meteÇEVKO Vakfı olarak 16 Eylül Dünya Temizlik Günü ve 17 Eylül tarihlerinde Müze Gazhane'de gerçekleşen Upcycle İstanbul Art and Design Festivali’ne katıldık.

“İleri dönüşüm hareketine sen de katıl” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul tarafından, ileri dönüşüm ve kaynakların verimli kullanımı konusunda bilinç oluşturmak, atıkların değerlendirilerek tekrar kullanıma kazandırılabileceğini sanat ve tasarım aracılığıyla göstermek ve her türlü dönüşümün sürdürülebilir çevresel faydalarına dikkat çekmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ destekleriyle düzenlenen Upcycle İstanbul Art and Design Festival'in ikincisi, 16 Eylül Temizlik Günü ve 17 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

Kendisi de ileri dönüşüm hareketinden ilham alınarak tasarlanan Müze Gazhane'de gerçekleşen Upcycle Art and Design Festival, bu sene sorumlu tüketim kavramını sahiplendi. Tüketim alışkanlıklarının kaynakları sınırlı olan dünyada yarattığı etkiyi fark ettirmeyi amaçlayan festivalde çevre dostu sanatçıların eserleri, kısa film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler ve Upcycle Bazaar yer aldı.

Müze Gazhane'nin Q Deck alanında konumlanan Upcycle Sahnesi, festival katılımcılarını söyleşiler, dinletiler, kısa film gösterileri gibi ilham verici etkinliklerle buluşturdu. Türkiye'nin sürdürülebilirlik odaklı platformlarından PlumeMag ortaklığıyla gerçekleşen Upcycle İstanbul Talks'da konunun uzmanları ve festival katılımcıları bir araya geldi.

Bu kapsamda, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreterimiz Mete İmer PlumeMag kurucusu Bihter Ayyıldız’ın sorularını yanıtladı. “Temizlemek mi? Kirletmemek mi?” başlığı ile gerçekleşen söyleşide Genel Sekreterimiz Mete İmer, dinleyicilerle Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu ve Döngüsel Ekonomi hakkında bilgiler paylaştı. Seyircilerden de gelen soruları yanıtlayan İmer, bireysel olarak yapabileceklerimiz adına örnekler vererek özellikle kaynağında ayırmanın önemine dikkat çekti.

 ÇEVKO Vakfı standının da yer aldığı festival alanında Çevreci Kedi ÇEVKİ maskotumuz hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından büyük ilgi gördü.