Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), bölgede plastiklere yönelik bir döngüsel ekonomi sisteminin hayata geçirilmesi düşüncesi ile 11-12 Haziran 2019 tarihlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir seminer düzenlendi. Ağırlıklı olarak bölge ülkelerinden bakanlık temsilcilerinin oluşturduğu yaklaşık 60 kişilik seminerde kurucu üyesi bulunduğumuz EXPRA (Extended Producer Responsibility Alliance) yı da temsilen ÇEVKO Vakfı Kamu ve Dış İlişkiler Müdürü Alphan ERÖZTÜRK konuşmacı ve kolaylaştırıcı olarak yer aldı.

Seminer, Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürü Daniel Calleja Crespo’nun açılış konuşması ile başladı.

Crespo konuşmasında, döngüsel olmanın sadece bir ülke veya bölge ile sınırlı olarak bir anlam ifade etmeyeceğini, bunun dünya geneli bir yaklaşım olması gerektiğini ve bu açıdan ASEAN ülkelerinin de büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

ASEAN Genel Sekreteri Ky Anh Nguyen’ in katılımcılara hoş geldiniz demesini takiben Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü Güneydoğu Asya Politikaları Sorumlusu  Katarina Grgas Brus, 2018 Avrupa Birliği Plastik Strateji belgesinin temel noktalarını paylaştı.

ÇEVKO’dan Alphan ERÖZTÜRK’ün “Türkiye ve Avrupa’da Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Uygulamaları” konulu sunumundan sonra IGES (Institute for Global Environmental Strategies) and E-READI ( Enhanced Regional EU-ASEAN Dialogue Instrument ) işbirliğinde hazırlanan “ Döngüsel Ekonomi ve Plastikler : ASEAN Ülkelerinde Durum” başlıklı rapor özetlenerek, tartışmaya açıldı.

Tüm katılımcı ülkelerin aktif değerlendirmeleri ile yapısı daha da güçlendirilen raporun, yazılı değerlendirmelerin alınması ile son haline getirilerek, Ağustos 2019’da yayınlanması bekleniyor.