Çevresini Değiştirip Dönüştürenlerin Hikayeleri Öne Çıkarılmalı

ÇEVKO'nun düzenlediği Döngüsel Ekonomi Kongresi'nde "Basın Gözüyle Döngüsel Ekonomi" başlıklı bir panel gerçekleştirildi.
ÇEVKO'nun Döngüsel Ekonomi Kongresi kapsamındaki "Basın Gözüyle Döngüsel Ekonomi" paneli Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, moderatörlüğünde yapıldı.

Döngüsel ekonomi anlayışının kitleselleşmesinde medyanın önemli bir rol üstlenebileceğini belirten Toprak, dünyanın "kullan-at" yerine "kullan-kazan" anlayışına geçerek kaynakların kurtarabileceğini, böylece yeni nesillere daha güzel bir gelecek bırakılmasının mümkün olacağını ifade etti.

ÇEVKO Genel Sekreteri Mete İmer, döngüsel ekonominin bugüne kadar sürdürülen klasik "üret-tüket-at" çizgisinin dışına çıkarak, atıkları kaynak olarak tekrar değerlendirmek için geliştirilmeye çalışılan yeni bir yöntem olduğunu dile getirdi. Bunun bir paradigma değişikliği anlamına geldiğine dikkati çeken İmer, bu konuda sanayi kuruluşları, belediyeler, kamu ve toplum nezdinde farkındalığın oluşup uygulamaya geçilmesi gerektiğini, ayrıca medyaya da önemli görevler düştüğünü söyledi.

Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı ve EGD Başkan Yardımcısı Hasan Arslan, medyada çevre, küresel ısınma ve geri dönüşüm ekonomisiyle ilgili konularda bir jargon değişikliğine ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bu konuların kavramsal olmaktan çıkarılıp tüketiciye dokunur yönleriyle anlatıldığı takdirde toplumda yansıma görebileceğini belirten Arslan, "Bu noktada şirketlere önemli görevler düşüyor.
Örneğin Almanya'da insanların içecek şişe ve kutularını atıp, karşılığında market alışverişinde kullanabilen fişler aldıkları makineler var.
Medya ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının da bu konularda yakın iş birliği içinde olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Rüştü Bozkurt, doğada da ekonomide de bir denge ve döngünün söz konusu olduğunu belirterek, döngüsel ekonominin yaşam biçimi haline gelmesi için doğaya yönelik mevcut felsefe ve medeniyet tasavvurunun sorgulanması gerektiğini ifade etti. Bozkurt, dünyada gelecekte yaşanabilecek kaynak kısıtı göz önünde alındığında döngüsel ekonomi konusunda bir bilinç oluşmasının şart olduğunu vurguladı.

Gazeteci Pelin Cengiz, iklim değişikliği konusunda sanayiye ve bireylere önemli sorumluluklar düştüğünü, medyanın da bu noktada farkındalık, algı ve bilinç oluşturma işlevi bulunduğunu bildirdi. Cengiz, "Bu konuda insanlara ne yapmaları gerektiği değişim ve dönüşümler sonucunda birey olarak ne elde edebilecekleriyle birlikte anlatılmalı. Küçük bireysel ve yerel girişimlerle çevresini değiştirip dönüştürmüş insanların iyi hikayeleri öne çıkarılmalı. Meselenin paydaları da medya ile daha fazla ilişki kurmalı." diye konuştu.

Gazeteci Çetin Ünsalan ise; döngüsel ekonominin geleceğin ekonomisinde zorlu bir rekabet ortamı oluşturacağını ifade etti.
Ünsalan, "Gelecekte yurt içi ve yurt dışı pazarlara mal satabilmek için döngüsel ekonomi içinde çalışan firmalar yaratmanız gerekiyor.
Bu belge geleceğin ekonomisinde mal satabilecek olanları belirleyecek. Türkiye'nin de burada çok hızlı davranması gerekiyor." yorumunu yaptı.

Kaynak: www.reelpiyasalar.com