ÇEVKO Vakfı, mevzuatımıza göre 3. Sınıf atık Getirme Merkezi olarak tanımlanan satış noktaları ile iş birliği çalışmalarına devam ediyor. ÇEVKO Vakfı üyesi Migros ile geçtiğimiz yıl başladığımız ve bu yıl da ortaklaşa yürüttüğümüz proje ile Migros mağazalarına toplama-biriktirme ekipmanlarının konması ve geri dönüşüm konusunda mağazayı ziyaret eden tüketicilerin bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalar yapmaktayız.
Mevzuatımıza göre satış noktalarında ambalaj atığı ve pillerin bulunması şartıyla en az 5 atık grubunu kapsayacak şekilde toplama-biriktirme ekipmanının bulunması zorunlu.
2016 yılında 104 mağazaya yerleştirilen toplama-biriktirme ekipmanları, 2017 yıl sonuna kadar 446 mağazaya daha yerleştirilecek ve toplam 550 mağaza atık getirme merkezi haline getirilecek. Mağazalara toplama-biriktirme ekipmanları yerleştirildikten sonra satış noktası ziyaretçilerinin geri dönüşüm konusundaki farkındalığını arttırmak ve alışverişlerinde geri kazanım yükümlülüklerini yerine getiren firmaların ürünlerini tercih etmeleri konusunda bilinç yaratmak amacıyla bir hediye çeki kampanyası hazırlandı.

Migros mağazalarından Yeşil Nokta'lı ürün alan tüketicilere yaptıkları her 60 TL'lik alışveriş için 5 TL'lik hediye çeki armağan ettiğimiz etkinliklerde bilgilendirme ekiplerimiz ile tüketicilere geri dönüşüm ve ambalaj atıkları ile ilgili sanayinin yükümlülüklerini anlatıyor ve bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. 2017 yılında başlayan ve üç satış noktasında gerçekleştirilen etkinlikler ile şu ana kadar toplam 3.000 kişiye ulaşıldı. Etkinliklerin, yıl sonuna kadar İstanbul'daki farklı Migros satış noktalarında devam edilmesi ve toplamda 12 etkinlik yapılması planlanıyor.
Türkiye'de Yeşil Nokta işaretini kullandırma hakkına sahip olan ÇEVKO Vakfı, bu işaretin kullanımı konusunda geri kazanım yükümlülüğünü yerine getiren firmalarla sözleşme yaparak sisteme daha fazla piyasaya sürenin dahil olmasını ve sistemin güçlenmesini sağlamayı da amaçlamaktadır.