Türkiye otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan, çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önem ve doğa üzerindeki etkilerini azaltmak hedefi doğrultusunda katıldığı WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Programı kapsamında "Yeşil Ofis" diplomasına layık görülen ilk otomotiv şirketi oldu. Yeşil Ofis diploması, ekolojik ayak izini azaltma hedeflerine ulaşan ofislere WWF-Türkiye tarafından veriliyor.

Ford Otosan, doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkilerini azaltma hedefiyle İstanbul Sancaktepe lokasyonunda yer alan Ar-Ge Merkezi ve Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Ofisleri ile WWF-Türkiye'nin Yeşil Ofis Programı'na katılarak, enerji tasarrufu, doğal kaynakların bilinçli kullanımı, çalışanların yaşam tarzının değişmesi konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışmaları ile "Yeşil Ofis" diplomasının sahibi oldu.

Ford Otosan Genel Müdür Haydar Yenigün, şunları söyledi: "Tüm paydaşlarımız için değer üretme hedefimize ulaşma yolunda en önemli güçlerimizden bir tanesi de çevresel sürdürülebilirliğe verdiğimiz önem ve bu alanda attığımız öncü adımlar. Ürünlerimiz ve üretim süreçlerimizde en yüksek verimliliğe ulaşarak doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkimizi azaltırken, diğer yandan hem toplumun hem de şirketimizin sürdürülebilir kalkınma vizyonu ile geleceğe taşınmasını temel sorumluluklarımızdan biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü merkezinde sürdürülebilirliğin bulunduğu iş modeli, tüm dünyada yaşam kalitesinin artırılması için temel bir rol oynuyor. Bu doğrultuda WWF-Türkiye'nin ‘Yeşil Ofis' programına katılma kararı aldık. Çalışanlarımızın duyarlılığı ve destekleri sayesinde Yeşil Ofis Programı'na tek lokasyonda en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olduk. Türkiye otomotiv sektöründe bu diplomayı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı gurur duyuyoruz."

 Çeşitli etkinliklerle çalışanlar bilinçlendirildi
Ford Otosan, WWF-Türkiye Yeşil Ofis Programı'na tek lokasyonda en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olarak, ilk yılında 1.711 ofis çalışanının kağıt, su ve elektrik tüketimlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yürüttü. Çevresel etkilerini azaltmaya odaklandığı Yeşil Ofis Programı'nda çalışmaları etkin bir şekilde yürütmek üzere, farklı birimlerden çalışanların bir araya geldiği 25 kişilik proje gönüllüsü çalışanıyla "Yemyeşil Ofis Ekibi" adını verdiği bir takım oluşturdu.

Yeşil Ofis Programı kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında 10 aylık bir süre içinde;

• Yapılan iyileştirmeler sonucu kağıt tüketiminde %10'luk bir tasarruf ile 78.807 km. yol alan bir otomobilin havaya saldığı CO2 gazının yok edilmesi sağlandı.
• Çalışanların karton bardak yerine kupa bardak kullanımını tercih etmesi teşvik edilerek, kağıt bardak tüketiminde %12'lik tasarruf ile bardak üretiminden kaynaklı 1.856.205 lt. su tasarrufu sağlandı.
• Su tüketiminde yapılan %9'luk tasarruf ile 1 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar suyun israf edilmesi engellendi.
• Elektrik kullanımında yapılan iyileştirmeler sonucunda gerçekleşen %10'luk kazanım ile 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketimine denk gelen tasarruf elde edildi.