Sıfır Atık Seminerlerinin 5.si Adana’da Gerçekleştirildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve ÇEVKO Vakfı’nın da desteklediği Sıfır Atık Projesi seminerlerinin beşincisi Adana’da yapıldı. Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle hayata geçirilen proje, 30 pilot şehirde uygulanacak.

Daha önce Antalya, Denizli, Kocaeli ve Gaziantep’te gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi etkinliğinin beşincisi Adana’da yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefiyle uygulanan proje, 30 pilot şehirde uygulanacak. Altıncısı 8 Mayıs’ta Trabzon’da gerçekleştirilecek uygulamanın, başta kamu kurumları olmak üzere tüm Türkiye’ye yayılması amaçlanıyor.

Adana’da gerçekleşen ve Sıfır Atık projesinin her yönüyle anlatıldığı etkinlikte geri dönüşüm ve çevre duyarlılığına dikkat çekildi. Etkinlikte atıkların depolanmasının çevreye olumsuz yönde etkilerinin olduğu, geri dönüştürülmesi durumunda ise ekonomiye olumlu katkılarının olacağı ve Sıfır Atık Projesi’nin ekonomiye kazandırdıkları yapılan uygulamalarla anlatıldı.

Söz konusu etkinlikte, Adana Vali Yardımcısı Murat Sözen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci ve Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz birer konuşma yaptı.

ÇEVKO Vakfı, seminerde stant açarak katılımcılara eğitim kitapları ve afişleri dağıtarak geri dönüşüm hakkında bilgiler verdi.

Muratpaşa Belediyesi’nden Renkli Çevre Festivali
Muratpaşa Belediyesi tarafından ‘Nefes Ol’ sloganıyla 20-21-22 Nisan tarihlerinde Muratpaşa Kent Meydanı’nda düzenlenen festival büyük ilgi gördü.
Festivalin açılışı çocuklardan oluşan ‘Damacana Orkestrası’nın ritim konseriyle devam ederken kreasyonu elektrikli, elektronik ve ambalaj atıklarından yapılan elbiselerden oluşan defile büyük dikkat çekti. Festival, belediye fuayesinde küresel ısınma, enerji, su ve yaşam konulu karikatür sergisinin açılışı ve akşam saatlerinde konserlerle devam etti.

Festivalde Muratpaşalı çevrecilerle buluşan ÇEVKO Vakfı standında geri dönüşüm konusunda bilgilendirmeler ve çocuklara yönelik boyama atölyeleri gerçekleştirdi. Çevreci kedi ÇEVKİ de festival boyunca özellikle çocukların ilgi odağı oldu.

Körfez Belediyesi’nden Çevre ve Geri Dönüşüm Eğitimi
Körfez Belediyesi tarafından 25 Nisan tarihinde Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Geri Dönüşüm ve Çevre Eğitimi”ne ÇEVKO Vakfı Eğitim Şefi Murat Anaç katılarak ilçe kadınlarına eğitim verdi. Eğitimde aynı zamanda Kocaeli üniversitesi Hereke İsmet Uzun yol Meslek Yüksek Okulu Çevre Temizliği ve Denetimi bölümü öğretim görevlileri de eğitim verdiler. ÇEVKO, etkinlik alanında açtığı stant ile katılımcılara bilgilendirici broşürler dağıttı. Eğitime 300 kişi katıldı.