Paşabahçe “Aware Collection” yeni ürünleriyle büyüyor

Paşabahçe, döngüsel ekonomiye katkıda bulunan %100 geri dönüştürülmüş cam ev eşyası ürünlerinden oluşan Aware Collection’ı, yeni ürünler ile genişletiyor. Daha yeşil bir orman, daha mavi bir deniz, daha temiz bir gelecek mümkün. Paşabahçe, sürdürülebilir bir hayat için ömrünü tamamlayan camlara, yeni ürünlerle genişlettiği Aware Collection ile yeniden hayat veriyor. Karbon ayak izini ve endüstriyel atık miktarını azaltan Aware Collection; farklı ürün çeşitleriyle sürdürülebilirliği estetik ve stil ile bir araya getiriyor.

Paşabahçe, çevresel sorumluluk bilinci, ileri üretim kabiliyeti ve inovasyon gücünü harmanlayarak %100 geri dönüştürülmüş cam ürünlerinden oluşturduğu cam ev eşyası koleksiyonu Aware Collection’ı her geçen gün genişletiyor. 2020 yılında 4 ürünle hayat bulan koleksiyon, bugün 25 ürünle, doğada bıraktığı izin farkında olanlara hitap ediyor.

İstanbul Boğazı’nın turkuaz renginden ilham alarak tasarlanan, sürdürülebilirliğin estetik ve stil ile buluştuğu Aware Collection’da Penguen Bardak, Casablanca Bardak, Iconic Bardak, Kupa ve Kadeh, Hill Bardak, Tincan Bardak ve Mocha&Chai Kupa dikkat çekici tasarımlarıyla cam tutkunlarına hitap edecek. Koleksiyona yeni eklenen Kitchen Kavanoz ve Amphora Karaf da mutfaklara doğallık katacak.

Paşabahçe’nin çevre dostu Aware Collection ürünleri için, daha önce en az bir kez kullanılmış camlar geri dönüştürülerek doğanın korunmasına katkıda bulunuluyor. Şişecam, cam ev eşyasındaki lider markası Paşabahçe’nin yeni ham madde ihtiyacını ortadan kaldıran bu koleksiyonu ile, döngüsel ekonomiye destek olurken, karbon ayak izini ve endüstriyel atık miktarını da azaltıyor. 

Aware Collection’ın üretim hikayesi

Şişecam, Paşabahçe Aware Collection’ı üretmek için, kullanılmış cam ürünleri geri dönüştürmek üzere özelliklerine ve boyutlarına göre ayrıştırıyor. Renklerine göre de ayrılan farklı boydaki camlar, her kalite için tanımlanan boyut aralıklarına göre kırılarak sınıflandırılıyor. Camlar, mıknatıslı ayırıcılarla metallerden arındırılıyor ve kullanıma hazır hale getiriliyor. Metallerinden ayrıştırılmış camlar, hammadde olarak kullanıma hazır şekilde üretim tesisine doğru yola çıkıyor. Fırın, içeriği geri dönüştürülmüş cam eriyiği ile dolana kadar besleniyor. Erimiş cam, üfleme ve pres hatlarına gönderildikten sonra, her Paşabahçe ürününde olduğu gibi soğutma, şekillendirme ve kalite kontrol süreçlerinden geçiriliyor ve %100 geri dönüştürülmüş camlar, %100 geri dönüştürülmüş ambalajlarına yerleştiriliyor. Paşabahçe, Aware Collection ile piyasadaki diğer geri dönüştürülmüş cam ürünleri ile kıyaslandığında rengi, şeffaflığı ve transparanlığı ile kendi kalitesine yakışır bir koleksiyona imza atıyor.  

Paşabahçe, Aware Collection’ı bağlı olduğu Şişecam’ın Care For Next sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma vizyonu ile hayata geçirdi. 2011 yılında Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Cam Yeniden Cam” projesini hayata geçiren Şişecam, proje aracılığıyla bugüne kadar 1,7 milyon tondan fazla cam atığını geri dönüşüme kazandırarak, yeniden hayat verdi. Sonsuz kez, kalite kaybı olmadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen ve bu özelliğiyle en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olan camın üretiminde yüzde 10 cam kırığı kullanımı ile yüzde 2,5 oranında enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Sadece bir adet cam şişenin geri dönüştürülmesi, bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar elektrik tasarrufu sağlıyor.