003ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfımız tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri” Türkiye’de Yeşil Nokta markasını kullanan firmalar arasından sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan firmaların katılabildiği bir ödül sürecidir.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmayı hedefliyor. Ödül sürecine katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmek de ödüllerin hedefleri arasında yer alıyor.

Sadece ÇEVKO Vakfı ile Yeşil Nokta kullanım (Marka Alt Lisans) sözleşmesi olan firmaların katılabildiği ödül sürecimizin başvuru kategorileri aşağıdaki gibidir;

1. Ambalajda Önleme Uygulamaları

2. Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları

3. Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

Ödül Sürecinin jürisi, ASD - Ambalaj Sanayicileri Derneği, Boğaziçi Üniversitesi - Çevre Bilimleri Enstitüsü, ÇEVKO – Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, EGD - Ekonomi Gazetecileri Derneği, İSO - İstanbul Sanayi Odası, Çevre ve Enerji Şube Müdürlüğü, SKD – İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, FASD-Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği, ARUCAD -Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi kuruluşlarının temsilcilerinden oluşuyor.

Finale kalan 25 projeyi değerlendirmek için çevrimiçi toplantı ile 25,26 Ağustos tarihlerinde bir araya gelen jüri üyeleri firmaların proje sunumlarını firma yetkililerinden dinledi. Jürinin değerlendirme süreci Eylül ayında tamamlanacak.

Sonuçlar ÇEVKO Vakfının 31. Kuruluş yıl dönümünde 1 Kasım 2022 Salı günü gerçekleşecek ödül töreninde açıklanacak.