AMBALAJ ATIKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDA ÇEVKO VAKFI’NDAN EĞİTİM VİDEOLARI

Ambalaj atıklarımızı değere dönüştürmek elimizde…

ÇEVKO Vakfı, geri dönüşüm kültürünün gelişimine desteğini sürdürüyor. Türkiye’de sürdürülebilir geri dönüşüm sisteminin öncüsü olan ÇEVKO Vakfı, hazırladığı 7 eğitici video ile, günlük yaşamımızda oluşan ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda bilgiler aktarıyor.

ÇEVKO Vakfı, cam, plastik, metal, kompozit, kağıt/karton ve ahşap malzemelerden üretilmiş ambalajların atıklarının, geri dönüşümle değerlendirilmesi konusunda hazırladığı 7 eğitim videosunu, YouTube kanalında yayına soktu. Videolarda, geri dönüşüm süreçleri konusunda bilgiler aktarılıyor.

ÇEVKO Vakfı Eğitim Videoları, vakfın YouTube kanalındaki oynatma listesinden izlenebiliyor: https://youtube.com/playlist?list=PLULlBUyY5bb1zVR9yeyf3514UwQIDqqB2ÇEVKO Vakfı YouTube kanalına https://www.youtube.com/user/CEVKOVAKFI adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

Atık Değil, Çevre ve Ekonomi İçin Değer

Modern yaşamın günlük ritmi içerisinde, evlerimizde ve iş yerlerimizde sürekli ambalaj atığı üretiyoruz. Cam kavanozlar, plastik içecek, yoğurt, deterjan, şampuan kapları, metal içecek kutuları ve yağ tenekeleri; kağıt-karton koliler, kutular, kompozit malzemeden yapılmış süt ve meyve suyu kutuları ya da ahşap ambalaj kasaları… Tüm bunlar, bilinçsizce bakıldığında çöp olarak görünse de aslında bunların çevre, ekonomi ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak kaynaklar olarak değerlenmesi mümkün. Günlük yaşamımızda kullandığımız ürünlerin ambalajları, geri dönüşüm yolu ile hammadde olarak ekonomiye kazandırılabiliyor; bu sayede hem kaynak tasarrufu hem de çevrenin korunması sağlanıyor. 

Geri Dönüşüm Evlerimizde, İş Yerlerimizde Başlayan Bir Süreç

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Geri dönüşüm, evlerimizde, iş yerlerimizde başlayan bir süreç.  Atıkların hammadde olarak yeniden değerlendirilmesini sağlamak, yani geri dönüşüm için atıklarımızı ayrı olarak biriktirmek doğaya, geleceğe ve ülke ekonomisine karşı sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Değerlendirilebilir atıklarımızı diğer atıklardan ayrı olarak, örneğin mutfak ve banyoda biriktirebiliriz. Biriktirirken ambalaj atıklarının kaba pisliklerini almak ve hacimlerini küçültmek toplamanın ve geri dönüşümün verimini arttıracaktır. Biriktirdiğimiz değerlendirilebilir atıkları mahallemizde olan mavi ambalaj atığı kumbaralarına veya belediye görevlilerine mavi atık torbaları içinde verebiliriz. Mahallemizde cam kumbaraları varsa yalnızca cam şişe ve kavanozları bunlara atmamız önerilir. Belediyemiz değerlendirilebilir atıkları ayrı toplamıyorsa, yani ikili toplama sistemine geçmediyse, bu hizmeti ondan talep etmeliyiz çünkü 2005’ten beri belediyeler bu hizmeti vermekle yükümlüler,” dedi.

Geri Dönüşüm Kültürünün Destekçisi

Toplumda geri dönüşüm kültürünün oluşmasının önemine dikkat çeken Mete İmer, “ÇEVKO Vakfı kurulduğu günden beri, bireylerin eğitim ve bilinçlendirilmesi amacıyla, okullarda eğiticilerin eğitimi, evlerde ve iş yerlerinde bilgilendirmeler, özel yayınlar, çocuk tiyatrosu etkinlikleri, medya yoluyla iletişim çalışmaları gerçekleştiriyor. Hazırladığımız eğitim videolarının da geri dönüşüm kültürünün yaygınlaşmasına destek olacağına inanıyoruz,” şeklinde konuştu.