Yeşil Nokta ilk olarak 1990 - 1991 yıllarında Almanya'da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

yesil nokta kKullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında "Packaging Recovery Organization Europe - PRO Europe" kurulmuştur. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir.

Yeşil Nokta; sanayi sorumluluğu simgeleyen, uluslararası bir model haline gelmiştir. Bir ambalajın üzerinde yer alan "Yeşil Nokta" işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yeri getirdiği ve geri dönüşüm sistemine maili katkı sağladığı anlamına gelmektedir.

ÇEVKO Vakfı, 2003 yılında PRO-Europe'la yaptığı sözleşme ile uluslararası "Yeşil Nokta" markasının Türkiye'deki kullanım hakkını elde etmiştir. ÇEVKO, Avrupa'da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de kullanmak isteyen piyasaya sürenlerle Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi yaparak kullandırmaktadır. Türkiye’de piyasaya sürülen Yeşil Noktalı ürünlerin sözleşme süreci için vakfımız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İhracat gerçekleştirdiğiniz diğer ülkelerdeki ÇEVKO Vakfı benzeri diğer yetkili kuruluşlara https://www.pro-e.org/proe-members linkinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Nokta Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

  • Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
  • 150.000'den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
  • Yeşil Nokta'nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 400 milyar adede ulaşmıştır.
  • Yeşil Nokta sistemi 540 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.
  • Yeşil Nokta 140'dan fazla ülkede tescilli bir markadır.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri

ÇEVKO Vakfı olarak; her geçen gün ülkemizde de büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta’lı sanayi kuruluşlarının çevre ile ilgili sürdürülebilir çalışmalarını kamuoyuna duyurmak, yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek, benzer çalışmaları özendirmek ve teşvik etmek amacıyla Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri vermekteyiz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri

ÇEVKO Vakfı olarak; öğrencilerin ambalaj tasarımı, atık yönetimi ve çevre konulu sosyal sorumluluk alanlarında özgün çevre dostu ürün, uygulama ve proje geliştirmelerini teşvik etmek, üniversite-sanayi iş birliği sağlamak amacıyla üniversite öğrencilerinin katılabildiği “Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri” vermekteyiz. Detaylı bilgi için https://yesilnoktaogrenci.cevko.org.tr/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Nokta Basın Ödülleri

Yeşil Nokta Basın Ödülleri, toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik duyarlılık gösteren basın-yayın kuruluşlarına, habercilere ve toplumun takdirini kazanmış kişilere her yıl verilmektedir.