ÇEVKO Vakfı’nın, 2009 yılında hayata geçirdiği "Gelecek İçin Geri Dönüşüm" eğiticinin eğitimi projesi 10. Yılına girdi. Bugüne kadar 10.000’i aşkın öğretmene geri kazanım ve çevre eğitimi veren ÇEVKO, proje ile 800 bini aşkın öğrenciye ulaştı.

Eğiticinin Eğitimi projesi 2018-2019 öğretim yılından itibaren 3 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı ile Vakıf arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülecek.

3 yıllık süre içerisinde toplamda 36 ilçede yürütülmesini öngören protokol kapsamında içinde bulunduğumuz öğretim yılında toplam 10 ilçede planlanan eğitici eğitimleri tamamlandı. Bu doğrultuda, Ankara’nın Altındağ, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle; İstanbul’un Bağcılar, Pendik, Sancaktepe; İzmir’in Bornova, Aydın’ın Söke ve Eskişehir’in Tepebaşı ilçelerinde düzenlenen eğitimlerle 2.229 öğretmene ulaşıldı.

Program çerçevesinde bu öğretim yılında 10 ilçede 374 ilköğretim okulundan gelen öğretmenlere verilen eğitici eğitimleriyle toplam 64 bin ilköğretim 4. Sınıf öğrencisine ulaşıldı ve geri dönüşüm eğitimlerinin aktarılması sağlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca, çevre ve geri dönüşüm eğitimi alan öğretmenlerin rehberliğinde tüm ilkokullarda geri dönüşüm çalışmalarını yürütecek bir eğitsel kol oluşturuluyor. Eğitsel kollarla tüm öğrencilerin geri dönüşüm bilinci kazanması ve ambalaj atıklarını ayrı toplama alışkanlığı kazanması hedefleniyor. Bu amaçla projede yer alan okullara geri dönüşüm kutuları dağıtılıyor. Eğitimler, ÇEVKO müzikli çocuk oyunu Çevreci Kedi Çevki tiyatrosu ile de pekiştiriliyor.