Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) girişimi olarak Paris ve Los Angeles Belediye Başkanlarının imzaladıkları 11 Aralık 2020 tarihli Paris Deklarasyonu ile 5 yıl önce dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden belediye başkanlarının Paris’te imzaladıkları Paris İklim Anlaşmasındaki hedefleri daha iddialı bir şekilde tekrar ortaya koymaları amaçlanıyor. Bu kapsamda deklarasyon belediye başkanlarının imzasına sunuluyor.

Deklarasyon ile şehirler, küresel ısınmadaki artışı Paris Anlaşması’nın 1,5°C hedefi dahilinde tutma taahhütlerini yeniden vurguluyor. Ortaklık ilkesine bağlı kalarak iklim eylemini şehirlerin kentsel yaşam döngüsünün ve sürdürülebilir, kapsayıcı ve katılımcı kalkınma ile bağlantılı tüm süreçlerin merkezine yerleştirmek için bir dizi karara uyma taahhütlerini ortaya koyuyor.

Paris Anlaşması’ndan beş yıl sonra, belediye başkanları ve diğer yerel liderler 2020 Paris Deklarasyonu’nu imzalayarak 2050’ye kadar karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltma taahhütlerini yeniden teyit ediyor. Deklarasyonu imzalayan liderler, özellikle acil eylemlerde bulunmayı, 2050’ye kadar iklim tarafsızlığını sağlamayı ve sürece gençleri dahil etmeyi taahhüt ediyor.

Paris Deklarasyonu, 11 Aralık 2020’de Paris Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı “Forum Zéro Carbone” etkinliğinde Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, CEMR ve diğer yerel ve bölgesel yönetim ağları tarafından başlatıldı. Deklarasyonu çevrimiçi form aracılığıyla imzalayan yerel liderler, bu yıl Kasım ayında Glasgow’da düzenlenecek olan COP26’ya giden yolda küresel “Sıfıra Ulaşan Şehirler” kampanyasının merkezinde konumlanacak.

Paris Deklararasyonu’nu imzalamak isteyen yerel liderler http://quq.la/29M30 linkinde yer alan çevrimiçi formu 31 Ocak 2021 tarihine kadar doldurabilir.

Paris Deklarasyonu orijinal belge (İngilizce ve Fransızca): 

https://cdn.paris.fr/paris/2020/12/16/f9db8ca681fcdbc5fc7530e6bae65f72.pdf

Paris Deklarasyonun Türkçe çevirisi:İndir