BURSA SIFIR ATIK ÇALIŞTAYI' DÜZENLEDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi ,Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ilçe belediyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üniversiteler, yetkilendirilmiş kuruluşlar ve lisanslı firmaların temsilcilerinin iştirâkiyle 'Bursa Sıfır Atık Çalıştayı' düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonluğunda yürütülen “Sıfır Atık” projesi çerçevesinde Bursa'da gerçekleştirilen uygulamalarla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Sıfır atık politikası kapsamında belediyelerin misyonuna yönelik çalışmalar ve karşılaşılan güçlüklere karşı çözüm teklifleri ele alındı.

Çalıştayın açılış törenine katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Mihrimah Kocabıyık, "2018 yılında tüm Türkiye'de başta kamu kurum kuruluşları olmak üzere üniversite, okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi nüfusun yoğun olduğu yerlerde geri dönüşebilen atıkların kontrol altına alınması için "sıfır atık projesi" çalışması başlattıklarını , atıkların ayrı toplanması için altyapıyı güçlendirdiklerini ve toplanan atık miktarlarıyla ilgili ölçümler yapılmaya başlandığını belirtti.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı A. Nalan Fidan da yaptığı sunumla sıfır atık projesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde kurumsal atıkların yönetimi konularında davetlileri bilgilendirdi.

ÇEVKO VAKFI Kamu ve Dış ilişkiler Müdürü Alphan Eröztürk ise “Sıfır Atık Yönetmeliği taslağına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.