizmalardan enzimler kullanır. Yeni teknoloji, aksi takdirde çöpe gidecek veya yakılacak daha fazla PET plastik türünün geri dönüştürülmesine izin verir. Ayrıca endüstriyel ölçekte geliştirilebilir ve geri dönüştürülebilen PET plastik miktarını arttırır.

PepsiCo Ambalaj İçecekler Küresel Başkan Yardımcısı Ron Khan :

"PepsiCo, ambalajın asla atık haline gelmeyeceği vizyonumuza ulaşmak için döngüsel bir ekonomi inşa etmeye kararlıdır. Kullandığımız bakir plastiği azaltmaya ve çığır açan Carbios geri dönüşüm teknolojisiyle, değerli malzemeyi döngüsel ekonomide tutmaya, atıkları azaltmaya ve gerçekten kapalı döngülü bir sisteme doğru bir adım daha atmaya yardımcı olabiliriz," dedi.

L'Oréal Ambalaj ve Geliştirme Direktörü Jacques Playe şunları söyledi:

"Mekanik geri dönüşüme alternatif olarak enzymatic geri dönüşüm teknolojisinden elde edilen PET'ten üretilen bu ilk şişeyi geliştirmek için 2017 yılından beri Carbios ile birlikte çalışıyoruz. Bugün bu şişelerin fizibilitesini pilot aşamada duyurmaktan mutluluk duyuyoruz ve ortaklarımızla geleceğin ambalajını oluşturacak konumda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu, daha çevre dostu ambalajları pazara sunmak için kararlılığımızı gösteren ve 15 yıldan uzun bir süre önce başlayan bir döngüsellik girişiminin bir parçası olan gelecek yıllar için umut verici bir yeniliktir".

L'Oréal'de 2030 yılına kadar ürün ambalajlarında kullanılan plastiklerin %100'ü için geri dönüştürülmüş veya biyo-bazlı kaynaklara geçme hedefleri de dahil olmak üzere birçok şirketteki sürdürülebilir ambalaj hedefleriyle uyumludur.

Nestlé Waters Ambalaj Malzemesi Bilimi ve Çevresel Sürdürülebilirlik Başkanı Jean-Francois Briois :

"%100 renkli geri dönüştürülmüş PET malzemelerden üretilen prototip şişelerin kalitesinin berrak bakir PET ile neredeyse aynı olduğunu görmek çok heyecan verici. Carbios ile yaptığımız bu ortaklık sayesinde kalite, ikonik tasarım ve sürdürülebilirliği birleştirmenin büyük zorluğuna ulaşabiliyoruz. Endüstriyel ölçeğe ulaştığımızda, bu enzymatic geri dönüşüm teknolojisi yüksek kaliteli rPET şişeleri üretmemizi ve Nestlé'nin bakir plastik kullanımını azaltma yolculuğunda yardımcı olmamızı sağlayacak." diye ekledi.

Yeni teknoloji, Nestlé'deki ambalajlarının %100'ünü 2025 yılına kadar geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor.