ÇEVKO Vakfı tarafından sürdürülebilir gelişmemize katkılarıyla öne çıkan ve Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, 1 Aralık 2020 dijital ortamda günü gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

ÇEVKO, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl beşinci kez düzenlenen Yeşil Nokta Ödülleri, 1 Aralık 2020, Pandemi tedbirleri gereği dijital ortamda gerçekleştirilen törende yapıldı.

ÇEVKO Vakfı’nın, Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu ve çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede, 540 milyon tüketiciyi kapsayan Yeşil Nokta markasının, genişletilmiş üretici sorumluluğu modelinin en başarılı uygulama örnekleri arasında yer aldığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin sorumluluğa gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. Çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarında, belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirirken; aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

ÇEVKO Vakfı’nın sahip olduğu bilgi birikimi, yurt içi ve yurt dışı ilişkileri, deneyimli insan kaynağı, özel sektör - kamu ve yerel yönetimler - akademik kurumlar ve toplumsal iş birlikleriyle, Türkiye’de sürdürülebilir geri kazanım sürecinin geliştirilmesi, sıfır atık vizyonunun yaygınlaşması, döngüsel ekonomi kavramının uygulamaya geçirilmesi konularına katkı sağladığını ifade eden Mete İmer: “Salgın süreci bizlere, göz ardı edilen risklerin beklenmedik bir anda yaşamı tüm yönleri ile nasıl etkileyebileceğini gösterdi. COVID 19 karşımıza ani bir tehdit olarak çıktı; ancak bu tehdidin öncesinde de var olan, dünya ve insan açısından kronik risk oluşturan başka önemli riskleri de göz ardı etmememiz gerekiyor. Bu risklerden en önemlisi iklim krizidir. İklim krizi ile savaşımda bireylere, kamu otoritelerine, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşüyor. Dünyanın karşı karşıya olduğu diğer bir önemli risk, nüfus artışı ve sınırlı kaynaklar nedeniyle sürdürülebilir kalkınmanın nasıl sağlanacağıdır. Bu konuda yeni bir iş yapma modeli olarak döngüsel ekonomi bir çözüm önerisi sunuyor. İşte bu gerekçelerle, 1991 yılında ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle; çevrenin korunması, toplumsal gelişim ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla yola çıkan ÇEVKO Vakfı, son yıllarda, iklim krizi ve döngüsel ekonomiye geçişe odaklanmış durumda.” dedi.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Ödülleri töreninde, 3 farklı kategoride 8 sanayi kuruluşu Yeşil Nokta Sanayi Ödülüne, Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde 3 sanayi kuruluşu da Yeşil Nokta Teşvik Ödülüne layık görüldü.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülü Kazanan Kuruluşlar

Danone Hayat İçecek ve Gıda Sanayi “HAYAT Çevre Dostu Şişe” projesi, Korozo Ambalaj Sanayi “KORORCY Geri Dönüştürülebilir Ambalajlar” Projesi ve Mondi Tire Kutsan “Eco Pizza Box” Projesi ile Ambalajda Önleme Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülü kazandılar.

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülü kazanan kuruluşlar, “Sıfır Atık Projesi” ile Bayer Türk Kimya Sanayi, “PEPSİCO Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemi ve Su Geri Kazanımı” Projesi ile Pepsi Cola, “Sıfır Atık ve Tek Kullanımlık Plastik Süreci” Projesi ile TAT Gıda Sanayi oldu.