Avrupa Birliği’nde gösterge karbon tarifeleri artan yatırımcı talebiyle ilk kez ton başına 50 Euro’yu aştı

Avrupa Birliği’nde hava kirliliğinin maliyeti ilk kez ton başına 50 Euro’yu aşarak bölgedeki enerji dönüşümünü teyit etti. Vadeli karbon tarifelerinde yaşanan artış, hava kirliliğini pahalı hale getirirken sektörleri de daha temiz enerji arayışına yöneltiyor.

Londralı hedge fon Northlander Commodity Advisors CIO’su Ulf Ek rallinin devam edebileceğini, vadeli kontratların yıl sonuna kadar 75 euroya kadar çıkabileceğini öngördü. Uzman, e-mail yoluyla yaptığı değerlendirmede “karbon emisyonlarında 100 Euro’nun üzerine ne zaman çıkacağımızı saptamak zor ancak ne kadar kısa sürede olursa çevre için de o kadar iyi olur. Fiyatların bundan daha yükseğe çıkabileceğini düşünüyoruz. Ancak 100 Euro’nun üzerine yönelirse sert siyasi tartışmalar da başlayabilir” ifadesini kullandı.

ICE Futures Europe’ta karbon vadelileri bugün yüzde 1.3 kadar yükselerek 50.05 Euro oldu.

Geçen sene Mart ayında pandeminin endüstriyel aktiviteyi sınırlamasıyla fiyatlar 15 Euro’nun altına gerilemişti.

Brüksel’de liderler yeşil ekonomik toparlanma için adımlar atarken karbon piyasasında yaşanan sıkıntıların geçici olacağı görülmüştü. Temmuz ayında AB’nin ‘Yeşil Anlaşması’ndan birkaç gün önce vadeli kontratlar 10 yıldan fazla süre sonra ilk kez 30 Euro’nun üzerine yükselmişti.