cevki330Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında 2023 yılı ana temasını gençlerin oluşturduğu ÇEVKO Vakfı, yarının gençleri çocuklara cevkococuk.org ile ulaşıyor ve onları çevre konusunda bilinçlendiriyor. Toplamda yedi eğitim videosu bulunan sitede; tüm, ahşap, cam, kağıt-karton, kompozit, metal ve plastik ambalaj konusunda detaylı ve dikkat çekici videolar yer alıyor. Aynı konularda animasyonların da yer aldığı sitede ÇEVKO Vakfı’nın çocuklar için yarattığı Çevki karakteri de arkadaşlarıyla geri dönüşüme vurgu yapıyor.

1991 yılında çevreye karşı sorumlu bir sanayi inisiyatifi olarak yaşama geçen ÇEVKO Vakfı, 32 yılı aşkın süredir artan bir ivmeyle sürdürdüğü çalışmalarla geniş kitlelere dokunan bir sivil toplum kurumu kimliği de taşıyor. Kitaplar, animasyonlar ve tiyatro oyunları gibi çocuklara yönelik birçok önemli çalışmaya da imza atan ÇEVKO Vakfı, ÇEVKO Çocuk web sitesinde çocuklarımıza çevre bilincini aşılayan içerik sunuyor.

Özellikle son yıllarda ülkemizde “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel ekonomiye geçiş” konularında fikirsel önderlik üstelenen kurumların başında yer alan ÇEVKO Vakfı’nın cevkococuk.org sitesinde animasyonlar, eğitim videoları, kitaplar, sanat, oyunlar ve öğretmen odası olmak üzere yedi başlık bulunuyor.      

ÇEVKO Çocuk sitesinde Çevki ve arkadaşlarına katılalım, çevremizi koruyalım              

Öğrencilere ve öğretmenlere yararlanabilecekleri güzel bir içerik sunan site içeriklerinden, öğretmenler derslerde de faydalanabiliyor. Ayrıca site içeriğinde yer alan kitapları okuyup eğitime katılan öğrenciler, eğitimi tamamladıklarında sertifika da alabiliyorlar.

Çocukların ÇEVKO Çocuk internet sitesinde hem güzel zaman geçirip hem de çevre bilinci konusunda yararlı bilgi ve mesajlar alabileceklerini belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında Vakfımızın 2023 yılı ana temasını gençler oluşturuyor. Sürdürülebilirlik sözcüğünün en basit tanımı, bugünün çocuklarına yaşanır bir dünya bırakmaktır. Bizler de ÇEVKO Çocuk internet sitemizde, yarının gençleri ve yetişkinleri çocuklarımıza, eğlenceli etkinliklerle çevre bilinci aktarıyoruz. Çocukların çevreye yönelik farkındalığı çok yüksek ve bu farkındalığı doğru eylemlere yönlendiren bir bilince dönüştürmemiz gerekiyor. Çocukları çok önemsiyoruz ve internet sitemizin yanı sıra okul etkinliklerimiz, eğitici eğitimlerimiz, özel yayınlarımız ve çocuk tiyatromuzla onların dünyasına sesleniyoruz” dedi.

Toplamda yedi eğitim videosu bulunan sitede; tüm, ahşap, cam, kağıt-karton, kompozit, metal ve plastik ambalaj konusunda detaylı ve dikkat çekici videolar yer alıyor. Aynı konularda animasyonların da yer aldığı sitede ÇEVKO’nun çocuklar için yarattığı Çevki karakteri de arkadaşlarıyla geri dönüşüme vurgu yapıyor. Sitede ayrıca, farklı ambalajlardan oluşan karakterlerle çevreci mesajlar verilen Ajanlar isimli farklı bir animasyon da yer alıyor.

ÇEVKO Çocuk web sitesine, https://www.cevkococuk.org/index.php adresinden ulaşılabiliyor.