hayatkimya

Her yıl 22 Mayıs, dünya üzerindeki canlı türlerinin çeşitliliğini ifade eden biyoçeşitliliğin insan kaynaklı birçok sebepten dolayı azaldığına dikkat çekmek amacıyla Dünya Biyoçeşitlilik Günü olarak kutlanıyor. Hayat Holding ekolojik okuryazar nesiller yetiştirmek için başlattığı 'Hayata İyi Bakarız' Ekolojik Okuryazarlık projesi ile öğrencileri biyoçeşitlilik konusunda eğitiyor.

İklim değişikliği, kirlilik, habitata verilen zarar ve daha birçok sebepten dolayı dünyada bulunan canlı çeşitliliği günden güne azalıyor ve birçok canlının nesli tükeniyor. Ekosistemlerin işleyişini sağlayan ve doğadaki tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan biyoçeşitliliğin azalması, ekosistemin dengesini bozuyor ve bu da besin zincirinin bozulması, iklim değişikliği, enerji & su kaynaklarının azalması, hastalık ve zararlıların yayılması gibi sorunlara yol açıyor. 

Biyoçeşitliliğin azalmasına “dur” demenin en önemli adımlarından biri toplumda bu konuda farkındalığı artırmak ve doğayı koruma bilincini geliştirmek olarak gösteriliyor. Sadece biyoçeşitlilik değil, ekosistemin işleyişini bozan tüm doğa olaylarına karşı bilinçli ve farkındalığı yüksek, yani ekolojik okuryazar bireyler yetiştirmek sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı. 

Hayat Holding ekolojik okuryazar nesiller yetiştiriyor
Ekolojik okuryazarlık, biyoçeşitliliğin azalması gibi önemli çevresel sorunları anlamak, doğal kaynakları sürdürülebilir bir şekilde yönetmek ve çevreye duyarlı kararlar almak için hayati önem taşıyor. Bu gerçekten hareketle Hayat Holding, ekolojik okuryazar nesiller yetiştirmek için başlattığı proje kapsamında “Biyoçeşitlilik” başta olmak üzere “İklim Değişikliği” “Sürdürülebilirlik” konularıyla ilgili uzmanlar tarafından hazırlanan eğitim içerikleriyle 3. ve 4. sınıf öğrencilerini ve ailelerini bilinçlendiriyor.

Dünyanın ve canlıların yaşamlarına sağlıklı şekilde devam etmesi için biyoçeşitliliğin korunması için kolektif bir bilinç oluşturarak harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Hayat Holding Global Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Direktörü Çağlayan Kent, “Bizler biyoçeşitliliği ‘yaşam kütüphanesi’ olarak tanımlıyoruz. Bugün yaşadığımız gezegende bizim dışımızda yaşayan yaklaşık 2 milyon tanımlanmış tür var. Ancak bu yaşam kütüphanesindeki her bir tür hızla azalıyor ve bu durum ekosistemin işleyişini tehdit ediyor. Örneğin Türkiye'nin en büyük kuş türü olan “Toy”, İran parsının Anadolu'da yaşayan alt türü olan “Anadolu Parsı” ve soğuk iklimlerde bulunan “Ters Lale” bunlardan sadece birkaçı. Yaşam kütüphanemizdeki türlerin çeşitliliğini koruyabilmek ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için ortak bir bilinç oluşturulmalı, ekolojik duyarlılığa sahip nesiller yetiştirmeliyiz. Hayat Holding olarak eğitim gibi güçlü bir aracı kullanıyor, bilinçli bir toplum yaratma hedefiyle projeler geliştiriyoruz” dedi.

Biyoçeşitliliği oyunlarla öğreniyorlar
Biyoçeşitliliğin önemini anlatma, iklim değişikliği farkındalığına katkıda bulunma, gezegendeki kaynakların kıtlığına dikkat çekme, kaynakları koruma ve bilinçli tüketmeye yönelik davranışları geliştirme hedefiyle yola çıkan “Hayata İyi Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi, oyun ve görsel aktivitelerle zenginleştirilmiş müfredata uygun içerikleriyle, daha iyi bir dünya için çocukları erken yaşta eğiterek farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor. Çocukların, ekolojik okuryazarlık konularını yaşlarına göre oyun yoluyla öğrenmelerinin, kalıcı olması adına en verimli araç olduğunu vurgulayan Çağlayan Kent, “Türkiye genelinde pilot olarak seçtiğimiz illerde ekolojik okuryazarlık eğitimlerimiz başladı. 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin modül içerisinde yer alan oyunlardan çok keyif aldığı ve meraklarının arttığı yönünde geri bildirimler almak bizi çok mutlu ediyor. Çocukların bitkilerdeki mevsimlere bağlı değişiklikleri anlamalarını sağlamak amacıyla geliştirilen oyunlardan biri de “Benim Ağacım, Benim Yaprağım” oyunu. Öğretmen yönlendirmesiyle oynanan bu oyun ile çocukların doğadan topladıkları yaprakların dokusunu ve şeklini incelemesi ve benzerlerini bulması beklenirken, aile yönlendirmesiyle yapılan etkinlikte öğrencinin bir tohum ekmesi ve bitki yetiştirmesi bekleniyor. Çocukların bir konuyu hızlı bir şekilde öğrenebilmesinin ve içselleştirebilmesinin en etkili yolunun oyun olduğuna inanıyoruz ve öğretmenlerimizden pozitif dönüşler almak bizim için mutluluk kaynağı. Yeni eğitim öğretim yılında yepyeni şehirlerde ekolojik okuryazar nesiller yetiştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.