malta 330Yeni İçecek Ambalajı İade Programı (BCRS) yaptığı açıklamada, bir milyon işaretlenmiş depozitolu şişeye ulaştığını açıkladı, ancak programın başlatıldığı bu bir haftalık süreçte aynı sayıda şikâyette bulunulmuş gibi de görünüyor. Plan ortaya atıldığından bu yana tartışmaların odağı olmuş durumda, ancak Kasım ayında yürürlüğe girmesiyle kimileri bu durumu memnuniyetle karşılarken, giderek artan sayıda kişi ise programı sadece, insanların her içecek için 10 sent vergi vermeye zorlandıkları bir yeşil aklama ve ekonomik, çevresel bir aldatmaca olarak betimliyor.

İçeceklerin her birinden, tüketiciye yansıtılmış olarak, 10 sentlik bir ücret alınıyor. İçecek tüketildikten sonra kullanılmış plastik ambalaj, eğer kabul edilecek durumdaysa, bozulmamış haliyle BCRS'nin Ters Otomat Makinelerinden birine götürülüyor ve tüketiciler ödedikleri 10 sent yerine, yalnızca belirli koşullar altında kullanabilecekleri 10 sentlik bir kupon alıyorlar. Dahası, birçok insan gittiklerinde Ters Otomatları daha fazla şişe kabul edemeyecek halde, ağzına kadar dolu buluyor. Diğer bazı tüketiciler ise makineleri sadece bulunması zor değil, aynı zamanda hantal ve kullanımını karmaşık olarak nitelendiriyorlar. Aslında meselenin özü, bu zahmetli süreçten geçmek istemeyen herkesin, tükettikleri her içecekte, içeceklerinin perakende fiyatına eklenilen 10 sentlik bir vergiye tabii oldukları gerçeğidir. Bu durum, makineleri kullanmanın doğal zorluklarıyla birleştiğinde, eleştirmenler tarafından, BCRS sisteminin başarısız olacak şekilde tasarlandığı suçlamaları yapıldı.

Programın haftada bir milyon şişe rakamı, yedi gün boyunca kupon şeklinde yapılan 100.000 € 'luk geri ödemelere dayanıyor. Ancak, programın operatörlerinin daha fazla ilgilendiği konu, milyonlarca iade edilmemiş şişe olabilir. Planın birçok aleyhtarının dayandıkları sava göre, şişeleri iade etme zahmetine girmeyen insanlar sebebiyle, ambalaj başına 10 sent içecek üreticilerinin ve ithalatçılarının ceplerine geri dönecek. Planın destekleyicileri için bir kazan-kazan durumu söz konusu gibi görünüyor, çünkü programa hiçbir yerel geri dönüşüm tesisi dahil olmadığından, iade edilen şişeler ya geri dönüşüm için bilinmeyen yerlere ek bir kârla ihraç ediliyor ya da spekülasyonlara göre, Malta'dan uzak yabancı bir çöp sahasına atılmak üzere gönderiliyor.

Kasıtlı olarak zor bir sistem mi? Sistemin halkın katılımını caydırmak için tasarlanmış gibi göründüğü iddia ediliyor. BCRS, 14 Kasım'da yaptığı açıklamada, faal olan 320'ye ek olarak daha fazla Ters Otomat Makinesi kurmayı planladığını söylese de ertesi gün parlamentoda masaya yatırılan rakamlar toplam 274'ü gösteriyordu. Tüketicilerden ise makinaların azlığı konusunda çok sayıda şikâyet var. Makinelerin genellikle dolu olduğu ve depozito kabul etmediği belirtiliyor. Bazı tüketiciler ise makineleri kullanımı karmaşık buluyor. Makinelerin getirilen şişe başına bir tane kupon vermesi sebebiyle süreci hantal buluyor. Tüketiciler 10 sentlik kuponlarında nakde döndürmeye çalıştıklarında ise daha fazla sorun yaşıyorlar. Kuponları için nakit para iadesi alınmıyor, bunun yerine içeceklerin satıldığı bir perakende mağazasında faturadan düşülmeleri gerekiyor.BCRS RVMs 330

Yukarıda anlatılan durum halka açık Ters Otomatlar tarafından verilen kuponlar söz konusu olduğunda geçerli. Öte yandan, eğer kuponlar bir süpermarkette bulunan makinelerden verilirse, yalnızca o süpermarketten veya aynı zincirdeki diğer satış noktalarından birinde faturadan düşülebiliyor. Birçok insanın sisteme katılma zahmetine girmediği ve plastik içecek kaplarını daha önce olduğu gibi attıkları açıkça görülse de sosyal medya bu şişeleri konut çöp torbalarından toplayan insanların hikayeleriyle dolu. Yine de birçoğu makinelerce geri çevrilerek hayal kırıklığına uğruyorlar, çünkü şişeler mükemmel bir şekilde korunmadıkça kabul edilmiyor. BCRS'nin de açıkça belirttiği gibi, "içecek kabının boş ve iyi durumda, şekli hala sağlam ve barkodu açıkça okunabilir, ideal olarak geri dönüşümü en üst düzeye çıkarmak için kapak açıkken iade edilmesi gerekiyor".

Planın daha eski bir hikayesi var. İlk olarak eski OPM özel kalem müdürü Keith Schembri'nin iş ortağı Malcolm Scerri tarafından tasarlandı. Şişe iade sistemi ilk olarak, 2017 yılında dönemin Başbakanı Joseph Muscat tarafından parlamentoda yapılan, iktidarlarının ilk 100 gününü anlatan konuşmasında açıklanmıştı. Malta'nın şişelerinin%70'inin 2019 yılına kadar geri dönüştürüleceği sözü verilmişti.

https://theshiftnews.com/2022/11/23/greenwash-bcrs-being-labelled-an-economic-and-environmental-scam/