fransayesilFransız Mahkemesi, “Yeşil Nokta” Sembolü İle İlgili Alınan Kararı Durdurdu!

Fransa, 1 Ocak 2021 tarihinde yayınladığı Kararname ile “Yeşil Nokta/Le Point Vert” sembolünü aşamalı olarak kaldıracağını duyurmuştu.

Satış ambalajlarının geri kazanılması, sınıflandırılması ve geri dönüştürülmesi için bir kuruluş tarafından finansmanı ifade eden Yeşil Nokta sembolünün Fransa’da kullanım dışı bırakılması kararı, sembolün geri dönüştürülebilirliği göstermediği, bunun yerine şirketlerin mali yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade ettiği için tüketiciler açısından kafa karıştırıcı olduğu iddiasının ardından alınmıştı.

Markanın ana sahibi kuruluş Der Grüne Punkt GmbH ve PRO Europe bu kararnameyi protesto etmiş ve 2021’in başlarında Mahkeme’nin olağanüstü hal kararıyla bu uygulamayı başarılı bir şekilde durdurmuştu. 

30 Haziran 2023 tarihinde, iki yıllık incelemenin ardından, Fransız Yüksek İdari Mahkemesi (Conseil d’État) Fransa’da “Yeşil Nokta” sembolünün kullanımının kısıtlanması ve cezalandırılmasına ilişkin kararnameleri iptal etme kararını açıkladı. https://www.conseil-etat.fr/fr/arianeweb/CE/decision/2023-06-30/449872

Yeşil Nokta sembolünün kullanımı bu nedenle Fransa’da isteğe bağlı olarak kullanılmaya devam edecek ve herhangi bir cezaya tabi olmayacaktır.