18 Eylül Dünya Temizlik Gününde ÇEVKO Vakfı İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu, Maltepe Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve çevre gönüllüleri ile el ele Maltepe sahilini temizledik.

Sabah saatlerinde Küçükyalı Evlendirme Dairesi önünde toplanan ekipler toplama ekipmanları ile birlikte sahilde atıkları toplarken, çevreden vatandaşlar da etkinliğe katıldı. Etkinliğe katılanlardan biri de 15 yıldır Türkiye'de yaşayan Finlandiya asıllı Mika Harbeck'ti. Çevre temizliğinin kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen Harbeck, "Öncelikle kullandığımız eşyalara dikkat etmeliyiz. İhtiyacımız varsa almalıyız. Sonuçta almadığımız şey hiçbir zaman çöp olmayacaktır." dedi. Harbeck, Türkiye'de ve dünyada tüm insanların atık yönetimine ve çevre temizliğine daha fazla önem göstermesi gerektiğini ekledi.

Atıklar toplanırken, atığın türüne göre ayrılarak geri dönüşüme kazandırması da amaçlandı. Yapılan temizlik ve atık toplama çalışmasında iklim krizi sebebiyle geri dönüşümün önemine vurgu yapıldı. Toplanan ambalaj atıkları, geri dönüşüme kazandırılmak üzere Maltepe Belediyesi yetkililerine teslim edildi.