expra

ÇEVKO Vakfı’nın kurucu üyesi olduğu, Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği (EXPRA - Extended Producer Responsibility Alliance), 10. yıl dönümünü 26 Nisan'da, Brüksel’de gerçekleşen, EXPRA'nın yaptığı çalışmaları, ambalaj atığı yönetiminde son on yılda yaşanan gelişmeleri ve döngüsel ekonomi içinde genişletilmiş üretici sorumluluğunun şimdiki ve gelecekteki rolünü ele alan bir konferansla kutladı.  

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete Imer’in de katıldığı etkinlik, EXPRA üyeleri, Avrupa Birliği yetkilileri, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü temsilcileri, STK’lar ve sanayiden temsilciler de dahil olmak üzere 30'dan fazla ülkeden 130'un üzerinde katılımcıyı bir araya getirdi.  

Etkinlikte GÜS (Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu) örgütlerinin ve EXPRA gibi kuruluşların bütünsel bir yaklaşımı dikkate alarak, verimli bir döngüsel ekonomi sağlamak için nasıl bir uyum sağlamaları gerektiğini tartıştılar. Yapılan konferans ve oturumlar sonunda; sanayinin atık yönetimini iyileştirmek için iklim etkisini de göz önünde bulundurarak etkili bir GÜS yöntemi uygulaması, gelecek kuşaklar için sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusunda işbirliği yapılması ve bu süreçlerde tüm paydaşlarla birlikte çalışılması gerektiği sonucuna varıldı. 

EXPRA hakkında: Sanayi yükümlülüğünde olan ambalaj ve ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda çatı kuruluş olan EXPRA (EXTENDED PRODUCER RESPONSIBILITY ALLIANCE - Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu Birliği) 2013 yılında kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. EXPRA, ekonomik işletmeler tarafından kurulan, yönetilen ve kar amacı gütmeyen tüm üyeleri adına onların çıkarlarını temsil eden yetkili ses ve ortak politika platformu olarak hareket etmeyi amaçlamaktadır.

“Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu” modeli Avrupa Birliği’nde ve birçok ülkede ulusal politika araçlarından biridir. Tüm dünyada 30'dan fazla ülke, genişletilmiş üretici sorumluluğunu evsel atıkların toplanması ve geri kazanımını sağlamak için ekonomik bir araç olarak kullanmaktadır. EXPRA'da Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Kolombiya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Şili, Türkiye, Yeni Zelanda ve Yunanistan’dan üyeler bulunmaktadır.

Expra 10. Yıl Kutlaması Hakkında: https://lnkd.in/davvX3d5