Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Cemil TUGAY aralarında ÇEVKO Vakfı’nın da yer aldığı tüm paydaşlarını bir araya topladı.

Son 1 yılda geri dönüşüme ve geri kazanıma kazandırılan atık miktarı yaklaşık olarak 21.000 tonu aşan Karşıyaka Belediyesi ,ambalaj atıkları, atık cam, bitkisel atık yağ, atık pil, tekstil atıkları, elektrik ve elektronik atıklar, iri hacimli atıklar, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, bayat ekmekleri kaynağında ayrı toplayıp her türlü atığın çöpe karışmasını önleyerek çevreye ve ekonomiye katkı sağlıyor.

KARŞIYAKA ATIK YÖNETİMİ KONUSUNDA NELER YAPIYOR?

Karşıyaka Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından israfın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun en aza indirilmesi ve evsel atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar şöyle:

• Ege Bölgesi’nde ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından kurulan ‘1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 01/07/2016 tarihli izni faaliyete geçmiş olup, tesis sayesinde her yıl tonlarca atık geri dönüşüme kazandırılıyor. Latife Hanım Mahallesi’nde yer alan tesiste; kağıt ve karton, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünü, pil, yağ, elektronik, floresan lamba, ilaç velastik atıklar toplanarak lisanslı geri dönüşüm firmasına teslim ediliyor.

• Karşıyaka Belediyesi’nin 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne bağlı olarak; Mavişehir mahallesi Egepark avm otopark önü, Zübeyde Hanım Mahallesi 100. Yıl Parkı karşı, Karşıyaka Çarşı girişi İşbankası önü, Bahçelievler Katlı Pazar yanı ve Örnekköy mahallesi Başpehlivan Heykeli Meydanı olmak üzere beş adet “Seyyar Atık Getirme Merkezi” de bulunuyor. Seyyar merkezlerde kağıt ve karton, plastik, metal, cam, elektronik, kullanılmış bitkisel atık yağ ve pil  olmak üzere, 7 ayrı türde atık toplanıyor. Karşıyakalılar, belirtilen gruplardaki atıklarını ana tesise ya da  seyyar merkezlere bırakabiliyor. Seyyar Atık Getirme Merkezleri İlçedeki tüm mahallelerde konumlandırılacak.

• Karşıyaka’da ambalaj atıklarının çöpe karışmadan geri dönüşüme kazandırılmasını hedefleyen, kaynağında ayrılmış atıkların toplanma sistemi, Bostanlı, Bahçelievler, Bahriye Üçok, Aksoy, mahallelerinde vatandaşlarımız tarafından bina önlerine çıkarılarak, Mavişehir, Yalı, Mustafa Kemal, İnönü, Zübeyde Hanım, Latife Hanım, Atakent ve Örnekköy mahallelerinde ise site yerleşimleri içinden haftada iki gün belirlenen saatlerde toplanarak uygulanmaktadır.

Ayrıca, 2020 yılında başlanan Atakent mahallesinin bağımsız konut bölgesi ve diğer mahallelerimizde ise şubat ayı itibarıyle, ilk etapta toplam 127 adet mavi renkli geri dönüşüm konteyneri yerleştirmiş olup vatandaşlarımız tarafından Mavi konteynerlere atılan ambalaj atıkları haftada üç gün Belediyemizce toplanmaktadır.Tüm mahallelerde hane halkı ve esnaflarımızla yüz yüze görüşerek toplama sistemimizi anlatmaya devam edilmekte olup, bu kapsamda broşür dağıtımları gerçekleştirilmiş ve her apartman girişine bölgenin toplama günü ve saatini belirten stickerlar yapıştırılmıştır. Vatandaşımızın bu konteynerleri amacına uygun kullanımı, ambalaj atıklarını ayırma miktarı, katılımı ve talebi arttıkça konteyner konumlandırmaya devam edeceğiz.

Karşıyaka Belediyesi olarak halkımızın evinde ayırıp biriktirdiği ambalaj atıklarını geri dönüşüme göndererek ulusal ekonomimize değer katarken, ekosistemi ve gelecek nesillerimizin kaynaklarını koruyoruz.

Bunun yanısıra ilçemizde kurulan pazarlarda oluşan ambalaj atıkları ayrı toplanarak geridönüşüme, organik pazar atıkları da ilçe genelinde toplanan pejsaj atıkları ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesinin Kompost İşletmesinde toprak iyileştici ve gübre üretminde değerlendirilmektedir.

Ayrıca 07/05/2018 tarihinde BOZCAHAN Geri Dönüşüm Nakliye San. ve Tic. Ltd. Şti. (Yüklenici) ile ihale sözleşmesi 5 yıllık ihale sözleşmesi imzalanmış olup , sözleşme kapsamında ilçe sınırları dahilinde bulunan avmler,bankalar,sağlık kurumları,süpermarketler,resmi kurumlar ve çarşı esnafından çıkan geri dönüştürülebilir atıklar ilgili firma tarafından toplanmaktadır.

Cam atıklar; Karşıyaka’nın farklı noktalarında bulunan toplam 300 adet cam kumbarası ile atık cam ambalajlar toplanıyor ve geri dönüşümü sağlanıyor. 

• Atık yağlar; muhtarlıklara bırakıldığı taktirde her 3 litreye beş maske hediye edilmekte ayrıca 5 ltve üzeri biriktirenlerin evlerinden atık yağları alınmaktadır.Bunun dışında belediye binası ve tesislerine de atık yağlar bırakılabiliyor. Sitelere ise atık yağ toplama bidonları bırakılmış olup her 3 litre yağ biriktiren siteye temizlik bezi hediye edilmektedir.

 Atık piller için okullar, muhtarlıklar, süpermarketler, alışveriş merkezleri, sağlık kuruluşları, mahalle merkezleri, camiler, korumalı siteler, ilgili iş yerleri ve belediye tesislerinde atık pil toplama kutuları yer alıyor. 

Tekstil atıkları, uygun lokasyonlardaki 165 adet tekstil atık kumbaralarından, muhtarlıklardan ve talep olması durumunda evlerden toplanıyor. Ayrıca eski yatak yorganlar halılar talep edilmesi halinde evlerden alınmaktadır.

Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar için 25 aile sağlık merkezine atık ilaç toplama konteynerlerı konulmuş olup vatandaşlarımız tarihi geçmiş ilaçlarını bu konteynerlere atabilirler. Sözkonusu atıkların mevzuata uygun şekilde bertarafı sağlanıyor. 

• Vatandaşların evlerinde bulunan kullanım süresi dolmuş arızalı veya atıl hale gelmiş elektronik atıklar da her hafta cuma günü müdürlük personelleri tarafından talepte bulunulan adreslerden alınıyor.

Bayat ekmekler için ilçe genelinde 22 noktada toplama kutuları bulunuyor. İki günde bir görevli ekipler tarafından toplanan bayat ekmekler besi çiftliğine gönderiliyor.

•Her ayın 15. ve 30. günlerinde vatandaşlar tarafından çöp konteynerleri yanına bırakılan mobilya atıkları da ekipler tarafından toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

• Vatandaşlarımızın Karşıyaka’daki atık yönetimi ve geri dönüşüm çalışmalarına ilişkin sorularına 0232 3631331 / 248 den Karşıyaka Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nü arayarak ve tüm atıklar için atık toplama yerleri ve ekipmanlarının bulunduğu noktalar  için www.karsiyaka.bel.tr adresinden Kent Bilgi Sistemine girerek cevap bulabilirler.