14 Mart 2019’da Climate Action’da Rachel Cooper tarafından kaleme alınan haberde, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan yeni bir araştırmada, Paris Anlaşması’na uygun olarak salımlar azaltılsa dahi, Kuzey Kutbu’nda kış aylarındaki sıcaklık artışları 2050’de 3,5 C’yi, 2080’de 5,9 C’yi aşacak! Araştırma raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

BM’ye göre sıcaklık artışı çevre için mahvedici sonuçlar doğuracak. Bu sonuçlardan birisi deniz/okyanus düzeylerinin artması olacak. Bir başkası ise kutuplardaki donmuş toprak parçalarının %45 oranında azalması olacak. Donmuş toprak parçalarının 1.672 milyar tonluk karbonu tuttuğu düşünülürse, erimenin ciddi karbon dioksit ve metan gazı salımlarına neden olması bekleniyor.

Geçen yıl Global Carbon Project’in yayımladığı raporda ise okyanusların asitleşmesinin özellikle kutuplarda yaşayan deniz canlılarını olumsuz etkilendiğinin bulunduğu belirtilmiş; sanayi devriminden bu yana dünyanın okyanuslarının %30 daha asitli hale geldiği bildirilmişti.